czwartek, 28 listopada 2024

Newsroom

KNF wszczęła wobec Getin Holdingu postępowanie dotyczące Idea Banku

msd | 25 sierpnia 2020
Komisja Nadzoru Finansowego ruszyła z postępowaniem administracyjnym wobec holdingu, ponieważ podejrzewa, że mógł on nie dochować zobowiązania do utrzymania odpowiednich wskaźników kapitałowych i płynnościowych banku.

Postępowanie administracyjne wobec Getin Holdingu zostało wszczęte na podstawie art. 25n ust. 5a ustawy Prawo bankowe, który mówi o tym, że podmiot dominujący banku może zostać obciążony karą pieniężną, jeśli nie dochowuje złożonych wobec niego zobowiązań.

Jak tłumaczy Getin Holding postępowanie prowadzone jest „w związku z podejrzeniem/możliwością niedochowania po dniu 21 kwietnia 2018 r. zobowiązania (…), złożonego w dniu 10 maja 2011 r. w związku z zamiarem bezpośredniego objęcia akcji Idea Bank S.A. z siedzibą w Warszawie, dotyczącego zobowiązania do utrzymania na satysfakcjonującym i stabilnym poziomie wskaźnika płynności, pozycji kapitałowej oraz wskaźnika wypłacalności banku.”

Zgodnie z prawem bankowym maksymalna wartość potencjalnej kary pieniężnej dla Getin Holdingu równa jest wartości objętych akcji. W dalszej części ustawy mowa zaś o możliwości rozłożeniu kary na raty lub jej umorzeniu, jeśli podmiot dominujący wypełni zobowiązanie przed upływem wyznaczonego terminu.

Kontrolowany przez Leszka Czarneckiego Getin Holding posiada 54,4 proc. akcji Idea Banku (55 proc. udziału w głosach na WZ). Dodatkowe 9,99 proc. akcji banku posiada też Getin Noble Bank, a kolejne 9,84 proc. należy bezpośrednio do Leszka Czarneckiego.

To kolejna już odsłona potyczek pomiędzy Leszkiem Czarneckim i regulatorem. Miesiąc temu KNF odrzuciła plan naprawczy Idea Banku i zobowiązała go do przedstawienia nowego planu w terminie trzech miesięcy. Z kolei Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który pełni w Idea Banku rolę kuratora, zablokował niedawno transakcję sprzedaży akcji spółki zależnej banku do innego podmiotu powiązanego z Leszkiem Czarneckim.

Według ostatniego sprawozdania, na koniec marca grupie Idea Banku brakowało blisko miliard złotych kapitału. Jej współczynnik kapitału Tier 1 wynosił krytycznie niskie 0,06 proc., co oznacza, że bank wciąż funkcjonuje już tylko wyłącznie dzięki niebywałej wyrozumiałości regulatorów.

Jedyne obligacje Idea Banku, które były notowane na Catalyst, zostały spłacone 14 sierpnia. Łącznie w tym miesiącu bank wykupił już pięć serii podporządkowanego długu o łącznej wartości 106,5 mln zł. W najbliższych tygodniach czeka go jednak jeszcze siedem kolejnych wykupów (26 sierpnia-23 września) o łącznej wartości 114,1 mln zł.

Więcej wiadomości o Idea Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst