środa, 04 października 2023

Newsroom

Obligacje skarbowe coraz mocniejsze

msd | 13 lipca 2023
Rodzime papiery skarbowe drożeją piąty dzień z rzędu, wskutek czego rentowność dziesięciolatek spadła poniżej 5,5 proc., notując najniższy poziom od sierpnia zeszłego roku.

Na skutek gołębiego wystąpienia prezesa NBP oraz spadków rentowności długu na rynkach bazowych mocno zyskują także polskie obligacje. Ich ceny rosną piąty dzień z rzędu, stąd na przestrzeni tygodnia rentowność dwu- i pięcioletnich papierów spadła odpowiednio o 0,69 i 0,54 pkt proc., w obu przypadkach do 5,23 proc. Z kolei umocnienie dziesięciolatek pozwoliło obniżyć ich rentowność o 0,41 pkt proc. do 5,47 proc. 

Jak się wydaje, poza krajowymi czynnikami, związanymi przede wszystkim z rosnącymi oczekiwaniami na obniżki stóp procentowych, rodzimy rynek długu wspierany jest też przez niższy od oczekiwań odczyt inflacji w USA. W tych okolicznościach kurs złotego do dolara spadł w środę poniżej 4,0 zł, gdzie po raz ostatni znajdował się jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę.

Na przestrzeni ostatniego tygodnia indeks polskich stałokuponowych papierów skarbowych wzrósł o 1,71 proc. W tym samym czasie – niedawno wprowadzony – indeks obligacji zmiennokuponowych zyskał 0,26 proc.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze