czwartek, 22 sierpnia 2019

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Nowe kłopoty na horyzoncie

Emil Szweda, Obligacje.pl | 31 maja 2019
Wygląda na to, że od 1 lipca skłonność inwestorów do obejmowania nowych emisji obligacji może znacząco się obniżyć. A to dlatego, że od tego dnia rejestrację emisji przejmie KDPW, który prawdopodobnie nie będzie w stanie robić tego tak płynnie jak banki czy domy maklerskie.

Na czym polega problem? Obecnie banki i domy maklerskie, które mają uprawnienia do prowadzenia rejestrów emisji obligacji, mogą zrobić to w dniu przeprowadzenia emisji. Z treści stanowiska przygotowanego przez DM NWAI na podstawie spotkania z przedstawicielami Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych wynika, że KDPW nie będzie zdolny do przeprowadzenia procedury rejestracji równie sprawnie, a okres oczekiwania może sięgnąć nawet kilka tygodni. Dla inwestorów instytucjonalnych taka przerwa może być niedopuszczalna – obligacje, to nie to samo co prawa do nich (a niezarejestrowane obligacje stają się tylko roszczeniem do obligacji). Tymczasem 1 lipca wchodzi w życie szereg przepisów o wzmocnieniu nadzoru, w tym także zapis o obligatoryjnej rejestracji obligacji w KDPW. Luka w przepisach – przywracająca możliwość rejestracji w niezależnych instytucjach - ma zostać uzupełniona w nowelizacji ustawy o ofercie publicznej, ale ta nie wyszła nawet z rządu, choć pierwsze projekty powstały w listopadzie. Zresztą DM NWAI powątpiewa, aby inwestorzy profesjonalni byli faktycznie skłonni do podpisania niezbędnych umów z każdym z oferujących z osobna.

Innymi słowy, rynkowi obligacji korporacyjnych w Polsce grozi paraliż w perspektywie miesiąca. Specjaliści z DM NWAI martwią się także o inwestorów indywidualnych, ale jest w tym sporo przesady. Po pierwsze, rynek emisji publicznych zamiera. W tym roku w II kwartale, który tradycyjnie był najlepszym okresem pod względem liczby przeprowadzanych ofert, emisję publiczną przeprowadził tylko PCC Rokita. W ub.r. w II kwartale mieliśmy siedem emisji publicznych, a przed dwoma laty – 13. Po drugie, emisje publiczne (które miały być notowane) zawsze były rejestrowane w KDPW i to się akurat nie zmienia.  

Nie jest to jednak koniec potencjalnych problemów. Po publikacji wyników kwartalnych gęstsza jest atmosfera wokół Getin Noble Banku i Idea Banku. Analitycy nie obawiają się już wspominać o ewentualnych kosztach dla całego systemu bankowego w przypadku konieczności uruchomienia płatności z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (zwykle analitycy unikają tego typu publicznych wypowiedzi, aby nie być posądzonym o wywoływanie paniki). Oliwy do ognia dodał sam BFG, który utworzył Pierwszy Bank BFG, który może być wykorzystany do procedury przymusowej restrukturyzacji banków. Pierwsze na myśl przychodziłyby banki z grupy Leszka Czarneckiego, gdyby nie fakt, że katastrofalny raport opublikował także Podkarpacki Bank Spółdzielczy, a KNF wprowadziła kuratora do Plus Banku. Naturalnie nie musi to o niczym przesądzać, ale warto pamiętać, że upadłość lub restrukturyzacja mogą oznaczać straty dla posiadaczy obligacji podporządkowanych (mogą być spłacane w ostatniej kolejności, przymusowo umarzane lub konwertowane na akcje).

Na światowych rynkach trwa run na obligacje, ale tylko te skarbowe i z korporacyjne z wysokim ratingiem. W przypadku obligacji korporacyjnych bez ratingu inwestycyjnego rentowności rosną (w USA średnio do 6,45 proc. z 6,1 proc. na początku maja), co jest oczywiście pochodną nastrojów na rynkach akcji. Jedno co można w tej chwili powiedzieć, to że najbliższe tygodnie nie będą należały do nudnych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Weksle coraz częściej

  16 sierpnia 2019
  Jak można było się spodziewać, rynek znalazł rozwiązanie na konieczność dematerializacji obligacji. Coraz więcej małych firm zamiast emitować obligacje wystawia weksle, które spod rygorów emisji publicznych są wyłączone.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (lipiec 2019)

  14 sierpnia 2019
  W lipcu na Catalyst zadebiutowało pięć serii obligacji o łącznej wartości emisji równej 637 mln zł. Oznacza to, że na rynek wprowadzono mniej o 463 mln zł obligacji w porównaniu z czerwcem, oraz 213,1 mln zł więcej niż w lipcu ubiegłego roku.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rejestracja nie taka straszna - aktualizacja

  09 sierpnia 2019
  Jedna z obaw rynku związana z obowiązkiem rejestracji wszystkich emisji obligacji w KDPW związana była z wydolnością samego depozytu i kosztami, zbędnymi zwłaszcza w przypadku emisji wewnątrzgrupowych. Możliwe, że były to obawy na wyrost.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Skarbowe osłabią korporacyjne

  02 sierpnia 2019
  4,15 proc. z najbezpieczniejszych papierów dostępnych dla inwestorów indywidualnych? Tak, to jest możliwe i już we wrześniu takie może być oprocentowanie czteroletnich obligacji oszczędnościowych indeksowanych inflacją.
  czytaj więcej

Emisje