środa, 27 maja 2020

Newsroom

Kłopoty Idea Banku i Getin Banku mogą obciążyć cały sektor bankowy – komentarz Union Investment TFI

Ryszard Rusak, Union Investment TFI | 31 maja 2019
Rynek obawia się zwiększenia obciążeń takich jak wzrost składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który musiałby ratować zagrożone banki. Taka solidarność może negatywnie odbić się̨ na wynikach innych banków w kolejnych kwartałach roku.

Ryszard Rusak, Union Investment TFINa rynkach rozwiniętych obserwujemy nieznaczną korektę. Musimy jednak pamiętać, że nastąpiła ona po wcześniejszych mocnych wzrostach. W Polsce z uwagą przyglądamy się wydarzeniom związanymi z bardzo złymi wynikami Idea Banku i Getin Noble Banku. Problemy tych dwóch instytucji mogą zaważyć na wynikach całego sektora. Rynek obawia się zwiększenia obciążeń takich jak wzrost składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który musiałby ratować zagrożone banki. Taka solidarność może negatywnie odbić się̨ na wynikach innych banków w kolejnych kwartałach roku.

Sytuacji na polskim rynku akcji nie pomagają̨ też zmiany w strukturze indeksu MSCI Emerging Markets. Zwiększy się̨ w nim udział akcji Chin, dołączy Arabia Saudyjska i Argentyna. Zmiana struktury  będzie skutkowała spadkiem udziału pozostałych krajów, w tym Polski. Obserwujemy korektę WIG20, ale jest jeszcze za wcześnie, abyśmy mogli finalnie określić wpływ tej roszady na  polski rynek akcji.

Dla wielu zaskoczeniem był wyrok Sądu Unii Europejskiej, który unieważnił wcześniejszą decyzję Komisji Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej. Przypomnijmy, że Komisja uznała, że konstrukcja ustawy dotyczącej tzw. podatku handlowego faworyzuje mniejsze sklepy, co zostało uznane przez nią za formę pomocy publicznej. Ministerstwo Finansów zaskarżyło decyzję Komisji do Sądu Unii Europejskiej, który w czwartek unieważnił jej decyzję. Tym samym polski rząd może obciążyć stacjonarne sklepy sieciowe tym podatkiem. Rynek zareagował przeceną akcji (szczególnie spadły ceny akcji Dino Polska). Podatek ma być płacony progresywnie w zależności od osiąganych przychodów, jednak jego skala przy niskich poziomach marż sieci detalicznych  (rzędu 2-3 proc.) oznacza znaczący spadek zysków. Przykładowo notowany na giełdzie Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, zapłaciłby w 2020 roku ok. 840 mln zł,  Dino polska ok. 95 mln zł, a Eurocash blisko  30 mln zł. Możemy spodziewać się zatem wzrostu cen żywności.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A., Idea Bank S.A.

 • Współczynniki kapitałowe GNB znowu w dół

  22 maja 2020
  Luka kapitałowa dla podstawowego kapitału banku spadła jednak do 200 mln zł, a dla wymogu połączonego kapitału do 1,2 mld zł. Zarząd banku ma cichą nadzieję na skokowe zmniejszenie luki mimo ciężkiego okresu.
  czytaj więcej
 • Grupa Idea Banku niemal wyzerowała kapitał Tier 1

  21 maja 2020
  Skonsolidowany współczynnik Tier 1 Idea Banku to krytycznie niskie 0,06 proc. na koniec marca. Taka dziura kapitałowa w sposób oczywisty na wielką próbę wystawia cierpliwość KNF i BFG. Bank liczy na dokapitalizowanie, o ile będzie mógł kontynuować autosanację. Otoczenie gospodarcze jednak nie pomoże, podobnie jak narastające pozwy w sprawie obligacji GetBacku.
  czytaj więcej
 • Obniżka stóp zmniejszy wynik odsetkowy GNB o 90-130 mln zł w tym roku

  20 kwietnia 2020
  Getin Noble Bank spodziewa się też, że skutkiem pandemii koronawirusa będzie pogorszenie jakości aktywów oraz wzrost kosztów ryzyka. Bank zakłada też spadek aktywności klientów.
  czytaj więcej
 • Fitch obniżył rating GNB do CCC+

  15 kwietnia 2020
  Agencja Fitch Ratings obniżyła długookresową ocenę Getin Noble Banku z B- do CCC+. Nowy rating jest już zbyt niski, aby agencja zechciała określić jego perspektywę.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

Emisje