wtorek, 24 maja 2022

Newsroom

WIBOR-y rosną o około 40 pb.

msd | 07 października 2021
Trzy- i sześciomiesięczne stawki WIBOR, o które opiera się prawie 97 proc. korporacyjnego zadłużenia na Catalyst, wzrosły w czwartek kolejno do 0,63 proc. oraz 0,73 proc.

W ślad za środową decyzją RPP o podniesieniu stopy referencyjnej z 0,1 do 0,4 proc. w czwartek wzrosły też stawki WIBOR. Stopa trzymiesięczna wzrosła z 0,25 do 0,63 proc., a sześciomiesięczna z 0,34 do 0,73 proc. 

Zdaniem Mikołaja Raczyńskiego, dyrektora Działu Zarządzania Funduszami w Noble Funds TFI, można się było jednak spodziewać mocniejszego wzrostu stawek WIBOR. Mniej więcej o około 10 pb.

- Po podwyżce stopy rezerw obowiązkowych oraz tym, że rynek gra kolejne podwyżki już zaraz to sześciomiesięcznego WIBOR-u spodziewałem się spokojnie z ósemki z przodu, może dziewiątki nawet – powiedział nam Mikołaj Raczyński.

Zdaniem zarządzającego, możliwe, że w piątek stawki WIBOR dalej będą rosły.

W czwartek przed południem rynek wyceniał w kontraktach FRA, że WIBOR 3M wyniesie około 1,3 proc. za trzy miesiące, a za sześć miesięcy przekroczy on 1,8 proc.

Jak pisaliśmy w środę, około 97 proc. notowanego na Catalyst obligacyjnego zadłużenia w złotych opiera się o stawki WIBOR. Pierwszych wzrostów kuponów można się spodziewać począwszy od połowy przyszłego tygodnia.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Mała stabilizacja

  20 maja 2022
  Przez ostatnie dwa tygodnie WIBOR 3M wzrósł o 11 pkt bazowych, czyli bardzo niewiele w porównaniu do wcześniejszej dynamiki. Kontrakty FRA „wyceniają” jego wysokość na 7,3 proc. za pół roku, ale na początku maja było to 7,8 proc.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Zmiana reguł gry

  13 maja 2022
  Nowe obligacje oszczędnościowe w ofercie resortu finansów to kolejny cios w dłużne fundusze inwestycyjne, które nie są w stanie zagwarantować inwestorom osiągnięcia podobnych wyników bez podejmowania dodatkowego ryzyka.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Wyprzedaż bez granic

  06 maja 2022
  Amerykańskie dziesięciolatki przebiły granicę 3 proc., a niemieckie 1 proc. rentowności. Nasze zbliżyły się do 6,8 proc., czyli pułapu osiągniętego na dwa tygodnie w październiku 2008 r., miesiąc po bankructwie Lehman Brothers.
  czytaj więcej
 • WIBOR zanotował symboliczny spadek

  06 maja 2022
  Po mniejszej niż oczekiwano podwyżce stóp procentowych WIBOR 3M obniżył się w piątek o 1 pb. do 6,33 proc., a WIBOR 6M pozostał na poziomie 6,55 proc. Rynek nie ma wątpliwości, że to tylko przerwa we wzrostach. Jeśli ma rację, przeciętny kupon na giełdowych korporatach zbliży się do 11,5 proc.
  czytaj więcej