czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

msd | 7 listopada 2024
Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.

Według listopadowej projekcji NBP, w przyszłym roku wzrost cen sięgnie 5,4 proc. r/r wobec prognozowanych w lipcu 5,2 proc. Przewidywania na 2026 r. zakładają natomiast wyhamowanie inflacji do 2,8 proc. r/r, co jest jednak wartością nieco wyższą od wartości przedstawionych w projekcji z lipca (2,7 proc.). Tak czy inaczej, najnowsze prognozy banku centralnego zakładają więc, że w przyszłym roku wskaźnik CPI może jeszcze mocniej odbiegać od celu inflacyjnego (2,5 proc., +/- 1 pkt proc.), a zbliżyć się do niego może dopiero w 2026 r. Z drugiej strony, wciąż niewiadomą pozostaje kwestia uwolnienia cen energii w 2025 r.

„W bieżącej rundzie projekcja inflacji jest obarczona znaczną niepewnością związaną z kształtowaniem się cen nośników energii dla gospodarstw domowych, które w istotnym stopniu zależą od działań regulacyjnych” – napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP, podczas którego członkowie Rady zapoznali się z najnowszą projekcją. 

Równocześnie do wyższej ścieżki inflacji NBP przedstawił też pogorszenie oczekiwań, co do wzrostu gospodarczego. Tegoroczna dynamika PKB wynieść ma 2,7 proc. r/r wobec prognozowanych w lipcu 3,0 proc. W przyszłym roku ma to być 3,4 proc. r/r, zamiast zakładanych wcześniej 3,8 proc. Z kolei prognoza na 2026 r. została ścięta do 2,9 proc. r/r z 3,1 proc. 

Zdaniem ekonomistów Banku Pekao, listopadowa projekcja inflacji jest „słabym pretekstem” do obniżki stóp i dopiero jej marcowa edycja może ewentualnie służyć za argument do luzowania polityki pieniężnej. 

”Trzymamy się scenariusza zakładającego obniżki stóp o 100 pb. w 2025 r. i początek luzowania w II kwartale 2025 r.” – napisali z kolei ekonomiści ING Banku.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej
  • Październikowa inflacja wzrosła do 5 proc. r/r

    31 października 2024
    Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w październiku o 5,0 proc. r/r wobec 4,9 proc. we wrześniu.
    czytaj więcej