sobota, 27 kwietnia 2024

Newsroom

RPP obniżyła stopy o 75 pkt bazowych

msd | 06 września 2023
W jednym ruchu Rada Polityki Pieniężnej ścięła główną stopę procentową z 6,75 do 6,0 proc., wyraźnie zaskakując rynek i osłabiając złotego.

Mimo utrzymania w sierpniu inflacji na dwucyfrowym poziomie, Rada zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp procentowych już we wrześniu. Od razu o 75 pkt bazowych, podczas gdy rynkowy konsensus zakładał luzowanie o 25 pb. 

„Skala cięcia nie przystaje do warunków. Teoretycznie Polska dołącza do grona krajów rozwijających się, które rozpoczynają luzowanie, ale istotnie się od nich różni: inflacja bazowa spada wolniej niż w regionie, kraje LATAM miały dodatnie stopy realne. Przed decyzją rynki finansowe wyceniały 300pb cięć w cyklu, ale nie w tym tempie” – napisali ekonomiści ING Banku.

W wyniku zaskakującej decyzji RPP złoty traci po około 5 groszy do euro i dolara amerykańskiego, kolejno do 4,55 zł za euro i 4,24 zł za dolara. Indeks WIG-banki spada zaś o 6,6 proc. 

Wyraźnie umacniają się natomiast krótkie obligacje – rentowność skarbowej dwulatki spada z 5,31 do 5,07 proc. 

Wobec tak mocnego luzowania przez RPP, w najbliższy czwartek należy spodziewać się gwałtownego spadku stawek WIBOR, o które opiera się oprocentowanie większości notowanych na GPW obligacji korporacyjnych.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej