czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Inflacja wzrosła w lutym do 18,4 proc. r/r

msd | 15 marca 2023
Lutowy wzrost inflacji okazał się nieco niższy od prognoz. Większym zaskoczeniem okazała się jednak skala corocznej rewizji styczniowego wskaźnika.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym o 18,4 proc. r/r do wobec oczekiwanych 18,6 proc. r/r. Według ekonomistów, wskaźnik CPI osiągnął swój szczy i od teraz będzie już spadać. 

„Szczyt inflacji ma wysokość 18,4 proc. Tempo opadania będzie w kolejnych miesiącach szybkie, a potem znacząco zwolni, gdy uciekną efekty bazy” – informują ekonomiści mBanku.

„Od marca czeka nas ostry spadek inflacji do jednocyfrowego poziomu pod koniec 3 kwartału 2023” – zapowiada Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Niższemu od oczekiwań odczytowi lutowej inflacji pomóc miała coroczna zmiana koszyka, która doprowadziła także do istotnej rewizji wskaźnika CPI za styczeń. Według nowych obliczeń GUS-u, styczniowa inflacja to więc 16,6 proc. r/r wobec podawanych wcześniej 17,2 proc.

Tak istotna rewizja w ciekawej sytuacji stawia właścicieli cztero- i 10-letnich obligacji detalicznych, które w marcu weszły w nowy okres odsetkowy. Ich kupony są zawyżone o 0,6 pkt proc. Oprocentowanie papierów ustalano bowiem w oparciu o styczniowy wskaźnik CPI, ale jeszcze sprzed rewizji.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej