sobota, 27 kwietnia 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Wyniki jak dotąd nie rozczarowały

Emil Szweda, Obligacje.pl | 16 sierpnia 2013
Opublikowane dotąd raporty kwartalne i półroczne raczej nie rozczarowały inwestorów, choć tam, gdzie spodziewano się kłopotów, zostały one potwierdzone.

   Zbiorowym bohaterem tygodnia były spółki, które opublikowały raporty kwartale i półroczne. Na ostateczne wnioski jeszcze za wcześnie, do tej pory wyniki opublikowała mniej więcej jedna czwarta notowanych na Catalyst firm.

   Jeśli chodzi o kłopoty, to ich potwierdzenie znaleźliśmy w raportach Orła i Werth-Holz (straty operacyjne, pogarszający się bilans), przy czym inwestorzy nie spodziewali się niczego innego, o czym świadczy wycena w okolicach 80 proc. nominału. Stratę operacyjną i netto oraz ujemny kapitał własny wykazał też niedawny debiutant – Polfa. Akurat ta spółka znajduje się w restrukturyzacji i jako taka była inwestorom przedstawiana – stąd dziwi nie tyle spadek ceny do 98 proc. nominału po publikacji raportu, co raczej udany debiut z ceną 101 proc. w dniu debiutu. Z mniejszych spółek słabsze wyniki zaprezentował Blue Tax, którego obligacje zapadają w listopadzie oraz GPF Causa, który nie osiągnął w II kwartale żadnych przychodów, a stan gotówki był alarmująco niski (8 tys. zł). Jeszcze mniej (2 tys. zł) wykazało East Pictures.

   Większy odsetek firm przedstawił natomiast wyniki, które nie powinny wzbudzać zaniepokojenia inwestorów, a niektóre z nich postarały się nawet o miłe niespodzianki. Mam tu na myśli dobre wyniki The Farm 51, Klonu, Mery, Milmeksu, Eurocent, Uboat-Line, ScanMed, Admiral Boats czy może przede wszystkim Nickel Development (sześciokrotny wzrost przychodów, zejście z gotowych mieszkań o dwie trzecie).

   Ta ostatnia spółka potwierdza – na razie jednostkowo – tezę o oczekiwanej poprawie wyników deweloperów (naturalnie nie wszystkich) i tym samym stawia ich obligacje w nowym świetle. Już nie jako te, które być może nie zostaną wykupione, ale raczej te, które z racji problemów branży w niedawnej przeszłości mają atrakcyjne kupony i stwarzają szanse na ponadprzeciętne zwroty. Znowu jednak z tym zastrzeżeniem, że uwaga ta nie dotyczy wszystkich deweloperów (tzn. nie wszystkich czeka poprawa) i na pewno nie można liczyć na zwrot o 180 stopni. Ale na proces poprawy, owszem. Powiedzmy, że za rok od dziś, mało kto będzie szukał wśród deweloperów kandydatów do bankructwa, a przeglądaniu bilansów nie będą towarzyszyły wypieki na twarzy.

   Nie dam sobie ręki uciąć za to samo zdanie na temat spółek windykacyjnych. Nie o to chodzi, że sytuacja jest zła, ale na pewno już nie tak dobra jak przed rokiem. E-kancelaria zasygnalizowała w raporcie kwartalnym wydłużenie procesu ściągania należności, wcześniej – po I kwartale – podobną opinię przedstawiło P.R.E.S.C.O., które swoich szans upatruje w wejściu na rynek rosyjski. W raporcie Kredyt Inkaso także znajdziemy ten kierunek, grupa kupiła udziały w rosyjskiej spółce i zamierza tam inwestować w wierzytelności. Dla inwestorów to akurat korzystna sytuacja, bo oznacza, że spółki będą potrzebowały środków na inwestycje, a zarówno P.R.E.S.C.O. jak i Kredyt Inkaso nie rozpieszczają inwestorów częstymi emisjami. Jak obronią się spółki windykacyjne działające tylko na polskim rynku przekonamy się właśnie w ciągu najbliższych miesięcy. Póki co, karta im sprzyja. Obniżenie kosztów finansowych (w tym wypłaconych odsetek od obligacji) stoi za podwojeniem zysku netto Kredyt Inkaso.

   Z pozostałych wydarzeń warto wspomnieć o MEW, który nieoczekiwanie złożył wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej. Wiadomo było, że spółka przeżywa kłopoty (nie wykupiła w terminie jednej z serii), ale też wiadomo było, że prowadzi z wierzycielami negocjacje. Być może wniosek o upadłość jest tylko ich elementem, rodzajem pokerowej zagrywki, która ma skłonić wierzycieli do ustępstw. Inna kuriozalna sytuacja to raport Digate, który na koniec roku wykazał w kasie spółki 0,5 mln zł w gotówce, tymczasem parę dni później spółka nie znalazła 33 tys. zł na wypłatę odsetek i obecnie składa posiadaczom obligacji nowe propozycje rozliczenia.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej