czwartek, 15 listopada 2018

Newsroom

GTC prowadzi publiczną ofertę obligacji w euro

msd | 30 listopada 2017
Deweloperska spółka Globe Trade Centre chce pozyskać do 22,5 mln EUR z publicznej oferty, która przeznaczona jest dla inwestorów profesjonalnych i detalicznych, ale z minimalnym zapisem na poziomie co najmniej 100 tys. EUR.

GTC proponuje trzyletni dług ze stałym 3,5-proc. kuponem w skali roku i odsetkami wypłacanymi co sześć miesięcy. W nowej emisji deweloper obciął więc wysokość odsetek o 0,25 pkt proc. względem czterech poprzednich ofert obligacji we wspólnej walucie.

Proponowane przez GTC papiery nie są zabezpieczone, a spółce przysługuje opcja call, z której może skorzystać najwcześniej po 18 miesiącach, a dokładniej w dniu wypłaty kuponu kolejno za trzeci, czwarty lub piąty okres odsetkowy. W warunkach emisji zapisano także kowenanty ograniczające zadłużenie finansowego netto do 60 proc. aktywów i zabezpieczone zadłużenie finansowego netto do 50 proc. aktywów. Ponadto, aktywa pomniejszone o zabezpieczone zadłużenie finansowe nie mogą być niższe od 130 proc. niezabezpieczonego zadłużenia, a zysk z działalności kontynuowanej musi pokrywać co najmniej 150 proc. wypłaconych odsetek.

Emisja, podobnie jak trzy z czterech poprzednich ofert obligacji GTC w euro, prowadzona jest w trybie publicznym, ale bez prospektu, na podstawie memorandum informacyjnego. Dla dużych ofert (powyżej 2,5 mln EUR) taka konstrukcja oznacza konieczność przyjmowania zapisów od co najmniej 100 tys. EUR.

Zapisy na obligacje GTC trwają do 13 grudnia i są przyjmowane przez Ipopemę Securities, organizatora i agenta emisji, a także DM Banku Handlowego i BM Alior Banku. Przydział papierów zaplanowano na 18 grudnia.

Na Catalyst znajduje się sześć serii obligacji GTC, dwie złotowe (jedna tylko na BondSpot) i cztery w euro. Do transakcji długiem dewelopera dochodzi rzadko lub wcale. Ostatnią transakcję na papierach we wspólnej walucie zawarto 8 listopada (GT11019 przy 2,34 proc. rentowności brutto). Aktualnie wśród obligacji w euro nabyć można tylko serię GTC1019. Chcąc nabyć ją od ręki kupujący musiałby się zgodzić na 2,29 proc. rentowności brutto, a do kupienia są tylko trzy obligacje (nominał to 1 tys. EUR). 

Więcej wiadomości o Globe Trade Centre S.A.

 • Nieco wyższe wskaźniki zadłużenia GTC

  27 sierpnia 2018
  Zobowiązania finansowe komercyjnego dewelopera wzrosły w II kwartale o 427 mln zł do 4,98 mld zł. Spadło natomiast saldo gotówki, co dodatkowo podniosło wartość długu netto. Środki pieniężne to wciąż jednak ponad 0,6 mld zł, co pozwala mówić o dobrej płynności.
  czytaj więcej
 • Jeszcze więcej gotówki na rachunkach GTC

  24 maja 2018
  Na koniec I kwartału deweloper miał 183 mln EUR środków pieniężnych, które pokrywały niemal całość jego krótkoterminowych zobowiązań. Jednak kolejne miesiące po zamknięciu kwartału to też sporo wydatków.
  czytaj więcej
 • GTC wprowadził do obrotu szóstą serię obligacji w euro

  06 kwietnia 2018
  Ponowie są to trzyletnie niezabezpieczone papiery, ale tym razem oprocentowane na stałe 3,7 proc. rocznie wobec 3,5 proc. poprzednim razem, ale i 3,75 proc. w czterech jeszcze wcześniejszych emisjach.
  czytaj więcej
 • GTC wystawione na sprzedaż

  03 kwietnia 2018
  Fundusz Lone Star, który posiada 61,1 proc. udziału w kapitale dewelopera, rozważa sprzedaż jego akcji inwestorowi strategicznemu lub finansowemu.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje