piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Inflacja wzrosła w lutym do 18,4 proc. r/r

msd | 15 marca 2023
Lutowy wzrost inflacji okazał się nieco niższy od prognoz. Większym zaskoczeniem okazała się jednak skala corocznej rewizji styczniowego wskaźnika.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym o 18,4 proc. r/r do wobec oczekiwanych 18,6 proc. r/r. Według ekonomistów, wskaźnik CPI osiągnął swój szczy i od teraz będzie już spadać. 

„Szczyt inflacji ma wysokość 18,4 proc. Tempo opadania będzie w kolejnych miesiącach szybkie, a potem znacząco zwolni, gdy uciekną efekty bazy” – informują ekonomiści mBanku.

„Od marca czeka nas ostry spadek inflacji do jednocyfrowego poziomu pod koniec 3 kwartału 2023” – zapowiada Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Niższemu od oczekiwań odczytowi lutowej inflacji pomóc miała coroczna zmiana koszyka, która doprowadziła także do istotnej rewizji wskaźnika CPI za styczeń. Według nowych obliczeń GUS-u, styczniowa inflacja to więc 16,6 proc. r/r wobec podawanych wcześniej 17,2 proc.

Tak istotna rewizja w ciekawej sytuacji stawia właścicieli cztero- i 10-letnich obligacji detalicznych, które w marcu weszły w nowy okres odsetkowy. Ich kupony są zawyżone o 0,6 pkt proc. Oprocentowanie papierów ustalano bowiem w oparciu o styczniowy wskaźnik CPI, ale jeszcze sprzed rewizji.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej