niedziela, 14 kwietnia 2024

Newsroom

Inflacja najniżej od pięciu lat. Tylko na chwilę

msd | 29 marca 2024
Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyhamował do 1,9 proc. r/r w marcu. W kolejnych miesiącach inflacja ma już jednak wrócić na wzrostową ścieżkę.

Według szybkiego szacunku GUS, wskaźnik CPI spadł do 1,9 proc. r/r w marcu z 2,8 proc. w lutym. Ponownie znalazł się on poniżej konsensusu ekonomistów, znajdującego się na poziomie 2,1 proc. r/r.

Jak wyliczyli ekonomiści ING Banku, za ponad dwie trzeci spadku inflacji CPI na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy (z 16,1 proc. r/r) odpowiadały ceny żywności, energii i paliw

Wstępny marcowy odczyt inflacji wskazuje na najniższą dynamikę wzrostu cen od pięciu lat. Po raz pierwszy od początku 2021 r. wskaźnik ten znajdował się poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. +/- 1 pkt proc.). Na tym jednak koniec dobrych wiadomości, ponieważ w kolejnych miesiącach spodziewane jest przyspieszenie wskaźnika CPI.

„Marzec to dołek inflacji w tym roku, kolejne miesiące przyniosą jej wzrost spowodowany przez czynniki administracyjne oraz lekkie przyspieszenie inflacji bazowej. Inflacja będzie jednak rosła z bardzo niskiego punktu startowego” – napisali ekonomiści PKO Banku Polskiego.

Jak natomiast przewidują ekonomiści Banku Pekao, na koniec tego roku inflacja powinna oscylować w okolicach 4,0 proc. r/r.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

  12 kwietnia 2024
  Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

  12 kwietnia 2024
  W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

  05 kwietnia 2024
  Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
  czytaj więcej
 • RPP nie zmieniła stóp procentowych

  04 kwietnia 2024
  Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
  czytaj więcej