sobota, 01 kwietnia 2023

Newsroom

Inflacja wzrosła w lutym do 18,4 proc. r/r

msd | 15 marca 2023
Lutowy wzrost inflacji okazał się nieco niższy od prognoz. Większym zaskoczeniem okazała się jednak skala corocznej rewizji styczniowego wskaźnika.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym o 18,4 proc. r/r do wobec oczekiwanych 18,6 proc. r/r. Według ekonomistów, wskaźnik CPI osiągnął swój szczy i od teraz będzie już spadać. 

„Szczyt inflacji ma wysokość 18,4 proc. Tempo opadania będzie w kolejnych miesiącach szybkie, a potem znacząco zwolni, gdy uciekną efekty bazy” – informują ekonomiści mBanku.

„Od marca czeka nas ostry spadek inflacji do jednocyfrowego poziomu pod koniec 3 kwartału 2023” – zapowiada Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Niższemu od oczekiwań odczytowi lutowej inflacji pomóc miała coroczna zmiana koszyka, która doprowadziła także do istotnej rewizji wskaźnika CPI za styczeń. Według nowych obliczeń GUS-u, styczniowa inflacja to więc 16,6 proc. r/r wobec podawanych wcześniej 17,2 proc.

Tak istotna rewizja w ciekawej sytuacji stawia właścicieli cztero- i 10-letnich obligacji detalicznych, które w marcu weszły w nowy okres odsetkowy. Ich kupony są zawyżone o 0,6 pkt proc. Oprocentowanie papierów ustalano bowiem w oparciu o styczniowy wskaźnik CPI, ale jeszcze sprzed rewizji.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Mało przekonująca hossa

    31 marca 2023
    Inflacja bazowa w marcu wyniosła 12,2 proc. wobec 12 proc. w lutym i 11,7 proc. w styczniu. Rentowność dziesięcioletnich obligacji jest o połowę niższa i jakoś nie chce spadać. Rynek nie ma pewności, w którym miejscu znajduje polityka pieniężna, tak lokalna jak i w innych krajach.
    czytaj więcej
  • Inflacja rozczarowała

    31 marca 2023
    Według wstępnego odczytu GUS, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w marcu o 16,2 proc. r/r wobec oczekiwanych przez analityków 15,9 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Bez przełomu w notowaniach

    24 marca 2023
    Zmienność notowań obligacji wynika tym razem bardziej z emocji związanych z kondycją sektora bankowego niż z publikacji nowych danych czy decyzji banków centralnych. Obligacje o zmiennym oprocentowaniu prezentują się coraz korzystniej, również dzięki wyższym marżom.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Paniczne zakupy

    17 marca 2023
    Ostatnie dni przyniosły ogromną zmienność na rynku papierów skarbowych, co w gruncie rzeczy oznacza, że inwestorzy po prostu kupowali obligacje po każdym wzroście rentowności. Jednak skala wcześniejszej wyprzedaży długu powoduje, że długoterminowy trend wzrostowy rentowności nie został nawet draśnięty.
    czytaj więcej