środa, 04 października 2023

Newsroom

Grenevia sprzeda projekty PV za ok. 210 mln zł

msd | 12 września 2023
Należący do Grenevii fundusz Projekt Solartechnik FIZ zawarł przedwstępną umowę sprzedaży udziałów w czterech spółkach projektowych posiadających portfel projektów farm słonecznych.

Realizowana z KGHM transakcja następować ma w czterech etapach, rozłożonych od października tego roku do lutego 2024 r.

Grenevia posiada 52 proc. udziału w kapitale spółki Projekt Solartechnik, która posiada wszystkie certyfikaty FIZ-a zarządzającego portfelem budowanych i gotowych projektów PV.

Od 2021 r. Grenevia (d. Famur) prowadzi transformację z przedsiębiorstwa zajmującym się wyłącznie dostarczaniem maszyn dla przemysłu wydobywczego w holding inwestujący w zieloną transformację. Ponoszone nakłady wiążą się więc ze sporymi wydatkami, co widoczne jest tak na poziomie zasobów gotówkowych grupy, jak i jej zadłużenia. Na koniec czerwca miała więc ona 590 mln zł środków pieniężnych (równowartości 0,57x krótkoterminowych zobowiązań), a jej dług netto sięgał 478 mln zł, stanowiąc 1,1x rocznego zysku EBITDA. To o tyle spora zmiana, że jeszcze kilka kwartałów wcześniej (do połowy ub.r.) gotówka niemal dwukrotnie pokrywała krótkoterminowe zobowiązania grupy, wyraźnie przekraczając także poziom jej zadłużenia odsetkowego.

Na Catalyst notowane są dwie serie obligacji Grenevii – wygasające w przyszłym roku papiery GEA0624 (2,6 pkt proc. ponad WIBOR), a także o ponad dwa lata dłuższy zielony dług GEA1126 (2,9 pkt proc. marży). Sprzedający kwotują je kolejno na 100,45 i 103,0 proc. nominału.

Więcej wiadomości o Grenevia S.A. (d. Famur)

 • Poduszka płynnościowa Grenevii coraz chudsza

  29 sierpnia 2023
  Transformacja z producenta maszyn górniczych w grupę inwestującą w zieloną energię na razie wymaga od Grenevii nieustannego odpływu gotówki, a więc i wzrostu zadłużenia netto. Wyniki nowych segmentów jeszcze tego nie kompensują.
  czytaj więcej
 • Grenevia pożyczy 128 mln zł od PFR

  14 czerwca 2023
  Jedna ze spółek celowych Grenevii zawarła umowę 19-letniej pożyczki z funduszem PFR FIZAN, reprezentowanym przez Polski Fundusz Rozwoju.
  czytaj więcej
 • Nowa strategia drenuje konta Grenevii

  31 maja 2023
  Wobec rosnących potrzeb na finansowanie nowych obszarów, w I kwartale stan środków pieniężnych w dawnym Famurze obniżył się do 709 mln zł i po raz pierwszy od ponad trzech lat nie zapewniał pełnego pokrycia krótkoterminowych zobowiązań grupy.
  czytaj więcej
 • Grenevia z pierwszym długiem netto od trzech lat

  25 kwietnia 2023
  Realizacja nowej strategii zielonej transformacji oznaczała dla dawnego Famuru wysokie nakłady inwestycyjne i znaczący wzrost zapotrzebowania na kapitał obrotowy w 2022 r. Posiadana gotówka i dostępne linie kredytowe zabezpieczały jednak krótkoterminową płynność grupy.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Novdom zwiększył zysk i obniżył płynność gotówkową

  04 października 2023
  Przasnyski deweloper zamknął I półrocze z 12 mln zł zysku netto. W wyniku ujemnych przepływów operacyjnych jego stan środków pieniężnych obniżył się jednak do 11,7 mln zł, z czego większość pozostawała zablokowana na rachunkach powierniczych.
  czytaj więcej
 • Dobra sytuacja pieniężna Cordii

  04 października 2023
  Mimo ujemnych przepływów operacyjnych i wzrostu krótkoterminowego zadłużenia, węgierski deweloper utrzymał płynność gotówkową na wysokim poziomie, inwestując przy tym część nadwyżek w bony i obligacje skarbowe na rodzimym rynku.
  czytaj więcej
 • HB Reavis naruszył warunki emisji obligacji

  04 października 2023
  Naruszenie jednego z kowenantów dotyczy wygasających na początku grudnia papierów HBR1223 o wartości 85 mln zł. Deweloper zapewnia jednak o odpowiednich rezerwach płynności na wykup papierów w zamierzonym terminie.
  czytaj więcej
 • Kruk zapowiada emisję obligacji do 450 mln zł

  04 października 2023
  W najbliższym czasie windykacyjna spółka zamierza zamknąć swoją największą emisję papierów dłużnych na krajowym rynku.
  czytaj więcej