niedziela, 27 kwietnia 2025

Newsroom

Gołębi przełom w Radzie Polityki Pieniężnej

msd | 3 kwietnia 2025
Do pierwszej obniżki stóp procentowych mogłoby dojść jeszcze w maju lub czerwcu, wynika z czwartkowych wypowiedzi Adama Glapińskiego, prezesa NBP i przewodniczącego RPP.

Podczas czwartkowej konferencji szef banku centralnego otwarcie przyznał, że choć na ostatnim posiedzeniu doszło do utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie, to większość członków RPP widzi coraz większe pole do ich cięcia.

- Rada zmienia stanowisko na bardziej gołębie, czyli oczekuje, że sytuacja będzie się zmieniać w kierunku obniżania stóp procentowych – powiedział Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji.

Jak wyjaśnił, zmiana nastawienia wynika z niższej od oczekiwań inflacji wskutek zmiany koszyka, a także z poprawy perspektyw dla CPI w kolejnych kwartałach. Zgodnie z prognozami banku centralnego, w III kwartale dynamika inflacji obniżyć się bowiem może do 3,5 proc., zahaczając o granicę górnego przedziału wahań celu inflacyjnego (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.). W grudniu CPI znaleźć się ma natomiast na poziomie 4,2 proc. (marcowa projekcja mówiła o 4,8 proc.), ale przy założeniu odmrożenia cen prądu. Jeśli jednak nie ulegną one zmianie, wskaźnik inflacji mógłby być bliżej 3,5 proc.

Ponadto, szef banku centralnego zwrócił także uwagę na istotny spadek inflacji bazowej oraz sygnały spowolnienia dynamiki wynagrodzeń.

- (…) W najbliższym czasie może pojawić się przestrzeń do dostosowania polityki pieniężnej, do obniżenia stóp procentowych – ocenił Adam Glapiński, zaznaczając jednocześnie, że jego wypowiedź nie stanowi deklaracji rozpoczęcia cyklu obniżek.

Jak przyznał, mimo zmiany nastawienia większości członków RPP, zmiany w polityce pieniężnej wymagają jeszcze potwierdzenia w kolejnych danych. 

- Obniżka stóp procentowych może nastąpić w maju lub w każdym kolejnym miesiącu – przyznał szef NBP.

Według ekonomistów Banku Pekao, Adam Glapiński nigdy wcześniej nie dał bardziej jednoznacznej zapowiedzi dalszych kroków. Ich zdaniem najpierw więc dojdzie do dwóch cieć stóp procentowych, każde po 50 pkt bazowych, po czym RPP zrobi sobie kilkumiesięczną pauzę. 

„Wypowiedź brzmiała tak, jakby sekwencja ta miała się zacząć już w maju” – napisali ekonomiści Banku Pekao w serwisie X.

Zaraz po konferencji prezesa NBP rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła aż o 0,25 pkt proc. do 5,45 proc. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze