sobota, 31 października 2020

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Tłok na pierwotnym

Emil Szweda | 04 września 2020
Od zamrożenia rynku w kwietniu i maju, przez pierwsze emisje dla inwestorów indywidualnych, doszliśmy do wysypu emisji dla inwestorów instytucjonalnych. Ale i dla mniejszych znajdą się ciekawe propozycje.

W poniedziałek ruszają zapisy na obligacje Ghelamco – w ramach publicznej oferty deweloper tym razem zaoferuje papiery warte 55 mln zł, ale – w porównaniu do czterech emisji przeprowadzonych w czerwcu i lipcu, kupon został obniżony o 0,6 pkt proc. – do 5,5 proc. w skali roku. W ten sposób Ghelamco nie tylko dyskontuje sukces poprzednich emisji (przy ofertach wartych 205 mln zł popyt wyniósł 436 mln zł), ale też dostosowuje warunki do kondycji rynku. A wygląda na to, że indywidualni inwestorzy są już w stanie zaakceptować niższe oprocentowanie, nie dlatego, że uważają ryzyko inwestycji za niższe, ale dlatego, że nie mają specjalnego wyboru. Alternatywą jest trzymanie środków na słabo oprocentowanych lokatach, względnie w obligacjach oszczędnościowych, które mogą dać solidne odsetki pod warunkiem jednak, że inflacja utrzyma się na wysokim poziomie, a póki co – o czym poinformował GUS – tempo wzrostu cen spadło w sierpniu do 2,9 proc.

Kruk natomiast przychodzi na gotowe. Windykator odstąpił od emisji publicznej w marcu, „odczekał” na ustabilizowanie warunków (odczekał w cudzysłowie, ponieważ w rzeczywistości spółka czekała na zatwierdzenie prospektu emisyjnego) i w nowej emisji zaoferuje 4,8 proc. odsetek (stały kupon). Nominalnie Kruk płacił inwestorom indywidualnym podobne odsetki nie tylko przed pandemią, ale przed aferą GetBacku, kiedy oferował 3,15 pkt proc. marży ponad WIBOR, co łącznie dawało właśnie około 4,8 proc. Kruk nie tylko nie oferuje covidowej  premii, ale wrócił wręcz do kuponu z najlepszego dla siebie okresu. Nie można jednak powiedzieć, że oferta wycenia ryzyko kredytowe Kruka na takim samym poziomie. WIBOR dziś to mniej niż 0,3 proc. – utrzymanie „starych” warunków dawałoby 3,4 proc. odsetek.

Zamiar przeprowadzenia nowych emisji zgłosiły w ostatnich dniach Atal (dodatkowe 50 mln zł po pozyskaniu 150 mln zł), Benefit Systems (dwie emisje po 50 mln zł), Dino Polska, Develia, WB Electronics i Echo Investment (w euro). W każdym z tych przypadków w grę wchodzi nie tyle pozyskanie nowych środków, co refinansowanie zapadających wkrótce emisji (w przypadku Echa są to jednak obligacje złotowe). O ile oferujący i emitenci po licznych próbach mogą być już pewni, że popyt inwestorów indywidualnych na obligacje korporacyjne ma się bardzo dobrze, o tyle w przypadku inwestorów profesjonalnych tej pewności nadal brak. Owszem – Echo uplasowało swoje emisje z sukcesem, podobnie jak zrobił to Atal, ale nie wiadomo jeszcze, jak głębokie są kieszenie funduszy. Emitenci na razie testują możliwość refinansowania i zebrania ewentualnych nadwyżek (Atal ma do wykupienia papiery za 70 mln zł, a zebrał już 150 mln zł), jakby nie byli pewni czy pewna stała wysokość popytu znana z poprzednich lat jest już obowiązującym standardem, czy też apetyt na emisje powrócił tylko na moment i warto wykorzystać to okno czasowe, bo nie wiadomo kiedy znów zostanie zamknięte.

Cóż rynek obligacji korporacyjnych, w mniejszym stopniu niż akcje, ale jednak zdradza symptomy przegrzania. Rentowności papierów skarbowych ponownie spadają, ale ma to zapewne więcej wspólnego z ryzykiem korekty na rynku akcji niż fundamentalnymi przesłankami. Rentowność obligacji high yield zeszła już do 5,3 proc., czyli poziomu notowanego tylko tuż przed pandemią. Rentowność znów stała się poszukiwanym przez inwestorów towarem, co może skończyć się kupowaniem zbyt wysokiego ryzyka za zbyt wysokie ceny. 

Więcej wiadomości o Kruk S.A., Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Zielona przystań

  30 października 2020
  Inwestorzy wybierają obligacje skarbowe jako sposób na ochronę środków wycofywanych pospiesznie z rynków akcji. Ryzyko dla papierów korporacyjnych rośnie, ale wyjątkiem mogą okazać się zielone i zrównoważone emisje.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Całkiem pod prąd

  23 października 2020
  Zapowiedź przemiany PGE z największego truciciela w zieloną spółkę wpisuje się w globalny trend odchodzenia od paliw kopalnych na rzecz energetyki odnawialnej, który wymaga jednak gigantycznych nakładów już rekordowo zadłużonego świata.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Zmiana warty

  16 października 2020
  Wrześniowe wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych wskazują na powrót ich popularności do rozmiarów sprzed pandemii. Różni się nieco struktura sprzedaży, ale 2,2 mld zł i wzrost o 77 proc. narastająco – robią wrażenie.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (wrzesień 2020)

  15 października 2020
  Całkowite obroty na Catalyst wyniosły we wrześniu 180,94 mln zł, aż 59,2 mln zł mniej od 12-miesięcznej średniej. Jednocześnie były one niższe o 10,5 proc. niż w sierpniu oraz o 34,3 proc. niższe r/r.
  czytaj więcej

Emisje