wtorek, 21 maja 2019

Newsroom

Insider z Brastera uwierzył w obligacje spółki

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 13 marca 2019
Osoba powiązana z członkiem rady nadzorczej telemedycznej spółki wydała 21 tys. zł na jej obligacje, które zapadają już w maju. Do transakcji doszło akurat w dniu, w którym prezes Brastera ogłosił, że nie ma szans na pełny wykup długu w terminie.

Kamila Padlewska, osoba blisko powiązana z Dariuszem Karolakiem, członkiem rady nadzorczej Brastera, nabyła 216 obligacji spółki wydając na nie 21 tys. zł. Papiery nabywano między 94,44 zł a 100,42 zł. To jednak cena brudna, wraz z narosłymi odsetkami. W praktyce więc, bez należnego kuponu, cena była bliżej 93-99 proc. nominału.

Transakcję zawarto na Catalyst 7 marca, czyli już po ogłoszeniu zawarcia warunkowej umowy z inwestorem. W tym dniu, Marcin Halicki, prezes Brastera, ogłosił na łamach Pulsu Biznesu, że spółka nie pozyska do maja środków na pełny wykup długu. Braster liczyć ma bowiem, iż obligatariusze zgodzą się rozłożyć płatności na raty. Jak wskazywaliśmy, to rozwiązanie co najmniej trudne, zważywszy, że właścicielami papierów BRA0519 jest grono rozproszonych inwestorów indywidualnych.

Formalne aspekty jakiegokolwiek ewentualnego porozumienia z wierzycielami wciąż zresztą nie są znane. Na pytanie Obligacje.pl o te kwestie, Braster poinformował tylko, że „w chwili obecnej analizuje temat dotyczący obligatariuszy i spłaty obligacji w ratach”.

Wygasające w maju obligacje BRA0519 kończyły wtorkową sesję przy cenie 93,99 proc. Tydzień wcześniej, po ogłoszeniu umowy inwestycyjnej, papiery drożały nawet do 99 proc., choć jeszcze pod koniec ubiegłego roku wyceniane były nawet na 50-60 proc. nominału.

Warte 10,5 mln zł papiery dłużne pochodzą z oferty publicznej. Są zabezpieczone zastawem na maszynach i urządzeniach linii technologicznej do produkcji matryc ciekłokrystalicznych, które są wykorzystywane w produkowanych przez spółkę urządzeniach do samodzielnej diagnostyki raka piersi. Wartość przedmiotu zabezpieczenia to jednak 6,12 mln zł.

Tydzień temu Braster ogłosił zawarcie warunkowej umowy z inwestorem skłonnym dać spółce zastrzyk do 44 mln zł gotówki. Na pierwsze wpływy przyjdzie jeszcze poczekać. Samo zawarcie umowy inwestycyjnej i późniejsze uruchomienie wypłat pieniędzy przez inwestorów wymaga między innymi zatwierdzenia przez NWZ. Tymczasem, jak wskazywaliśmy niedawno, wobec rozdrobnionego akcjonariatu Braster może mieć problem ze zgodą od akcjonariuszy już podczas najbliższego NWZ, zwołanego na 2 kwietnia.

7 marca Kamila Padlewska nie tylko handlowała obligacjami Brastera. Sprzedała też akcje spółki za 132 tys. zł.

Więcej wiadomości o Braster S.A.

 • Braster ostrzega obligatariuszy przed upadłością

  20 maja 2019
  Wygasające 29 maja obligacje telemedycznej spółki, co przyznaje ona sama, stały się wymagalne. To zaś może rozpocząć wyścig wierzycieli o wszczęcie egzekucji. Zarząd Brastera zapowiada natomiast złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub otwarcie restrukturyzacji, jeśli obligatariusze nie wyrażą zgody na przesunięcie terminu spłaty długu.
  czytaj więcej
 • Braster czeka na pieniądze od inwestora

  17 maja 2019
  Inwestor, który ma dofinansować telemedyczną spółkę, zatwierdził warunki emisji obligacji zamiennych na akcje. O wykupie zapadających 29 maja papierów na 10,5 mln zł w żaden sposób to jednak jeszcze nie przesądza.
  czytaj więcej
 • Członek rady Brastera zrezygnował po 10 dniach

  09 maja 2019
  Paweł Łukasiewicz, który dołączył do rady nadzorczej Brastera 29 kwietnia, złożył rezygnację, tłumacząc ją koniecznością realizacji kontraktu zagranicznego.
  czytaj więcej
 • Braster chce przesunąć termin wykupu obligacji

  06 maja 2019
  Telemedyczna spółka chce przełożyć spłatę wartych 10,5 mln zł papierów dłużnych z 29 maja tego roku do 29 listopada 2020 r. Decyzję w tej sprawie podejmie zwołane na 28 maja zgromadzenie obligatariuszy, o ile uda się w ogóle osiągnąć kworum.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje