poniedziałek, 15 lipca 2024

Newsroom

Obligacje skarbowe coraz mocniejsze

msd | 13 lipca 2023
Rodzime papiery skarbowe drożeją piąty dzień z rzędu, wskutek czego rentowność dziesięciolatek spadła poniżej 5,5 proc., notując najniższy poziom od sierpnia zeszłego roku.

Na skutek gołębiego wystąpienia prezesa NBP oraz spadków rentowności długu na rynkach bazowych mocno zyskują także polskie obligacje. Ich ceny rosną piąty dzień z rzędu, stąd na przestrzeni tygodnia rentowność dwu- i pięcioletnich papierów spadła odpowiednio o 0,69 i 0,54 pkt proc., w obu przypadkach do 5,23 proc. Z kolei umocnienie dziesięciolatek pozwoliło obniżyć ich rentowność o 0,41 pkt proc. do 5,47 proc. 

Jak się wydaje, poza krajowymi czynnikami, związanymi przede wszystkim z rosnącymi oczekiwaniami na obniżki stóp procentowych, rodzimy rynek długu wspierany jest też przez niższy od oczekiwań odczyt inflacji w USA. W tych okolicznościach kurs złotego do dolara spadł w środę poniżej 4,0 zł, gdzie po raz ostatni znajdował się jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę.

Na przestrzeni ostatniego tygodnia indeks polskich stałokuponowych papierów skarbowych wzrósł o 1,71 proc. W tym samym czasie – niedawno wprowadzony – indeks obligacji zmiennokuponowych zyskał 0,26 proc.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Letnie oferty

  12 lipca 2024
  Z nowymi emisjami publicznymi wróciły na rynek Victoria Dom i PragmaGO, ta druga po zaledwie miesiącu od ostatniej tego typu oferty. Najbardziej na wzroście zainteresowania długiem korzysta skarb państwa, który w czerwcu sprzedał obligacje oszczędnościowe za 10,2 mld zł.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rozpędzony rynek pierwotny

  05 lipca 2024
  W II kwartale wartość wszystkich niebankowych emisji obligacji korporacyjnych wyniosła 5,5 mld zł i był to drugi do wielkości wynik kwartalny, od kiedy podobne statystyki mogą być prowadzone. Rekord padł za to w statystykach 12-miesięcznych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rosną szanse na nowe emisje

  28 czerwca 2024
  Emisja Cavatiny zakończyła się redukcją zapisów o jedną trzecią. W emisji PragmaGO wartej 30 mln zł, inwestorzy złożyli zapisy na 92,5 mln zł. Inwestorzy są głodni papierów, ale emitenci się nie spieszą z kolejnymi ofertami.
  czytaj więcej
 • Czerwcowa inflacja lekko powyżej prognoz

  28 czerwca 2024
  Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły o 2,6 proc. r/r w czerwcu wobec 2,5 proc. w maju.
  czytaj więcej