środa, 5 lutego 2025

Newsroom

RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

msd | 5 lutego 2025
Zgodnie z wszelkimi oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc. rocznie.

Środowa decyzja Rady była w pełni oczekiwana, ponieważ rynek zakłada, że jakakolwiek przestrzeń do pierwszych rozmów o obniżkach stóp procentowych pojawi się nie wcześniej niż po marcowej projekcji inflacji. Przypuszczenia ta wzmacnia też relatywnie krótka dyskusja Rady, na którą wskazuje wczesna publikacja samej decyzji.

Jak zaznacza Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP, środowa decyzja RPP w gruncie rzeczy oznacza wzrost realnych stóp procentowych w Polsce. Według jego argumentacji, obserwowane umocnienie złotego i bieżące wykupy obligacji skarbowych NBP stanowią „istotne zaostrzenie warunków monetarnych” w okresie niezłych perspektyw dla inflacji.

Na obecnym poziomie stopy procentowe znajdują się od 2023 r., kiedy to we wrześniu i październiku w przedwyborczych decyzjach RPP zostały dwukrotnie obniżone, łącznie o 1 pkt proc.

Zgodnie z wycenami kontraktów na stopę procentową, do pierwszego cięcia stóp procentowych może dojść w okolicach tegorocznych wakacji. 

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Dwa nowe prospekty

    3 lutego 2025
    Dekpol i Kredyt Inkaso dołączyły do grona sześciu emitentów, którzy mogą oferować obligacje na podstawie prospektów emisyjnych do szerokiego grona nabywców. Ale inwestorzy powinni liczyć się ze spadkiem oprocentowania papierów korporacyjnych.
    czytaj więcej
  • Korporacyjny dług mniej zapłaci w kolejnym półroczu

    27 stycznia 2025
    Jeśli stawki WIBOR spadną zgodnie z oczekiwaniami rynku terminowego, w II połowie tego roku przeciętne oprocentowanie zmiennokuponowych korporatów w złotych obniży się do wartości jednocyfrowych.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Pierwsze emisje za nami

    24 stycznia 2025
    Victoria Dom pozyskała zakładane 50 mln zł z publicznej emisji obligacji skierowanej do szerokiego grona nabywców na podstawie prospektu emisyjnego, co nie jest niespodzianką. Popyt trzyma się mocno, ale znalazłoby się parę powodów do rozmyślań nad jego przyszłą siłą.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Między strachem a nadziejami

    17 stycznia 2025
    Pierwsza od pandemii emisja bonów skarbowych wywołała nieco komentarzy na temat jej rzekomo ratunkowego charakteru. Tymczasem oferowanie krótkoterminowych papierów w okresie wysokich rentowności to posunięcie zupełnie logiczne.
    czytaj więcej