poniedziałek, 25 listopada 2024

Newsroom

Provident spodziewa się wzrostu efektywnej stawki podatkowej

msd | 18 października 2018
Planowane zmiany w CIT mogą zwiększyć efektywną stawkę podatkową International Personal Finance z oczekiwanych w tym roku 34 proc. do 42 proc. w przyszłym roku.

Działająca na 11 rynkach firma pożyczkowa, w tym w Polsce, spodziewa się, że zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych obniżą jej zyski, jeśli konieczna okaże się zapłata podatków w miejscu faktycznego uzyskiwania dochodów. Tymczasem Polska, gdzie IPF działa pod marką Provident, jest dla firmy pożyczkowej jednym z najważniejszych rynków. Ostatnio jednak też i rynkiem przysparzającym wielu problemów. Limit kosztów pożyczek udzielanych klientom i prawdopodobieństwo wprowadzenia kolejnych obostrzeń, to tylko jedna z kwestii. Provident wciąż odwołuje się od decyzji fiskusa za lata 2008-2009 (zapłacono 35,1 mln GBP zaległego podatku i odsetek), ale nie wyklucza też niekorzystnych decyzji za lata 2010-2011, co kosztowałoby go kolejne 43 mln GBP.

Regulacyjne trudności dla IPF pojawiają się też na innych rynkach, na przykład w Rumunii, gdzie w tym tygodniu ogłoszono nowe limity zadłużenia do dochodów w przypadku pożyczkobiorców. IPF, jak podało, oczekuje obniżenia wolumenu sprzedaży w Rumunii.

Póki co, w III kwartale pożyczkowa grupa odnotowała 6-proc. wzrost sprzedaży ogółem, na co złożyła się wyraźna poprawa w działalności internetowej (IPF Digital) oraz na rynku meksykańskim. W Europie sprzedaż pożyczek z obsługą domową spadała o 7 proc. i – jak podano – była zgodna z oczekiwaniami.

Na koniec września grupa IPF miała 673 mln GBP zadłużenia finansowego (654 mln GBP w czerwcu). Trudno tę wartość odnieść do pozostałych pozycji bilansu czy rachunku wyników, ponieważ kwartalne informacje IPF o działalności operacyjnej nawet odrobinę nie są zbliżone swoim charakterem do sprawozdań finansowych. Niemniej pożyczkowa grupa chwali się utrzymaniem solidnego dostępu do finansowania. Na koniec września miała bowiem w zanadrzu 226 mln GBP kredytów bankowych.

Na Catalyst notowane są obligacje IPF Investments Polska, spółki zależnej brytyjskiego IPF. Warte 200 mln zł obligacje z terminem spłaty w czerwcu 2020 r. w środę z rana wyceniane są na 94,54 proc. nominału, co daje im 9,62 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o IPF Investments Polska Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst