niedziela, 28 kwietnia 2024

Newsroom

Styczniowa inflacja sprawiła niespodziankę

msd | 15 lutego 2024
Według wstępnych danych, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu o 3,9 proc. r/r wobec rynkowego konsensusu na poziomie 4,2 proc.

Dynamika inflacji wyhamowała z 6,2 proc. r/r w grudniu do 3,9 proc. r/r w styczniu, sprawiając pozytywną niespodziankę rynkowym oczekiwaniom, które prawdopodobnie niedoszacowywały efektów bazy.

„Inflację mocno obniżały ceny energii – to połączenie wysokiej bazy sprzed roku i stabilnych cen w tym. Tendencje dezinflacyjne są jednak dość szerokie – efekt cennikowy na początku roku był najpewniej niższy niż przed rokiem. Szacujemy wstępnie, że inflacja bazowa mogła spaść do 6,2% r/r z 6,8% r/r miesiąc wcześniej” – napisali ekonomiści PKO BP.

Jak jednak przypomnieli, styczniowe dane mają na razie charakter wstępny i zostaną jeszcze przeliczone na podstawie nowego systemu wag w koszyku zakupowym GUS-u, co często jeszcze dodatkowo obniża odczyt wskaźnika CPI.

Styczniowy odczyt inflacji miał być zalążkiem jej powrotu do celu NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.). Tyle, że powrotu chwilowego. 

„W marcu zejdziemy w okolice celu 2,5% r/r, ale będzie to pobyt tymczasowy. RPP nie będzie na niego reagować. W II połowie roku inflacja przyspieszy do ok. 4,5-5%, ale odbicie oparte na czynnikach niebazowych (ceny regulowane)” – wskazali ekonomiście Banku Pekao.

Podobnego zdania jest też zespół analityczny ING Banku, według którego w marcu wskaźnik CPI spadnie do 2,5 proc. r/r, ale będzie to tylko chwilowe, ponieważ dodatkowe 4-5 pkt proc. inflacji wciąż ma być „ukryte w zamrożonych cenach energii i zerowym VAT na żywność”. 

Przed tygodniem prezes NBP wskazywał, że do końca tego roku prawdopodobnie żaden z wniosków o zmianę wysokości stóp procentowych nie uzyska wymaganej większości RPP.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej