środa, 29 maja 2024

Newsroom

Copernicus Securities upadł

msd | 04 marca 2024
Warszawski sąd ogłosił upadłość brokera specjalizującego się niegdyś w oferowaniu obligacji wysokiego ryzyka.

Upadłość Copernicusa Securities została ogłoszona z wniosku wierzycieli spółki, wynika z komunikatu przekazanego przez syndyka, którym ustanowiono Pawła Głodka.

„Postanowienie w przedmiocie ogłoszenia upadłości emitenta jest nieprawomocne, jednakże jest skuteczne i wykonalne z dniem jego wydania” – podano także.

W 2021 r. KNF stwierdziła szereg naruszeń ze strony Copernicusa przy oferowaniu instrumentów finansowych, za co ograniczyła brokerowi zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej oraz nałożyła na niego 3,5 mln zł kary pieniężnej (później obniżonej do 3,15 mln zł). Wobec trudnej sytuacji finansowej, spółka wystąpiła do KNF z wnioskiem o całkowite odebranie zezwolenia, a do sądu złożyła wnioski o otwarcie sanacji, a na wszelki wypadek także i o ogłoszenie upadłości. Ostatecznie postępowanie sanacyjne otwarto wobec Copernicsa w maju 2022 r., ale pod koniec 2023 r. zostało ono umorzone przez sąd. 

Obok samej spółki, kary pieniężne za prowadzoną przez Copernicusa działalność otrzymała też była prezes oraz były dyrektor sprzedaży. Nawiasem mówiąc, ten ostatni otrzymał także karę za naruszenia związane z działalnością innego obligacyjnego brokera, Prosper Capital DM, któremu KNF w ubiegłym roku ograniczyła zezwolenie, a on sam złożył w lutym tego roku wniosek o ogłoszenie upadłości. 

Więcej wiadomości o Copernicus Securities S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst