sobota, 28 maja 2016

Newsroom

Tydzień na kredyt - komentarz tygodniowy DI Investors

Piotr Ludwiczak, Krzysztof Kubiszewski - analitycy rynku obligacji DI Investors | 05 listopada 2013
Analitycy Domu Inwestycyjnego Investors tym razem wzięli pod lupę Warimpex. Ponadto omawiają statystyki minionego tygodnia i jego najważniejsze wydarzenia.

Pełna treść komentarza dostępna jest tu.

W minionym tygodniu największy wzrost kursu odnotowały papiery dłużne Digate oraz Marki. Kursy serii DGT0414 i MRK0214 wzrosły o 3 punkty procentowe, obrót na papierach Digate nie przekroczył 4 tys. zł, natomiast wartość obrotu na obligacjach Marki wyniosła 13 tys. zł.

Znaczny wzrost przy obrotach przekraczających 50 tys. zł odnotowały wprowadzone w środę do obrotu papiery GRI0615 spółki Gino Rossi. Na środowym otwarciu kurs obligacji wyniósł 100,2, w czwartek na zamknięciu sesji kosztowały już 102,85. Solidny wzrost zaliczył też kurs wprowadzonej we wtorek do obrotu serii KRU1018 Kruka. Papiery tej serii wzrosły na otwarciu 2,85 punktu procentowego.

Kolejny tydzień z rzędu największy spadek kursu odnotowały obligacje Milmexu, który ma coraz większe problemy z regulacją zobowiązań z tytułu obligacji. Seria MLX0414 odnotowała spadek kursu o 3,51 punktu procentowego przy solidnym obrocie 222 tys. zł.

Największy obrót w ostatnim tygodniu zanotowano po raz kolejny na papierach PKN0517 (PKN Orlen) – 10,6 mln zł, o 3,04 mln zł mniej niż tydzień temu. Kurs obligacji w trakcie tygodnia nie uległ jednak zmianie wahając się w granicach 100,43-100,57 na zamknięciu sesji. Wysokie obroty odnotowały trzy serie Kruka: KRU0317 (511 tys. zł), KR10517 (634 tys zł) oraz papiery serii KRU0914, na których odnotowano w zeszłym tygodniu transakcję pakietową w wysokości 1 mln zł.

Obrót na całym rynku papierów korporacyjnych wyniósł 19,1 mln zł, o 38 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu, kiedy na rynku obrócono obligacje warte 30,7 mln zł.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Tygodniowy przegląd rynku obligacji: Fed potencjalną przyczyną problemów dla obligacji rynków wschodzących

  27 maja 2016
  Ponownie rosnące ceny surowców i spadające stopy procentowe wzmogły optymizm dotyczący rynków wschodzących. Powrót Argentyny na międzynarodowe rynki obligacji spotkał się z olbrzymim popytem. Brazylijski Petrobras skutecznie powrócił na rynku obligacji po rocznej przerwie. Rosja walczy z amerykańskimi i unijnymi sankcjami za pomocą nowej emisji dziesięcioletnich obligacji w USD. Wzrost optymizmu w kwestii rynków wschodzących może zostać zniwelowany agresywną polityką pieniężną Stanów Zjednoczonych. Emitenci obligacji rynków wschodzących poradzą sobie ze stopniowymi podwyżkami amerykańskich stóp.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Poszerzanie grupy inwestorów

  27 maja 2016
  Temat obligacji korporacyjnych stał się w Polsce na tyle modny, że część komentatorów przestrzega nawet przed ryzykiem bańki inwestycyjnej. Jest na to zbyt wcześnie.
  czytaj więcej
 • MF wykorzystuje popularność dwulatek

  29 października 2013
  Inwestorzy indywidualni kupują coraz mniej obligacji zmiennokuponowych. W zamian, na popularności zyskują dwulatki ze stałym oprocentowaniem, a do gry wchodzą także papiery 13-miesięczne.
  czytaj więcej
 • Tydzień na kredyt - komentarz tygodniowy DI Investors

  29 października 2013
  Analitycy Domu Inwestycyjnego Investors tym razem wzięli pod lupę Dom Development. Ponadto omawiają statystyki minionego tygodnia i jego najważniejsze wydarzenia.
  czytaj więcej

Emisje