piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Nadchodzi stała stopa

Emil Szweda, Obligacje.pl | 11 kwietnia 2014
Nowa emisja Orlenu może przetrzeć szlak dla papierów ze stałym oprocentowaniem, które do tej pory stanowiły rynkowe tło. Z korzyścią dla płynności.

Krajowe standardy różnią się pod tym względem od rynków rozwiniętych. W Polsce dominują obligacje o zmiennym oprocentowaniu, co jest pewną zaszłością po obowiązującym kilka lat temu schemacie zależności na naszym rynku. Dominowały bowiem (nadal zresztą dominują) emisje prywatne, kierowane do inwestorów instytucjonalnych. Zarządzający funduszami i bankowcy, nie mieli ochoty obok ryzyka emitenta brać na siebie ryzyka stopy procentowej, a ponieważ od nich zależało, czy emisja się powiedzie czy nie, emitenci musieli dostosować się do tych wymagań. Przyzwyczajenie instytucji finansowych do obarczania klientów ryzykiem stopy procentowej świetnie widać też na rynku kredytów hipotecznych, na którym kredyty ze stałym oprocentowaniem są marginesem, choć wydawałoby się, że w obecnych warunkach (rekordowo niskich stóp i braku perspektyw ich podwyższenia) powinny być raczej standardem.

Układ rynkowych sił się zmienił, przynajmniej jeśli chodzi o obligacje firm. Mimo że OFE nie są już istotnymi graczami na rynku pierwotnym, przewaga kupujących i tak jest zauważalna (vide tempo plasowania emisji Orlenu, Bestu i wielu innych emisji prywatnych). Skłania to emitentów do oferowania korzystniejszych dla siebie warunków emisji, nie tylko w postaci obniżonego oprocentowania, ale również do zręcznego przerzucenia ryzyko stopy procentowej na nabywcę długu. A trzeba dodać, że w przypadku sześcioletnich obligacji jest ono znaczące – wystarczy spojrzeć sześć lat wstecz by przekonać się, jak zmienny potrafi być WIBOR w tak długim okresie. Nie wynika z tego jeszcze, że oferta Orlenu – pięć procent na sześć lat – jest dla inwestorów krzywdząca. Bynajmniej. Gdyby Orlen chciał przeprowadzić kolejną emisję o zmiennym kuponie, a potem chciał zabezpieczyć się przed wzrostem WIBORu, poniósłby podobne, lub nawet niższe koszty (IRS na pięcioletnią stopę procentową przewyższa WIBOR o ok. 80 pkt bazowych, zaś Orlen płaci o 100 pkt bazowych więcej niż wynosi oprocentowanie obligacji serii E w pierwszym okresie odsetkowym. Seria E została uplasowana w zeszłym tygodniu).

Jeśli spojrzeć na koszty zabezpieczania emitentów przez wzrostem stóp procentowych, to na uwagę zasługuje emisja PCC Rokita – chemiczna spółka oferuje pięcioletnie papiery oprocentowane na 5,5 proc. w skali roku, co daje – w przeliczeniu – ok. 200 pkt bazowych marży ponad WIBOR (gdyby konstrukcja przewidywała jednak zmienne oprocentowanie, a następnie zabezpieczenie spółki na własny koszt przed wzrostem WIBOR). Każdy może sobie sam odpowiedzieć na pytanie, czy jest to dla niego oferta atrakcyjna – tj. czy kupiłby pięcioletnie obligacje Rokity, gdyby były oprocentowane na WIBOR3M plus 2 pkt proc. marży.

Choć wprowadzenie stałego oprocentowania – paradoksalnie – wymaga od inwestorów większej liczby obliczeń, to jest to model rynku, do którego wcześniej czy później dojdziemy. Stałe kupony są standardem na rynkach rozwiniętych, co zresztą wychodzi im na zdrowie, ponieważ więcej ryzyka oznacza też więcej handlu. Przy papierach o zmiennym oprocentowaniu większe zmiany cen i transakcje pojawiają się tylko wtedy, gdy nadwyrężana jest reputacja emitenta. Przy stałokuponowych obligacjach dochodzi dodatkowy element „zabawy”. Dlatego wcześniejsze zapowiedzi Echa, które chce przeprowadzić emisję publiczną, być może o stałym kuponie, czy też Kruka, który na łamach Obligacje.pl zapowiadał możliwość przeprowadzenia emisji o stałym oprocentowaniu, możemy wziąć za dobrą monetę. Emisja obligacji Orlenu jest zaś papierkiem lakmusowym dla tych i innych zamierzeń emitentów.

Więcej wiadomości o Kruk S.A., Orlen S.A., PCC Rokita S.A., Best S.A.

  • Październikowa emisja Bestu debiutuje na Catalyst

    21 listopada 2024
    W momencie, kiedy Best ruszył z kolejną ofertą papierów dłużnych do giełdowego obrotu trafiły też jego obligacje z oferty przeprowadzonej w ubiegłym miesiącu.
    czytaj więcej
  • Obligacje Kruka z ponad trzykrotną nadsubskrypcją

    20 listopada 2024
    Blisko 2,3 tys. inwestorów indywidualnych zgłosiło 329 mln zł popytu na detaliczne obligacje Kruka. Po 62-proc. redukcji spółka przydzieliła papiery za 125 mln zł.
    czytaj więcej
  • Emisja Bestu od czwartku

    19 listopada 2024
    Windykator ponownie zaoferuje detaliczne papiery dłużne z 3,8 pkt proc. marży ponad trzymiesięczny WIBOR, ale tym razem przy nieco dłuższym okresie spłaty.
    czytaj więcej
  • Best nie planuje wyhamowania zakupów

    19 listopada 2024
    Niezależnie od rozmów o połączeniu z Kredyt Inkaso, w 2025 r. windykacyjna grupa chce nadal zwiększać inwestycje. Liczy się więc możliwością czasowego wzrostu długu netto powyżej trzykrotności EBITDA gotówkowej. Natomiast jeszcze w tym roku może zaoferować kolejne detaliczne obligacje.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej