środa, 29 czerwca 2022

Newsroom

Mocne odreagowanie na rynku długu skarbowego

msd | 23 czerwca 2022
Wystarczyło 48 godzin, by rentowność polskiej dziesięciolatki spadła niemal o 100 pb. do 7,1 proc., a oczekiwania na ponad 8-proc. stopę referencyjną wyparowały.

Ostatnie dwa dni wlały w krajowy rynek sporo recesyjnych nastrojów. By wspomnieć wolniejszy przyrost produkcji przemysłowej, ujemną dynamikę realnych płac, czy gwałtowną przecenę surowców i informacje napływające z USA. Tym samym inwestorzy uwierzyli, że presja inflacyjna ma szansę słabnąć w kolejnych miesiącach, co ograniczy Radzie Polityki Pieniężnej pole do dalszych podwyżek stóp procentowych. A przynajmniej w takiej skali, jaką ją rynek widział jeszcze w ubiegłym tygodniu (kontrakty FRA wyceniały wzrost stopy referencyjnej do 8,25-8,5 proc.). 

Krajowemu rynkowi obligacji wystarczyło ledwie 48 godzin, aby rentowność dziesięciolatki (DS0432) cofnęła się z 8,06 proc. we wtorek rano do 7,1 proc. na pierwszym czwartkowym fixingu. W przypadku papierów pięcioletnich (PS0527) dochodowość spadła w tym czasie z 8,44 proc. do 7,52 proc., a rentowność dwulatek (PS0424) zmalała z 8,25 do 7,61 proc. Praktycznie już cała krzywa powróciła wyraźnie poniżej 8 proc., a jej odwrócenie nabrało większego wyrazu (różnica pomiędzy dwu- i dziesięcioletnimi papierami wzrosła do 51 pb.), wysyłając sygnał hamowania gospodarki. 

Równolegle do mocno drożejących długoterminowych obligacji (w dwa dni dziesięciolatka dała zarobić ponad 8 proc.) spadają też stawki IRS i FRA. Te ostatnie wyceniają, że WIBOR 3M zatrzyma się w grudniu tuż pod progiem 8 proc., choć jeszcze w okolicach weekendu wskazywały raczej, że będą to okolice 8,75 proc. Tymczasem pięcioletni IRS w czwartek rano wyceniany jest już poniżej 7 proc. wobec około 7,9 proc. przed kilkoma dniami.

Jak zwracają uwagę eksperci, ogromnej zmienności na krajowym rynku stopy procentowej w ostatnich dniach towarzyszy jednak dość niska płynność.

Tymczasem na wtorkowym przetargu Ministerstwo Finansów sprzedało sześć serii obligacji o wartości 4 mld zł przy 6,9 mld zł popytu (wartość oferty obliczona była na 3-4 mld zł). Rentowność dziesięcioletnich papierów DS0432 ustalono na 6,921 proc., a pięcioletnich PS0527 na 7,314 proc. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze