środa, 2 lipca 2025

Newsroom

Perspektywy rynku wierzytelności w opinii analityków DM NWAI

Adrianna Kocięda i Grzegorz Balcerski, analitycy DM NWAI | 14 maja 2015
"(...)w horyzoncie 2-3 lat polski rynek obrotu wierzytelnościami zostanie zdominowany przez 3-4 graczy, będących globalnymi spółkami z dostępem do tańszego finansowania."

Pełna treść komentarza dostępna jest tu.

"Aktualnie na rynku wierzytelności zachodzą procesy, które w naszej ocenie doprowadzą do zmian w jego strukturze. Spodziewamy się, że w horyzoncie 2-3 lat polski rynek obrotu wierzytelnościami zostanie zdominowany przez 3-4 graczy, będących globalnymi spółkami z dostępem do tańszego finansowania.

Podmioty, które z dużym prawdopodobieństwem mogą stać się liderami rynkowymi to: PRA Group, która zakupiła swój pierwszy portfel wierzytelności w Polsce i Hoist Finance, który w 2014r. przejął wrocławską NAVI Lex. Dla polskich podmiotów działających w branży, oznacza to scenariusz konsolidacji.

Oczekujemy, iż większość spółek zostanie przejęta lub wycofa się z rynku. W naszej ocenie, jedynym podmiotem, który ma wystarczająco dużą skalę działalności oraz silne fundamenty, aby utrzymać swoją pozycję rynkową jest KRUK. U podstaw trendu konsolidacyjnego leży niższy koszt finasowania zagranicznych spółek. W świetle erozji marż na coraz bardziej konkurencyjnym polskim rynku, będzie on czynnikiem,
stanowiącym o przewadze rynkowej."

Więcej wiadomości o Kruk S.A., Kredyt Inkaso S.A.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Czerwcowa inflacja lekko powyżej oczekiwań

    30 czerwca 2025
    Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w czerwcu o 4,1 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 4,0 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Amerykańskie umocnienie

    27 czerwca 2025
    Mimo wzrostu deficytu budżetowego USA i spadku globalnej awersji do ryzyka za sprawą przerwania konfliktu Izrael-Iran, rentowność amerykańskich obligacji spadła do poziomów najniższych od dwóch miesięcy przy równolegle pikującym dolarze.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Drobnych brak

    20 czerwca 2025
    Na przestrzeni dwóch lat średnia wartość obligacji oferowanych inwestorom w szeroko dostępnych emisjach publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektów emisyjnych wzrosła prawie dwuipółkrotnie, z 33 mln zł do 78 mln zł.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rynek wiedział, nie powiedział

    13 czerwca 2025
    Od początku tygodnia rentowności obligacji USA spadały, a ich ceny rosły, co jest typowym zachowaniem inwestorów w reakcji na wzrost napięcia geopolitycznego. Ale w piątek, gdy obawy o zaostrzenie konfliktu się zmaterializowały, ceny amerykańskich obligacji spadły.
    czytaj więcej