piątek, 22 października 2021

Newsroom

WIBOR-y rosną o około 40 pb.

msd | 07 października 2021
Trzy- i sześciomiesięczne stawki WIBOR, o które opiera się prawie 97 proc. korporacyjnego zadłużenia na Catalyst, wzrosły w czwartek kolejno do 0,63 proc. oraz 0,73 proc.

W ślad za środową decyzją RPP o podniesieniu stopy referencyjnej z 0,1 do 0,4 proc. w czwartek wzrosły też stawki WIBOR. Stopa trzymiesięczna wzrosła z 0,25 do 0,63 proc., a sześciomiesięczna z 0,34 do 0,73 proc. 

Zdaniem Mikołaja Raczyńskiego, dyrektora Działu Zarządzania Funduszami w Noble Funds TFI, można się było jednak spodziewać mocniejszego wzrostu stawek WIBOR. Mniej więcej o około 10 pb.

- Po podwyżce stopy rezerw obowiązkowych oraz tym, że rynek gra kolejne podwyżki już zaraz to sześciomiesięcznego WIBOR-u spodziewałem się spokojnie z ósemki z przodu, może dziewiątki nawet – powiedział nam Mikołaj Raczyński.

Zdaniem zarządzającego, możliwe, że w piątek stawki WIBOR dalej będą rosły.

W czwartek przed południem rynek wyceniał w kontraktach FRA, że WIBOR 3M wyniesie około 1,3 proc. za trzy miesiące, a za sześć miesięcy przekroczy on 1,8 proc.

Jak pisaliśmy w środę, około 97 proc. notowanego na Catalyst obligacyjnego zadłużenia w złotych opiera się o stawki WIBOR. Pierwszych wzrostów kuponów można się spodziewać począwszy od połowy przyszłego tygodnia.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Nieoczywista siła stałokuponowych korporatów

  19 października 2021
  Rynek skarbowego długu mierzy się z falą wyprzedaży, tymczasem średnia rentowność notowanych na Catalyst stałokuponowych obligacji korporacyjnych jest o 10 pb. niżej niż przed decyzją RPP o podwyżce stóp procentowych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Kowal zawinił…

  15 października 2021
  Rentowność naszych dziesięciolatek wzrosła do poziomu najwyższego od dwóch lat, a część zarządzających narzeka na fatalną komunikację i utratę wiarygodności RPP. Lecz obligacje tracą w całym regionie, gdzie władza Rady i prezesa NBP nie sięga.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (wrzesień 2021)

  15 października 2021
  We wrześniu obrót na Catalyst na obligacjach czysto korporacyjnych (bez BGK/EBI/PFR) wyniósł 87,9 mln zł, o 24 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.
  czytaj więcej
 • Na koniec tygodnia: Idą złote czasy dla Catalyst

  08 października 2021
  Podwyżka stóp procentowych podbiła WIBOR, a to oznacza, że w nowe okresy odsetkowe 97 proc. serii obligacji na Catalyst wejdzie w oprocentowaniem wyższym o co najmniej 0,4 pkt proc. A to dopiero początek.
  czytaj więcej