piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Perspektywy rynku wierzytelności w opinii analityków DM NWAI

Adrianna Kocięda i Grzegorz Balcerski, analitycy DM NWAI | 14 maja 2015
"(...)w horyzoncie 2-3 lat polski rynek obrotu wierzytelnościami zostanie zdominowany przez 3-4 graczy, będących globalnymi spółkami z dostępem do tańszego finansowania."

Pełna treść komentarza dostępna jest tu.

"Aktualnie na rynku wierzytelności zachodzą procesy, które w naszej ocenie doprowadzą do zmian w jego strukturze. Spodziewamy się, że w horyzoncie 2-3 lat polski rynek obrotu wierzytelnościami zostanie zdominowany przez 3-4 graczy, będących globalnymi spółkami z dostępem do tańszego finansowania.

Podmioty, które z dużym prawdopodobieństwem mogą stać się liderami rynkowymi to: PRA Group, która zakupiła swój pierwszy portfel wierzytelności w Polsce i Hoist Finance, który w 2014r. przejął wrocławską NAVI Lex. Dla polskich podmiotów działających w branży, oznacza to scenariusz konsolidacji.

Oczekujemy, iż większość spółek zostanie przejęta lub wycofa się z rynku. W naszej ocenie, jedynym podmiotem, który ma wystarczająco dużą skalę działalności oraz silne fundamenty, aby utrzymać swoją pozycję rynkową jest KRUK. U podstaw trendu konsolidacyjnego leży niższy koszt finasowania zagranicznych spółek. W świetle erozji marż na coraz bardziej konkurencyjnym polskim rynku, będzie on czynnikiem,
stanowiącym o przewadze rynkowej."

Więcej wiadomości o Kruk S.A., Kredyt Inkaso S.A.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej