piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Wiele małych rozczarowań

Emil Szweda, Obligacje.pl | 21 lutego 2014
Opublikowane dotąd wyniki za IV kwartał częściej rozczarowywały niż uspokajały inwestorów, choć skala rozczarowań nie była dramatyczna i w małym tylko stopniu wpływała na wyceny.

Wyjątkiem są obligacje Jedynki wyceniane w piątek na 50/55 proc. nominału (bid/ask), wobec prawie 88 proc. w transakcji z 13 lutego, ale akurat w tym przypadku nie chodziło o raport kwartalny. Jedynka poinformowała w poniedziałek, że sąd wyznaczył nadzorcę, który ma zabezpieczyć majątek spółki na wniosek jej wierzyciela. Ze strony inwestorów trudno politykę informacyjną sieci sklepów spożywczych na Podkarpaciu uznać za satysfakcjonującą, a ta opinia mogłaby być komentarzem dla wielu spółek, które opublikowały raporty kwartalne, w których próby wyjaśnienia sytuacji zastępowane są albo milczeniem, albo komunałami.

Idealnym przykładem może być raport Causy, która w każdej pozycji rachunku wyników wpisała 0 złotych. Prawdopodobnie jednym motywem działania spółki była chęć przesłania jakiegokolwiek raportu. Ale zastrzeżenia – już innego rodzaju – można mieć i do innych emitentów. PCZ wykazał w IV kwartale zysk dzięki przeszacowaniu nieruchomości, Uboat-Line zanotował w IV kwartale stratę, choć jeszcze w połowie listopada prognozował blisko 0,8 mln zł zysku, zaś tłumaczenia wydają się co najmniej niewystarczające. Akcept Finance pisze o potrzebie zwiększenia kapitału obrotowego, choć widać, że biznes spółki się kurczy, zaś za kilka tygodni stanie ona przed koniecznością spłaty obligacji. Polfa i Aforti – emitenci niedawnych publicznych emisji obligacji – wykazały straty i ujemne kapitały własne, Minox wykazał stratę w IV kwartale i taki raport, że nie sposób powiedzieć, czy spółka ma czy nie ma środków na wykup kwietniowych obligacji, zaś dla odmiany East Pictures, o którym wiadomo, że obligacji nie spłaci, wykazało zysk w IV kwartale.

Można mówić też o przykładach w drugą stronę – Werth Holz wykazało pięciokrotny wzrost przychodów (choć to akurat efekt niskiej bazy), Debt Trading Partners podwoiło zysk i legitymuje się fantastycznie niskim wskaźnikiem zadłużenia, wyniki Eurocentu, The Farm51 czy FKD także mogły się inwestorom podobać.

Rzecz jednak w tym, że inwestorzy detaliczni, o ile nie są jednocześnie zaawansowani w analizie finansowej, mogą mieć problemy z odróżnieniem sytuacji dla spółek groźnych, od tych, które nie wymagają zmiany popularnie stosowanej strategii „kup i trzymaj”. Emitenci zaś nie ułatwiają zadania opisując własną sytuację i zamierzenia lakonicznymi stwierdzeniami lub wręcz komunałami o obiecujących perspektywach.

Powyższe uwagi dotyczą jednak przede wszystkim spółek o niewielkiej wielkości, których akcje notowane są na New Connect (inni emitenci raportów za IV kwartał publikować jeszcze nie musieli/chcieli). Standardy sprawozdawczości spółek notowanych na GPW są nieporównywalnie wyższe, zatem w najbliższym czasie – gdy zaczną spływać raporty kwartalne i roczne – humory i odczucia inwestorów mogą znacząco się poprawić.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej