środa, 18 lipca 2018

Newsroom

Grecy rozważają powrót na rynki

Michael Boye, Saxo Bank | 18 lipca 2017
Od 2010 roku kryzys zadłużenia w Grecji pozostaje zagrożeniem dla stabilności europejskiego rynku finansowego. Inwestorzy na rynku obligacji mogą otrzymać możliwość inwestycji w rządowy dług Grecji. Czy Grecja, ze swoją historią bliską bankructwa, odstraszy inwestorów?

Saga wokół kryzysu zadłużenia w Grecji jest tematem przewodnim na rynkach finansowych od 2010 roku, gdy doszło do wdrożenia pierwszego planu pomocowego dla państwa. Od tego czasu sytuacja w Grecji kilkukrotnie zagroziła stabilności europejskiego systemu finansowego.

Jednak wiele wskazuje na to, że dla Aten przychodzą lepsze czasy. Minęły ponad trzy lata od ostatniej aukcji obligacji Grecji, lecz wiele wskazuje, że Ateny mogą wrócić na międzynarodowy rynek.

Z pewnością część inwestorów pamięta o lecie 2015 roku, gdy w reakcji na publiczne głosowanie w sprawie odrzucenia planu oszczędnościowego forsowanego przez Brukselę, Grecja była bardzo blisko opuszczenia strefy euro, a nowo wyemitowane obligacje otrzymały potężny cios.

Gdy Grecja wyemitowała obligacje po raz ostatni w 2014 roku, wielu inwestorów otrzymało silny cios

Rentowność obligacji Grecji

Źródło: Bloomberg.

Ostatni optymizm jest wynikiem kolejnego porozumienia między Grecją a jej pożyczkodawcami, w ramach którego Unia Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zgodziły się na kolejną rundę wartych miliardy euro pożyczek pomocowych. Dodatkowo, co jest pozytywne dla perspektyw długoterminowych, umowa zakłada też redukcję zadłużenia na pewną skalę, co oznacza, że państwo ma większą szansę, aby w końcu stanąć na nogi.

Pierwszym wielkim testem będzie reakcja inwestorów na planowaną za kilka tygodni aukcję nowych obligacji Grecji - może ona obejmować pięcioletnie papiery o wartości potencjalnie przekraczającej 3 miliardy euro.

Dla rządu Tsiprasa byłby to mocny sygnał, a także nagroda za lata oszczędności i trudnych reform gospodarczych. Jednak należy zachować ostrożność, zwłaszcza biorąc pod uwagę obecne nastroje na rynkach obligacji. Należy przy tym podkreślić, że w czerwcu rentowności 10-letnich obligacji Grecji spadły poniżej dołka z 2014 roku, czyli okresu, gdy państwo po raz ostatni było aktywne na rynku długu. Ostatni okres z pewnością należy określić jako pełen zmienności.

Rentowności 10-letnich obligacji Grecji na najniższym poziomie od 2009 roku!

Rentowność 10-letnich obligacji Grecji

Źródło: Bloomberg.

Grecja nie jest jedynym emitentem szukającym finansowania. Poszukiwania rentowności na rynku długu spowodowały, że inwestorzy zainteresowali się na przykład takimi papierami jak 100-letnie obligacje Argentyny.

Tak jak w przypadku Argentyny, historia Grecji, która znalazła się na skraju bankructwa, może nie odstraszyć inwestorów, ale nie można wykluczyć, że ich cierpliwość będzie ponownie poddana próbie.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Obligacje i dlaczego nudzi nas Brexit - komentarz Saxo Banku

  16 lipca 2018
  Mimo iż wszyscy politycy starają się zapewnić, że wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej będzie miało spokojny przebieg, czytając kolejne doniesienia medialne na temat Brexitu nie da się nie dostrzec podobieństwa tej sytuacji do opery mydlanej. Powiedzmy sobie szczerze: mimo iż jest to interesujące wydarzenie, dla inwestorów informacje na temat Brexitu stają się nudne.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Echa Getbacku

  13 lipca 2018
  Papiery dłużne Murapolu odrobiły część ostatnich spadków, ale to wciąż afera GetBacku determinuje słabe nastroje na rynku korporatów. Fundusze inwestujące w obligacje firm notują odpływy, więc nowych emisji jak na lekarstwo, a marże kredytowe rosną. Nie obejdzie się też bez kolejnych zmian w prawie, szczęśliwie tym razem konsultowanych z uczestnikami rynku.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Powrót PCC Exol i Rokity

  14 lipca 2017
  Ostatnich kilka dni przyniosło umocnienie obligacji skarbowych na światowych rynkach, co sprzyja plasowaniu długu o stałym oprocentowaniu. Spółki z Dolnego Brzegu mają w tym największe doświadczenie.
  czytaj więcej
 • Wpływ nowych emitentów na wartości outstandingu na Catalyst

  11 lipca 2017
  Powstały w 2009 roku rynek Catalyst otworzył przed spółkami nowe możliwości finansowania, z których zaczęły chętnie korzystać. Łączny outstanding – porównując stan na koniec 2010 roku z końcem ubiegłego roku, wzrósł z 17 do 69 mld zł.
  czytaj więcej

Emisje