poniedziałek, 25 listopada 2024

Newsroom

IPF zwiększył sprzedaż pożyczek o 3 proc. r/r w I kwartale

msd | 4 maja 2018
International Personal Finance, właściciel polskiego Providenta, rozpoczął rok "zgodnie z oczekiwaniami". Sprzedaż pożyczek wzrosła, ale poza Europą, która na razie jest dla IPF najważniejszym rynkiem.

Całkowita kontraktacja pożyczek z obsługą domową wzrosła o 3 proc. r/r w I kwartale, lecz na samym rynku europejskim równocześnie spadała o 4 proc. Poprawę zapewnił głównie segment pożyczek internetowych (wzrost o 24 proc. r/r), które raportowane są jako osobny segment. Tak czy inaczej, przytoczone przez IPF informacje ograniczają się tylko do dynamiki sprzedaży, nie przedstawiają zaś wartości nominalnych udzielonych pożyczek.

Miniony kwartał przyniósł też poprawę jakości portfela pożyczkowego, gdyż zannualizowany wskaźnik odpisów do przychodów, jak podaje IPF, wyniósł 26,4 proc. wobec 27,8 proc. kwartał wcześniej.

Na koniec marca grupa IPF miała 845 mln GBP zobowiązań, w tym 656 mln GBP zadłużenia finansowego. Te ostatnie nieco więc spadły w samym I kwartale, o około 14,7 mln GBP. Pożyczkowa grupa wciąż posiadała też około 189 mln GBP niewykorzystanego finansowania.

IPF odniósł się też do zmian regulacyjnych na kolejnych rynkach pożyczkowych. Wprawdzie nie są znane nowe informacje w sprawie opublikowanego w grudniu 2016 r. projektu Ministerstwa Sprawiedliwości w zakresie obniżenia kosztów pożyczek na polskim rynku, ale kolejne niekorzystne zmiany dla IPF tym razem pojawić się mogą w Rumunii, gdzie rozważa się nałożenie limitu oprocentowania na poziomie 18 proc. rocznie. Firma pożyczkowa ocenia, że jeśli zmiany te zostaną wprowadzone w obecnej formie, w sposób istotny negatywnie wpłyną one na rumuński biznes IPF.

Za notowane na Catalyst obligacje na 200 mln zł z terminem spłaty w czerwcu 2020 r. IPF, a właściwie jej lokalna spółka celowa IPF Investments Polska, płaci WIBOR 6M plus 4,25 pkt proc. Rynek wycenia je na 94,9 proc. nominału, co oznacza 8,66 proc. rentowności brutto. W wakacje ubiegłego roku dość regularnie papierami IPF handlowano przy rentownościach przekraczających 12 proc.

Więcej wiadomości o IPF Investments Polska Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst