czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Wiele małych rozczarowań

Emil Szweda, Obligacje.pl | 21 lutego 2014
Opublikowane dotąd wyniki za IV kwartał częściej rozczarowywały niż uspokajały inwestorów, choć skala rozczarowań nie była dramatyczna i w małym tylko stopniu wpływała na wyceny.

Wyjątkiem są obligacje Jedynki wyceniane w piątek na 50/55 proc. nominału (bid/ask), wobec prawie 88 proc. w transakcji z 13 lutego, ale akurat w tym przypadku nie chodziło o raport kwartalny. Jedynka poinformowała w poniedziałek, że sąd wyznaczył nadzorcę, który ma zabezpieczyć majątek spółki na wniosek jej wierzyciela. Ze strony inwestorów trudno politykę informacyjną sieci sklepów spożywczych na Podkarpaciu uznać za satysfakcjonującą, a ta opinia mogłaby być komentarzem dla wielu spółek, które opublikowały raporty kwartalne, w których próby wyjaśnienia sytuacji zastępowane są albo milczeniem, albo komunałami.

Idealnym przykładem może być raport Causy, która w każdej pozycji rachunku wyników wpisała 0 złotych. Prawdopodobnie jednym motywem działania spółki była chęć przesłania jakiegokolwiek raportu. Ale zastrzeżenia – już innego rodzaju – można mieć i do innych emitentów. PCZ wykazał w IV kwartale zysk dzięki przeszacowaniu nieruchomości, Uboat-Line zanotował w IV kwartale stratę, choć jeszcze w połowie listopada prognozował blisko 0,8 mln zł zysku, zaś tłumaczenia wydają się co najmniej niewystarczające. Akcept Finance pisze o potrzebie zwiększenia kapitału obrotowego, choć widać, że biznes spółki się kurczy, zaś za kilka tygodni stanie ona przed koniecznością spłaty obligacji. Polfa i Aforti – emitenci niedawnych publicznych emisji obligacji – wykazały straty i ujemne kapitały własne, Minox wykazał stratę w IV kwartale i taki raport, że nie sposób powiedzieć, czy spółka ma czy nie ma środków na wykup kwietniowych obligacji, zaś dla odmiany East Pictures, o którym wiadomo, że obligacji nie spłaci, wykazało zysk w IV kwartale.

Można mówić też o przykładach w drugą stronę – Werth Holz wykazało pięciokrotny wzrost przychodów (choć to akurat efekt niskiej bazy), Debt Trading Partners podwoiło zysk i legitymuje się fantastycznie niskim wskaźnikiem zadłużenia, wyniki Eurocentu, The Farm51 czy FKD także mogły się inwestorom podobać.

Rzecz jednak w tym, że inwestorzy detaliczni, o ile nie są jednocześnie zaawansowani w analizie finansowej, mogą mieć problemy z odróżnieniem sytuacji dla spółek groźnych, od tych, które nie wymagają zmiany popularnie stosowanej strategii „kup i trzymaj”. Emitenci zaś nie ułatwiają zadania opisując własną sytuację i zamierzenia lakonicznymi stwierdzeniami lub wręcz komunałami o obiecujących perspektywach.

Powyższe uwagi dotyczą jednak przede wszystkim spółek o niewielkiej wielkości, których akcje notowane są na New Connect (inni emitenci raportów za IV kwartał publikować jeszcze nie musieli/chcieli). Standardy sprawozdawczości spółek notowanych na GPW są nieporównywalnie wyższe, zatem w najbliższym czasie – gdy zaczną spływać raporty kwartalne i roczne – humory i odczucia inwestorów mogą znacząco się poprawić.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej