sobota, 12 lipca 2025

Newsroom

Spodziewane wyhamowanie inflacji

msd | 30 kwietnia 2025
Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w kwietniu o 4,2 proc. r/r wobec 4,9 proc. r/r w marcu. A to może przypieczętować majową obniżkę stóp procentowych.

Wstępny odczyt kwietniowej inflacji na poziomie 4,2 proc. r/r był tylko nieznacznie niższy względem konsensusu ekonomistów (4,3 proc.). Mocne wyhamowanie dynamiki wzrostu cen było bowiem oczekiwane na podstawie efektu wysokiej bazy, w tym zeszłorocznego przywrócenia VAT-u na żywność (1 kwietnia), jak i wyraźnie taniejące paliwa. 

„Ta informacja, razem z dość słabymi odczytami z polskiej gospodarki realnej (przemysł, sprzedaż detaliczna, budowlanka) będzie stanowić wystarczający argument dla RPP do cięcia stóp na majowym posiedzeniu, w naszym przekonaniu o 50 pb.” – napisali ekonomiści Banku Pekao w serwisie X.

Najbliższe decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się w przyszłym tygodniu, 6-7 maja. Po ostatnich wypowiedziach większości członków RPP, z przewodniczącym Adamem Glapińskim na czele, rynek jest wręcz pewien, że dojdzie wówczas do cięcia stóp procentowych. 

„Za obniżkami przemawiają krajowe dane i otoczenie zewnętrzne. Widzimy 50 pb. w maju i 125 pb. w całym roku. Ścieżka inflacji w Polsce, już na początku roku przebiega istotnie niżej od marcowej projekcji NBP” – przekazali ekonomiści ING Banku.

Dyskontując nadchodzące obniżki stóp procentowych na przestrzeni ostatniego miesiąca stawka WIBOR 3M obniżyła się do 5,4 proc. z 5,84 proc. Z kolei WIBOR 6M spadł do 5,12 proc. z 5,76 proc. Co więcej, na podstawie wycen rynku terminowego, oczekuje się spadku trzy- i sześciomiesięcznego WIBOR-u odpowiednio do 4,42 i 4,24 proc. w połowie wakacji.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze