sobota, 20 kwietnia 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Nowe kłopoty na horyzoncie

Emil Szweda, Obligacje.pl | 31 maja 2019
Wygląda na to, że od 1 lipca skłonność inwestorów do obejmowania nowych emisji obligacji może znacząco się obniżyć. A to dlatego, że od tego dnia rejestrację emisji przejmie KDPW, który prawdopodobnie nie będzie w stanie robić tego tak płynnie jak banki czy domy maklerskie.

Na czym polega problem? Obecnie banki i domy maklerskie, które mają uprawnienia do prowadzenia rejestrów emisji obligacji, mogą zrobić to w dniu przeprowadzenia emisji. Z treści stanowiska przygotowanego przez DM NWAI na podstawie spotkania z przedstawicielami Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych wynika, że KDPW nie będzie zdolny do przeprowadzenia procedury rejestracji równie sprawnie, a okres oczekiwania może sięgnąć nawet kilka tygodni. Dla inwestorów instytucjonalnych taka przerwa może być niedopuszczalna – obligacje, to nie to samo co prawa do nich (a niezarejestrowane obligacje stają się tylko roszczeniem do obligacji). Tymczasem 1 lipca wchodzi w życie szereg przepisów o wzmocnieniu nadzoru, w tym także zapis o obligatoryjnej rejestracji obligacji w KDPW. Luka w przepisach – przywracająca możliwość rejestracji w niezależnych instytucjach - ma zostać uzupełniona w nowelizacji ustawy o ofercie publicznej, ale ta nie wyszła nawet z rządu, choć pierwsze projekty powstały w listopadzie. Zresztą DM NWAI powątpiewa, aby inwestorzy profesjonalni byli faktycznie skłonni do podpisania niezbędnych umów z każdym z oferujących z osobna.

Innymi słowy, rynkowi obligacji korporacyjnych w Polsce grozi paraliż w perspektywie miesiąca. Specjaliści z DM NWAI martwią się także o inwestorów indywidualnych, ale jest w tym sporo przesady. Po pierwsze, rynek emisji publicznych zamiera. W tym roku w II kwartale, który tradycyjnie był najlepszym okresem pod względem liczby przeprowadzanych ofert, emisję publiczną przeprowadził tylko PCC Rokita. W ub.r. w II kwartale mieliśmy siedem emisji publicznych, a przed dwoma laty – 13. Po drugie, emisje publiczne (które miały być notowane) zawsze były rejestrowane w KDPW i to się akurat nie zmienia.  

Nie jest to jednak koniec potencjalnych problemów. Po publikacji wyników kwartalnych gęstsza jest atmosfera wokół Getin Noble Banku i Idea Banku. Analitycy nie obawiają się już wspominać o ewentualnych kosztach dla całego systemu bankowego w przypadku konieczności uruchomienia płatności z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (zwykle analitycy unikają tego typu publicznych wypowiedzi, aby nie być posądzonym o wywoływanie paniki). Oliwy do ognia dodał sam BFG, który utworzył Pierwszy Bank BFG, który może być wykorzystany do procedury przymusowej restrukturyzacji banków. Pierwsze na myśl przychodziłyby banki z grupy Leszka Czarneckiego, gdyby nie fakt, że katastrofalny raport opublikował także Podkarpacki Bank Spółdzielczy, a KNF wprowadziła kuratora do Plus Banku. Naturalnie nie musi to o niczym przesądzać, ale warto pamiętać, że upadłość lub restrukturyzacja mogą oznaczać straty dla posiadaczy obligacji podporządkowanych (mogą być spłacane w ostatniej kolejności, przymusowo umarzane lub konwertowane na akcje).

Na światowych rynkach trwa run na obligacje, ale tylko te skarbowe i z korporacyjne z wysokim ratingiem. W przypadku obligacji korporacyjnych bez ratingu inwestycyjnego rentowności rosną (w USA średnio do 6,45 proc. z 6,1 proc. na początku maja), co jest oczywiście pochodną nastrojów na rynkach akcji. Jedno co można w tej chwili powiedzieć, to że najbliższe tygodnie nie będą należały do nudnych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej