czwartek, 25 kwietnia 2019

Newsroom

ZM Henryk Kania pozyskały 86,2 mln zł z emisji obligacji

msd | 28 marca 2018
Cała oferta warta była do 150 mln zł. Spółka ma też nową umowę na finansowanie z Alior Bankiem oraz inwestorów zainteresowanych objęciem kolejnych obligacji o wartości 14,5 mln zł.

Z wartej do 150 mln zł prywatnej oferty ZM Henryk Kania chciały przeznaczyć do 120 mln zł na refinansowanie starszych obligacji. Pozyskanie 86,2 mln zł może więc wymagać od spółki korekty wcześniejszych planów. Niemniej, firma ma też deklaracje inwestorów skłonnych zainwestować 14,5 mln zł w kolejną serię długu. Emisja planowana jest na pierwszą połowę kwietnia.

W osobnym komunikacie ZM Henryk Kania poinformowały też o zawarciu umowy z Alior Bankiem, która dotyczy czterech kredytów na łączną kwotę 79 mln zł oraz faktoringu odwrotnego z limitem do 18 mln zł. Udzielone spółce kredyty posłużą refinansowaniu zobowiązań wobec Banku Handlowego.

30 marca ZM Henryk Kania muszą wykupić warte 25 mln zł obligacje serii E, w kwietniu zapadają natomiast krótkoterminowe, uplasowane w październiku, papiery serii G na 45 mln zł. W maju i lipcu spółkę czekają też wykupy dwóch emisji, wartych po 25 mln zł każda, w obowiązki których ZM Henryk Kania weszły po niedawnym przejęciu Staropolskich Specjałów.

Ogółem na koniec grudnia spółka posiadała 574,3 mln zł krótkoterminowych zobowiązań, w tym 285,3 mln zł odsetkowych (w większości wymagalnych w I połowie roku) i 257,4 mln zł handlowych. Wśród tych ostatnich, jak wskazywaliśmy w połowie marca, ponad 45 proc. było przeterminowanych, także powyżej 30 dni. Ponadto, spółka posiadała też pewne przeterminowane zobowiązania w kategorii „inne”, chodzić mogło więc o wynagrodzenia, podatek czy zobowiązania faktoringowe.

Pod względem poziomu zadłużenia sytuacja ZM Henryk Kania na koniec roku też daleka była od ideału, wszak tuż przed publikacją sprawozdania spółka musiała prosić obligatariuszy o poluzowanie kowenantu dług netto/EBITDA (z 3,75x do 4,5x).

W środę rano notowane na Catalyst obligacje KAN0619 wyceniane są na 98 proc., co oznacza 8,29 proc. rentowności brutto (obliczenia nie uwzględniają prawdopodobnego wzrostu marży w kolejnym okresie odsetkowym).

Więcej wiadomości o Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje