środa, 04 października 2023

Newsroom

RPP obniżyła stopy o 75 pkt bazowych

msd | 06 września 2023
W jednym ruchu Rada Polityki Pieniężnej ścięła główną stopę procentową z 6,75 do 6,0 proc., wyraźnie zaskakując rynek i osłabiając złotego.

Mimo utrzymania w sierpniu inflacji na dwucyfrowym poziomie, Rada zdecydowała się na pierwszą obniżkę stóp procentowych już we wrześniu. Od razu o 75 pkt bazowych, podczas gdy rynkowy konsensus zakładał luzowanie o 25 pb. 

„Skala cięcia nie przystaje do warunków. Teoretycznie Polska dołącza do grona krajów rozwijających się, które rozpoczynają luzowanie, ale istotnie się od nich różni: inflacja bazowa spada wolniej niż w regionie, kraje LATAM miały dodatnie stopy realne. Przed decyzją rynki finansowe wyceniały 300pb cięć w cyklu, ale nie w tym tempie” – napisali ekonomiści ING Banku.

W wyniku zaskakującej decyzji RPP złoty traci po około 5 groszy do euro i dolara amerykańskiego, kolejno do 4,55 zł za euro i 4,24 zł za dolara. Indeks WIG-banki spada zaś o 6,6 proc. 

Wyraźnie umacniają się natomiast krótkie obligacje – rentowność skarbowej dwulatki spada z 5,31 do 5,07 proc. 

Wobec tak mocnego luzowania przez RPP, w najbliższy czwartek należy spodziewać się gwałtownego spadku stawek WIBOR, o które opiera się oprocentowanie większości notowanych na GPW obligacji korporacyjnych.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze