środa, 15 maja 2024

Newsroom

Rokita wraca z publiczną emisją

Emil Szweda, Obligacje.pl | 26 lipca 2016
Chemiczna spółka zamierza przeprowadzić publiczną emisję obligacji wartą 25 mln zł. Zaoferuje 5 proc. rocznie i kupony płatne co kwartał przez siedem lat.

Będą to więc obligacje o najdłuższym terminie wykupu oferowane kiedykolwiek przez firmę, inną niż bank, inwestorom detalicznym. Ale także na całym rynku – wliczając emisje kierowane do inwestorów instytucjonalnych – siedmioletni tenor jest nadzwyczajnie długi. Emitent będzie miał prawo do przedterminowego wykupu obligacji – napisano w komunikacie bieżącym.

Wzorem poprzednich ofert możemy spodziewać się, że przedterminowy wykup wiązałby się z wypłatą dodatkowej premii dla inwestorów rzędu 0,5 pkt proc.

W tym roku PCC Rokita przeprowadził dwie publiczne emisje obligacji, w których także oferował 5 proc. kupon, ale w pierwszej z nich termin wykupu ustalono na pięć lat, a w drugiej na sześć. Za każdym razem oferta spotykała się z dużym popytem (w maju zapisy zredukowano o 77 proc.).

Terminu zapisów jeszcze nie upubliczniono.

Na Catalyst notowanych jest sześć serii obligacji PCC Rokita pochodzących z wcześniejszych emisji publicznych. Ich oprocentowanie sięga od 6,8 proc. do 5 proc. w zależności od terminu, w którym je emitowano, natomiast rentowność sięga od 2,9 proc. do 5 proc. w zależności od terminu do wykupu.

Naszym zdaniem

Siedmioletni okres do wykupu to warunek wyśrubowany. Warto zwrócić uwagę, że już sześcioletnie obligacje Rokity wyceniane są w pobliżu nominału (pozostałe serie wyceniane są z premią), tym bardziej więc siedmioletnim papierom może być trudno wspiąć się wyżej.

Rynek wycenia rok życia obligacji Rokity na 10 pkt bazowych, co widać po różnicy w rentowności obligacji pięcio- i sześcioletnich, które spółka emitowała w tym roku. Rokita pozostawiając kupon bez zmian, za to wydłużając okres spłaty, de facto ogranicza więc koszty finansowania, co można wiązać z poprawą wyników spółki w ostatnim czasie.


SPRAWDŹ AKTUALNE WSKAŹNIKI FINANSOWE PCC ROKITA


Kontrakty na stopę procentową wyceniają średnią wartość WIBOR 3M na 2,1 proc. przez najbliższych siedem lat. Rokita oferuje więc wirtualną marżę na poziomie 2,9 pkt proc., co jest poziomem bardzo zbliżonym do wirtualnej marży dla sześcioletnich obligacji oferowanych przez Rokitę w maju. W tym ujęciu warunki nowej emisji różnią się od poprzedniej oferty bardzo nieznacznie.

Inwestorzy składający zapisy powinni pamiętać, że w przypadku zmian stóp procentowych lub samej perspektywy ich zmian, to notowania serii o najdłuższym terminie wykupu będą najbardziej podatne na wahania wyceny.

Biorąc pod uwagę sukces poprzedniej emisji Rokity i zbliżone warunki nowej oferty, trudno oczekiwać innego rezultatu niż zamknięcia jej w pełnym rozmiarze.

Więcej wiadomości o PCC Rokita S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje