niedziela, 20 czerwca 2021

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Globalny dług przekroczy 350 proc. PKB

Emil Szweda | 31 lipca 2020
Wstępne szacunki pokazały to, czego wszyscy się spodziewaliśmy – głęboką recesję w krajach rozwiniętych w II kwartale. Problem w tym, że spadek PKB oznacza jednocześnie wzrost długu w relacji do PKB, a zatem zmniejsza też zdolność „świata” do obsługi zadłużenia.

Na koniec I kwartału globalny dług sięgnął 258 billionów dolarów, co wedle szacunków Institute of International Finance było równowartością 331 proc. globalnego PKB. Poziom długu do PKB tylko w I kwartale skoczył o 10 pkt proc. i był najwyższy w historii. Na tym jednak nie koniec. Jeśli sprawdzą się przewidywania Międzynarodowego Funduszu Walutowego, globalny PKB spadnie w tym roku o 4,9 proc., co nawet jeśli dług nominalnie nie wzrośnie, oznaczałoby, że światowe zadłużenie sięgnie 348 proc. globalnego PKB. A wiemy, że zadłużenie wzrośnie, programy pomocowe realizowane są przecież za pożyczane pieniądze. Innymi słowy, przekroczenie 350 proc. jest pewne (o ile prognozy recesji się spełnią, a na razie się spełniają).

Lecz i to nie kończy jeszcze sprawy. Według IIF to kraje rozwinięte są najbardziej zadłużone. Na koniec marca zadłużenie w tych krajach (rządowe, konsumentów, instytucji finansowych i korporacyjne) sięgało 392 proc. wytwarzanego w nich PKB. Z kolej wedle prognoz MFW PKB w krajach rozwiniętych spadnie o 8 proc. w tym roku, co wywinduje ich zadłużenie do 426 proc. PKB i to przy założeniu, że nie wzrośnie ono od końca marca do grudnia. Jednak już i na tym poziomie (a możemy założyć, że będzie wyraźnie wyższy), pojawia się problem z obsługą takiego zadłużenia. Przy średnim koszcie rzędu 3 proc., obsługa takiego zadłużenia pochłaniałaby prawie 13 proc. PKB. Przy 5 proc. – ponad 21 proc. Oczywiście, można pocieszać się tym, że rządy zaciągają obecnie długi po niższym, czasem nawet ujemnym koszcie, ale trzeba pamiętać, że choć to rządy zadłużają się najszybciej (tuż za nimi idą korporacje, zaś konsumenci i instytucje finansowe są znacznie bardziej wstrzemięźliwe), to ich zadłużenie reprezentuje ok. 27 proc. całości długu. A prawie cała reszta wierzycieli (za wyjątkiem banków hipotecznych) płaci odsetki wyższe niż skarb państwa.

W kontekście spadających notowań dolara warto przyjrzeć się zadłużeniu rządowemu USA, które z 64 proc. w 2010 r. doszło do 108 proc. PKB na koniec marca. Sam spadek PKB o 8 proc. prognozowany przez MFW (póki co, liczby za II kwartał są gorsze) podbije dług do 116 proc. i to bez jego przyrostu. A ponieważ wiemy, że zadłużenie USA rośnie, przekroczenie pułapu 120 proc. – dotychczasowego rekordu z końca II Wojny Światowej – wydaje się całkowicie realne.

 Wszystko to jednak znaczy wciąż niewiele. Rentowność amerykańskich 10-latek spadła w piątek do 0,53 proc. i znalazła się na najniższym poziomie od 9 marca, czyli dnia odwrotu na rynkach finansowych po wcześniejszej fali wyprzedaży. Im większe jest zadłużenie USA, tym więcej inwestorzy kupują obligacji, co jest oczywiście logiczne, natomiast trudno dopatrzeć się logiki we wciąż rosnących cenach tego długu (spadku rentowności), która towarzyszy rynkom już od 40 lat. W 1981 r. zadłużenie rządowe USA spadło do 30 proc. PKB i od tego czasu stale rośnie, a rentowność obligacji uparcie spada. 

Pewnego dnia globalne zadłużenie osiągnie poziom, przy którym jego obsługa przestanie być możliwa. Czy będzie to 350 proc. PKB, 400 proc. czy 450 proc., zależy tylko od możliwości banków centralnych, ale w dniu, w którym do przesilenia dojdzie, lepiej będzie nie posiadać zbyt dużo obligacji skarbowych wycenianych rynkowo (a więc nie dotyczy to naszych papierów oszczędnościowych) w portfelu.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Kalendarz coraz bogatszy

  18 czerwca 2021
  KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Bestu, co podnosi liczbę spodziewanych i w miarę regularnych publicznych emisji obligacji dostępnych dla inwestorów indywidualnych do… trzech. Jednocześnie trwają też publiczne emisje certyfikatów funduszy inwestycyjnych, oferta rynkowa powoli zyskuje więc na różnorodności.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (maj 2021)

  15 czerwca 2021
  W maju obrót na Catalyst osiągnął 268,73 mln zł – więcej od 12-miesięcznej średniej (239,8 mln zł) i o 12,5 proc. mniej niż w kwietniu. Wartość transakcji pakietowych wyniosła 19,35 mln zł i jest dużo wyższa niż w kwietniu (3,07 mln zł).
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Wbrew regułom

  11 czerwca 2021
  Po publikacji komunikatu o najwyższej od 13 lat inflacji w USA, rentowność amerykańskich obligacji wybiła się wreszcie z trwającej od trzech miesięcy konsolidacji. Dołem. Co oznacza, że inwestorzy kupowali papiery o stałym oprocentowaniu.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Mały eksperyment

  28 maja 2021
  Na przetargu w środę NBP nieoczekiwanie nie kupił żadnych obligacji skarbowych zadowalając się antycovidowymi papierami BGK. Zaskoczony rynek podbił rentowność naszych 10-latek o 20 punktów, mimo niewielkich zmian na rynkach bazowych.
  czytaj więcej

Emisje