wtorek, 17 września 2019

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Lepsza przejrzystość za cenę defaultów?

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 26 lipca 2019
W KDPW nareszcie zaczęły rejestrować się pierwsze emisje obligacji przeprowadzone pod obowiązującym od 1 lipca prawem. Nowe regulacje mają też jednak swoje pierwsze ofiary. Być może będzie ich więcej.

Tylko w drugiej połowie czerwca giełdowe spółki uplasowały ponad 3,7 mld zł papierów dłużnych. Zatem kto miał wyemitować obligacje, zrobił to jeszcze w I półroczu, tak by zdążyć nie tylko przed wakacjami, ale i uniknąć niepewności związanej z wchodzącymi 1 lipca przepisami. Przypomnijmy, nowe regulacje narzuciły obowiązek dematerializacji i rejestracji długu w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych, a także skorzystania z usług agenta emisji w przypadku obligacji, które nie trafią do giełdowego obrotu. W lipcu emisji mamy więc jak na lekarstwo, a informacje o tych, które zamknięto, zawdzięczamy przede wszystkim nowym przepisom – obowiązkowi rejestracji w KDPW i ujawnienia długu w utworzonym rejestrze.

Od początku obowiązywania nowego prawa agenci emisji zarejestrowali w Krajowym Depozycie siedem emisji papierów dłużnych o łącznej wartości 665 mln zł, z czego większość to jedna seria krótkoterminowych obligacji PKO Banku Hipotecznego na 634 mln zł. A ponieważ prawo jest jednakowe dla wszystkich, to wśród nowo rejestrowanych papierów znalazła się też emisja jednego ze sporych deweloperów o wartości… 5 tys. euro.

Tak czy owak, pierwsi emitenci oraz agenci emisji sprawdzili, jak nowe prawo działa w praktyce, ale z jego oceną najpewniej przyjdzie jeszcze poczekać. Już teraz widać natomiast, że kolejne przedsiębiorstwa, nieznane dotychczas szerzej na rynku długu, ustawiają się w kolejce do przeprowadzenia emisji obligacji. Tylko od początku lipca ponad 30 spółkom przyznano status uczestnika KDPW w typie emitent, co – lekko upraszczając – oznacza, że prawdopodobnie noszą się z zamiarem uplasowania papierów dłużnych, które tym razem będą już musiały zostać zarejestrowane w Krajowym Depozycie.

Zgodnie z przewidywaniami, nowe prawo ma też już swoje pierwsze ofiary, by wymienić choćby budowlaną spółkę Module Technologies, która do niedawna, mimo głębokich problemów płynnościowych, w tylko sobie znany sposób wciąż znajdowała inwestorów chętnych do zrolowania długu. Teraz jednak została odcięta od finansowania obligacjami. Podobnych przykładów prawdopodobnie w najbliższych miesiącach pojawi się więcej. Wszak trudno sobie wyobrazić, żeby agenci emisji chcieli podejmować się ryzykownej współpracy, jeśli sami ponoszą odpowiedzialność, między innymi za zgodność oferty z wymogami formalnymi.

Problemów z rolowaniem długów w wyniku nowego prawa prawdopodobnie będzie zatem więcej. Koniec końców, wykluczenie z rynku długu najmniej wiarygodnych emitentów nie będzie wcale złą wiadomością. Pod warunkiem jednak, że spółki te nie zaczną na masową skalę wykorzystywać innych – luźniej uregulowanych – konstrukcji prawnych, jak weksle, pożyczki, itp.

Jeszcze dwa słowa o bankach. Idea Bank wykupił w terminie podporządkowane obligacje na 77,5 mln zł. Rzecz w sumie oczywista przy jego płynności, mimo to bank uznał za zasadne, aby pochwalić się wykupem w komunikacie prasowym. Jeśli BFG i KNF pozwolą, podobny sukces będzie mógł ogłosić w tym roku jeszcze dwa razy. Tymczasem równolegle inwestorom przypomniało się o problemach innej instytucji finansowej – Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, którego niektóre podporządkowane obligacje taniały w tym tygodniu nawet do 35-40 proc. nominału.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Wzrost rentowności

  13 września 2019
  Od 3 września (na długo przed ogłoszeniem decyzji ECB) rentowność obligacji skarbowych wyraźnie rośnie, tak na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących. Czwartkowy komunikat nie zmienił tego trendu.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2019)

  10 września 2019
  Obroty w lipcu na rynku Catalyst ukształtowały się na poziomie 239,52 milionów zł, czyli o 35,1 milionów zł więcej niż 12-miesięczna średnia. Były większe o 1 proc. w porównaniu do lipca i aż o 115,7 proc. wyższe w porównaniu z ubiegłorocznym sierpniem.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Popyt nadal istnieje

  06 września 2019
  Inwestorzy złożyli zapisy warte 55 mln zł na obligacje Kruka w emisji do 25 mln zł. Trzy lata temu nikogo by to nie dziwiło, dziś jest informacją, że inwestorzy indywidualni nadal są zainteresowani tą klasą aktywów, choć skala jest już inna niż przed laty.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Więcej zaufania do GNB

  30 sierpnia 2019
  Getin Noble Bank wykupił pierwszą i największą emisję publiczną z drugiego programu emisji publicznych wartą 172 mln zł, co podniosło notowania także kolejnych serii. Inwestorzy oceniają ryzyko jako niższe, ale wciąż istotne.
  czytaj więcej

Emisje