sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Wiosna rozbudza nadzieje - raport miesięczny DM NWAI

Piotr Miliński, doradca inwestycyjny DM NWAI | 6 kwietnia 2016
Pierwszy kwartał na rynku długu zakończył się w atmosferze rosnącego optymizmu. Średnia zmiana ceny, ważona obrotami, była dodatnia i wyniosła 0,75 proc. Co ważne, spadki rentowności zanotowało 47,5 proc. papierów, a ich skala rozłożyła się dość równo na całym rynku.

Notowania

W centrum uwagi ponownie znalazł się segment detaliczny, na czele z Czerwoną Torebką i Empikiem. Nadchodzące dwa tygodnie będą kluczowe dla dalszego istnienia operatora pasaży handlowych. Spółka ma bardzo niski poziom gotówki (1,8 mln PLN), a za ostatni rok poniosła stratę w wysokości 63 mln PLN. Mimo trudnej sytuacji, dług Czerwonej Torebki był konsekwentnie skupowany na przestrzeni całego marca. Źródeł tego należy szukać w porozumieniu z Alior Bankiem, dotyczącego przedłużenia spłaty kredytu zaciągniętego przez spółkę zależną CZT (Magus SA) do 2018 roku. Ponadto, w rocznym sprawozdaniu spółki czytamy, że negocjacje w sprawie rolowania zapadającej 15 kwietnia serii CZT0416 są w decydującej fazie. O prawdziwości tego stwierdzenia przekonamy się za niespełna tydzień.

Zgodnie z opisywanymi w poprzednich raportach trendami, umocnienie przy sporych obrotach kontynuowały papiery Empiku i Włodarzewskiej. Długo oczekiwana poprawa nastąpiła też na papierach Getin Noble. Bank zaprezentował w marcu nową strategię i zadeklarował realizację programu naprawczego. Skutecznie uplasował też (słabo oprocentowaną) emisję podporządkowanych papierów, skierowaną do inwestorów indywidualnych. Kroki te, wraz z lutową sprzedażą Getin Leasing, mają pozwolić bankowi na osiągnięcie wymaganych współczynników kapitałowych.

Na tle ogólnego optymizmu, negatywnie wyróżnił się Biomed-Lublin. Producent surowic i szczepionek prowadzi obecnie postępowanie restrukturyzacyjne, obejmujące między innymi obligacje BML0818. Dodatkowo, został wezwany przez Bank Millennium do zwrotu 2,15 mln euro z tytułu akredytywy. W ramach układu z wierzycielami, spółka chce spłacać zaległy kapitał przez 3 lata w rocznych ratach wynoszących 20 proc., 10 proc. i 70 proc. Mimo nowej oferty, kurs obligacji spadł do 64 proc. nominału.

Obroty

Mimo identycznej liczby sesji co w lutym (21), łączne obroty na Catalyst w marcu w pełni zasługują na miano „świątecznych”. Wartość handlu papierami wyniosła niespełna 185 mln PLN (-7,5 proc. m/m), ale aż 43 mln PLN przypadły na transakcje pakietowe. Co ciekawe, sesyjny obrót dla samych obligacji korporacyjnych wyniósł 107 mln PLN (+7 proc. m/m). Za spadek łącznych obrotów odpowiadały papiery skarbowe (30 mln PLN vs 70 mln PLN w lutym) oraz listy zastawne (0 vs 10 mln PLN).

Na pozycję lidera popularności wróciła seria CPS0721, osiągając typowy dla siebie obrót z przedziału 10-11 mln PLN. Zauważyliśmy również powrót zainteresowania obligacjami banków. Poza niekwestionowanym liderem zwyżek (GNB), dużą płynność osiągnęły również papiery mBanku i Aliora. Sektor finansowy, omijany wcześniej szerokim łukiem, zaczyna ponownie budzić zainteresowanie inwestorów.

Debiuty na Catalyst i nowe emisje

W marcu na Catalyst zadebiutowało 14 nowych serii obligacji. Największym debiutem były obligacje Echo Investment o wartości nominalnej 230 mln PLN. Do obrotu wprowadzono papiery m.in. Europejskiego Banku Inwestycyjnego (200 mln PLN), Griffin Real Estate (147 mln PLN), Famuru (108 mln PLN), Kruka (100 mln PLN) i Robygu (60 mln PLN).

Rynek emisji obligacji cechował się wyższą aktywnością niż w poprzednim miesiącu. Kolejną emisję uplasował CEZ, tym razem o wartości 99 mln EUR. W przeciągu dwóch miesięcy spółka pozyskała 200 mln EUR w ramach programu EMTN. W marcu byliśmy również świadkami rekordowych emisji Kruka. Pierwsza oferta o wartości 150 mln PLN z kuponem 3,25 pkt proc. powyżej WIBOR 3M skierowana była do inwestorów instytucjonalnych. Popyt na ofertę publiczną (65 mln PLN) osiągnął wartość 336 mln PLN. Większych emisji długu dokonali również: BPS (83,9 mln PLN), Ghelamco (80 mln PLN, dwie emisje), Medort (51 mln PLN, dwie emisje), GNB (35 mln), MW Trade (30 mln PLN), Chemoservis-Dwory (27 mln PLN) i GetBack (15,4 mln PLN w kilku emisjach).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze