piątek, 27 stycznia 2023

Newsroom

RPP ponownie zostawiła stopy bez zmian

msd | 07 grudnia 2022
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc.

Było to trzecie z rzędu decyzyjne posiedzenie, na którym RPP zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Wcześniej od października 2021 r. do września 2022 r. Rada 11-krotnie zacieśniała politykę pieniężną, co w przypadku stopy referencyjnej oznaczało wzrost z 0,1 proc. do 6,75 proc.

„Coraz bardziej prawdopodobne, że cykl podwyżek już się zakończył” – uważają ekonomiści z PKO BP.

„RPP celuje w stopniową dezinflację i łagodne hamowanie PKB, stąd ta decyzja, pomimo ryzyk długotrwale wysokiej inflacji” – wyjaśniają z kolei ekonomiści z ING Banku.

Jak pisaliśmy w środę rano, po wcześniejszym przereagowaniu, rynek nie spodziewa się już kolejnych podwyżek stóp procentowych, a w perspektywie III lub IV kwartału przyszłego roku zaczyna nieśmiało przewidywać pierwszą ich obniżkę. Wiązane jest to między innymi nieoczekiwanym wyhamowaniem dynamiki wzrostu cen (z 17,9 proc. r/r w październiku do 17,4 proc. r/r w listopadzie) i obawami o hamującą gospodarkę.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Ożywienie rynku pierwotnego

  27 stycznia 2023
  Zapisy w emisji PragmaGO zostały zredukowane o 66 proc. Również popyt na euroobligacje PKO BP przekroczył trzykrotnie wartość oferty, a Ghelamco Invest bez problemu pozyskało 30 mln zł ze styczniowej oferty. Mamy więc sygnały ożywienia.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Dwucyfrowe zyski z ostatnich trzech miesięcy

  20 stycznia 2023
  Umocnienie obligacji skarbowych i informacje o odbiciu w sprzedaży mieszkań przełożyły się na wzrost notowań obligacji korporacyjnych na Catalyst (w tym obligacji deweloperów). Ale plasowanie obligacji wciąż jest drogie i trudne.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (grudzień 2022)

  20 stycznia 2023
  W grudniu obrót na Catalyst osiągnął 386,34 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej (658,43 mln zł) i o 4,1 proc. mniej niż w listopadzie.
  czytaj więcej
 • Drożej na Catalyst

  19 stycznia 2023
  Już blisko dwie trzecie notowanych na GPW obligacji korporacyjnych wyceniana jest wyżej niż przed dwoma miesiącami. Drożeją zarówno papiery stałokuponowe, jak i te – znacznie popularniejsze – z oprocentowaniem opartym o WIBOR.
  czytaj więcej