środa, 07 grudnia 2022

Newsroom

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych przebiła 9 proc.

msd | 21 października 2022
Na fali wyprzedaży dochodowość polskich 10-latek po raz pierwszy od 2001 r. znalazła się powyżej 9 proc.

W piątek do południa ceny papierów skarbowych nadal znajdują się pod wpływem wyprzedaży na krajowym rynku, wskutek czego rentowność 10-latek przekroczyła kolejną psychologiczną barierę, osiągając 9,01 proc. Polskim papierom wystarczył miesiąc, by ich rentowność podskoczyła o około 290 pb., z czego prawie 130 pb. to tylko efekt ostatniego tygodnia.

„Trwają gorączkowe poszukiwania poziomu, przy którym pojawią się inwestorzy zainteresowani polskimi papierami” – komentują na gorąco ekonomiści Banku Pekao.

Rentowność dwu- i pięcioletnich rośnie zaś do ponad 9,2 proc. Trwająca kolejny dzień wyprzedaż nie wynika bynajmniej z samych tylko czynników lokalnych. Dość wspomnieć, że 10-letnie obligacje skarbowe Niemiec po raz pierwszy od 2011 r. przekroczyły właśnie poziom 2,5 proc.

W miniony czwartek trzy- i sześciomiesięczny WIBOR wzrósł do rekordowych w tym cyklu poziomów, wynoszących kolejno 7,4 i 7,57 proc. Rynek wycenia, że w styczniu trzymiesięczna stawka może przekroczyć 8,1 proc., a w kwietniu znajdzie się ona ponad 8,4 proc. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze