sobota, 27 lipca 2024

Newsroom

Styczniowa inflacja sprawiła niespodziankę

msd | 15 lutego 2024
Według wstępnych danych, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu o 3,9 proc. r/r wobec rynkowego konsensusu na poziomie 4,2 proc.

Dynamika inflacji wyhamowała z 6,2 proc. r/r w grudniu do 3,9 proc. r/r w styczniu, sprawiając pozytywną niespodziankę rynkowym oczekiwaniom, które prawdopodobnie niedoszacowywały efektów bazy.

„Inflację mocno obniżały ceny energii – to połączenie wysokiej bazy sprzed roku i stabilnych cen w tym. Tendencje dezinflacyjne są jednak dość szerokie – efekt cennikowy na początku roku był najpewniej niższy niż przed rokiem. Szacujemy wstępnie, że inflacja bazowa mogła spaść do 6,2% r/r z 6,8% r/r miesiąc wcześniej” – napisali ekonomiści PKO BP.

Jak jednak przypomnieli, styczniowe dane mają na razie charakter wstępny i zostaną jeszcze przeliczone na podstawie nowego systemu wag w koszyku zakupowym GUS-u, co często jeszcze dodatkowo obniża odczyt wskaźnika CPI.

Styczniowy odczyt inflacji miał być zalążkiem jej powrotu do celu NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.). Tyle, że powrotu chwilowego. 

„W marcu zejdziemy w okolice celu 2,5% r/r, ale będzie to pobyt tymczasowy. RPP nie będzie na niego reagować. W II połowie roku inflacja przyspieszy do ok. 4,5-5%, ale odbicie oparte na czynnikach niebazowych (ceny regulowane)” – wskazali ekonomiście Banku Pekao.

Podobnego zdania jest też zespół analityczny ING Banku, według którego w marcu wskaźnik CPI spadnie do 2,5 proc. r/r, ale będzie to tylko chwilowe, ponieważ dodatkowe 4-5 pkt proc. inflacji wciąż ma być „ukryte w zamrożonych cenach energii i zerowym VAT na żywność”. 

Przed tygodniem prezes NBP wskazywał, że do końca tego roku prawdopodobnie żaden z wniosków o zmianę wysokości stóp procentowych nie uzyska wymaganej większości RPP.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Rynek emitenta

    26 lipca 2024
    Przeciętna marża w tegorocznych emisjach detalicznych obligacji korporacyjnych notuje spadek niemal o 0,8 pkt proc. r/r. Emitenci coraz chętniej korzystają bowiem z niewyczerpanego popytu, jak i relatywnie wysokich cen na rynku wtórnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (czerwiec 2024)

    24 lipca 2024
    W czerwcu obrót na Catalyst osiągnął 567,21 mln zł, powyżej 12-miesięcznej średniej (442,28 mln zł) i o 10,3 proc. więcej niż w maju.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Kumulacja ofert

    19 lipca 2024
    Trwają zapisy w trzech publicznych emisjach obligacji adresowanych do szerokiego grona nabywców na bazie prospektów emisyjnych, a od poniedziałku do wyboru będą aż cztery takie oferty. Zła wiadomość jest taka, że podobne kumulacje mogą się nie pojawiać w najbliższych miesiącach.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Letnie oferty

    12 lipca 2024
    Z nowymi emisjami publicznymi wróciły na rynek Victoria Dom i PragmaGO, ta druga po zaledwie miesiącu od ostatniej tego typu oferty. Najbardziej na wzroście zainteresowania długiem korzysta skarb państwa, który w czerwcu sprzedał obligacje oszczędnościowe za 10,2 mld zł.
    czytaj więcej