środa, 29 czerwca 2022

Newsroom

Best poprawił spłaty o 6 proc. r/r

msd | 19 kwietnia 2022
Windykator otrzymał 103,9 mln zł spłat w I w kwartale, w tym 92 mln zł zrealizował na portfelu własnym. Rok rozpoczął natomiast bez żadnych inwestycji.

Pod względem wpłat od dłużników był to dla Bestu drugi najlepszy kwartał w historii – całkowite spłaty sięgnęły 103,9 proc., w tym 92 mln zł przypadało na portfel własny windykatora, co w obu przypadkach oznaczało wzrost o 6 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku (rekordowy wynik Bestu wciąż pochodzi z II kw. ub.r.).

Jak wyjaśnia spółka, w spłatach minionego kwartału widoczne były już pierwsze efekty obsługi wierzytelności kupionych pod koniec 2021 r. 

Tymczasem 2022 r. Best rozpoczął na razie bez nowych inwestycji. Podobnie jak rok wcześniej, windykator nie zakontraktował bowiem ani złotówki w pakietach wierzytelności. Jak jednak przekonuje, zamierza to zmienić w kolejnych kwartałach. 

„GK Best bierze aktywny udział w przetargach na zakup kolejnych portfeli wierzytelności, zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. W pierwszym kwartale tego roku nie dokonano nowych inwestycji, jednak celem grupy jest wyraźne zwiększenie aktywności na rynku obrotu wierzytelnościami” – napisano w komunikacie Bestu, przypominając o potencjalnie do nowych inwestycji wynikającym między innymi z relatywnie niskiego zadłużenia.

Podczas ubiegłotygodniowej konferencji przedstawiciele Bestu sygnalizowali, że w 2022 r. grupa może zainwestować więcej niż w poprzednim roku.

W całym 2021 r. windykacyjna grupa zainwestowała 156,7 mln zł, w tym 146,5 mln zł przypadało na sam IV kwartał (na koniec grudnia część płatności pozostawała jeszcze niezrealizowana). To więcej niż łączne inwestycje Bestu w latach 2018-2020.

Na Catalyst notowanych jest sześć serii obligacji Bestu. Pochodzące z ostatnich ofert publicznych papiery BST1026 i BST0327 (kolejno 4,2 i 4,0 pkt proc. marży) wyceniane są przez sprzedających na 102,98 i 102,48 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Best S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst