piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Wiosna rozbudza nadzieje - raport miesięczny DM NWAI

Piotr Miliński, doradca inwestycyjny DM NWAI | 06 kwietnia 2016
Pierwszy kwartał na rynku długu zakończył się w atmosferze rosnącego optymizmu. Średnia zmiana ceny, ważona obrotami, była dodatnia i wyniosła 0,75 proc. Co ważne, spadki rentowności zanotowało 47,5 proc. papierów, a ich skala rozłożyła się dość równo na całym rynku.

Notowania

W centrum uwagi ponownie znalazł się segment detaliczny, na czele z Czerwoną Torebką i Empikiem. Nadchodzące dwa tygodnie będą kluczowe dla dalszego istnienia operatora pasaży handlowych. Spółka ma bardzo niski poziom gotówki (1,8 mln PLN), a za ostatni rok poniosła stratę w wysokości 63 mln PLN. Mimo trudnej sytuacji, dług Czerwonej Torebki był konsekwentnie skupowany na przestrzeni całego marca. Źródeł tego należy szukać w porozumieniu z Alior Bankiem, dotyczącego przedłużenia spłaty kredytu zaciągniętego przez spółkę zależną CZT (Magus SA) do 2018 roku. Ponadto, w rocznym sprawozdaniu spółki czytamy, że negocjacje w sprawie rolowania zapadającej 15 kwietnia serii CZT0416 są w decydującej fazie. O prawdziwości tego stwierdzenia przekonamy się za niespełna tydzień.

Zgodnie z opisywanymi w poprzednich raportach trendami, umocnienie przy sporych obrotach kontynuowały papiery Empiku i Włodarzewskiej. Długo oczekiwana poprawa nastąpiła też na papierach Getin Noble. Bank zaprezentował w marcu nową strategię i zadeklarował realizację programu naprawczego. Skutecznie uplasował też (słabo oprocentowaną) emisję podporządkowanych papierów, skierowaną do inwestorów indywidualnych. Kroki te, wraz z lutową sprzedażą Getin Leasing, mają pozwolić bankowi na osiągnięcie wymaganych współczynników kapitałowych.

Na tle ogólnego optymizmu, negatywnie wyróżnił się Biomed-Lublin. Producent surowic i szczepionek prowadzi obecnie postępowanie restrukturyzacyjne, obejmujące między innymi obligacje BML0818. Dodatkowo, został wezwany przez Bank Millennium do zwrotu 2,15 mln euro z tytułu akredytywy. W ramach układu z wierzycielami, spółka chce spłacać zaległy kapitał przez 3 lata w rocznych ratach wynoszących 20 proc., 10 proc. i 70 proc. Mimo nowej oferty, kurs obligacji spadł do 64 proc. nominału.

Obroty

Mimo identycznej liczby sesji co w lutym (21), łączne obroty na Catalyst w marcu w pełni zasługują na miano „świątecznych”. Wartość handlu papierami wyniosła niespełna 185 mln PLN (-7,5 proc. m/m), ale aż 43 mln PLN przypadły na transakcje pakietowe. Co ciekawe, sesyjny obrót dla samych obligacji korporacyjnych wyniósł 107 mln PLN (+7 proc. m/m). Za spadek łącznych obrotów odpowiadały papiery skarbowe (30 mln PLN vs 70 mln PLN w lutym) oraz listy zastawne (0 vs 10 mln PLN).

Na pozycję lidera popularności wróciła seria CPS0721, osiągając typowy dla siebie obrót z przedziału 10-11 mln PLN. Zauważyliśmy również powrót zainteresowania obligacjami banków. Poza niekwestionowanym liderem zwyżek (GNB), dużą płynność osiągnęły również papiery mBanku i Aliora. Sektor finansowy, omijany wcześniej szerokim łukiem, zaczyna ponownie budzić zainteresowanie inwestorów.

Debiuty na Catalyst i nowe emisje

W marcu na Catalyst zadebiutowało 14 nowych serii obligacji. Największym debiutem były obligacje Echo Investment o wartości nominalnej 230 mln PLN. Do obrotu wprowadzono papiery m.in. Europejskiego Banku Inwestycyjnego (200 mln PLN), Griffin Real Estate (147 mln PLN), Famuru (108 mln PLN), Kruka (100 mln PLN) i Robygu (60 mln PLN).

Rynek emisji obligacji cechował się wyższą aktywnością niż w poprzednim miesiącu. Kolejną emisję uplasował CEZ, tym razem o wartości 99 mln EUR. W przeciągu dwóch miesięcy spółka pozyskała 200 mln EUR w ramach programu EMTN. W marcu byliśmy również świadkami rekordowych emisji Kruka. Pierwsza oferta o wartości 150 mln PLN z kuponem 3,25 pkt proc. powyżej WIBOR 3M skierowana była do inwestorów instytucjonalnych. Popyt na ofertę publiczną (65 mln PLN) osiągnął wartość 336 mln PLN. Większych emisji długu dokonali również: BPS (83,9 mln PLN), Ghelamco (80 mln PLN, dwie emisje), Medort (51 mln PLN, dwie emisje), GNB (35 mln), MW Trade (30 mln PLN), Chemoservis-Dwory (27 mln PLN) i GetBack (15,4 mln PLN w kilku emisjach).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej