środa, 29 maja 2024

Newsroom

Inflacja wzrosła w lutym do 18,4 proc. r/r

msd | 15 marca 2023
Lutowy wzrost inflacji okazał się nieco niższy od prognoz. Większym zaskoczeniem okazała się jednak skala corocznej rewizji styczniowego wskaźnika.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lutym o 18,4 proc. r/r do wobec oczekiwanych 18,6 proc. r/r. Według ekonomistów, wskaźnik CPI osiągnął swój szczy i od teraz będzie już spadać. 

„Szczyt inflacji ma wysokość 18,4 proc. Tempo opadania będzie w kolejnych miesiącach szybkie, a potem znacząco zwolni, gdy uciekną efekty bazy” – informują ekonomiści mBanku.

„Od marca czeka nas ostry spadek inflacji do jednocyfrowego poziomu pod koniec 3 kwartału 2023” – zapowiada Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Niższemu od oczekiwań odczytowi lutowej inflacji pomóc miała coroczna zmiana koszyka, która doprowadziła także do istotnej rewizji wskaźnika CPI za styczeń. Według nowych obliczeń GUS-u, styczniowa inflacja to więc 16,6 proc. r/r wobec podawanych wcześniej 17,2 proc.

Tak istotna rewizja w ciekawej sytuacji stawia właścicieli cztero- i 10-letnich obligacji detalicznych, które w marcu weszły w nowy okres odsetkowy. Ich kupony są zawyżone o 0,6 pkt proc. Oprocentowanie papierów ustalano bowiem w oparciu o styczniowy wskaźnik CPI, ale jeszcze sprzed rewizji.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze