piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Sezon emisji się wydłuży

Emil Szweda, Obligacje.pl | 10 czerwca 2016
Rank Progress ma środki na spłatę czerwcowej serii, emisje Banku Pocztowego, Kruka i Victorii Dom zakończyły się sukcesem, a inwestorzy mogą przygotowywać się do kolejnych ofert – to ta jaśniejsza strona Catalyst z ostatnich dni.

Po ciemnej stronie znalazły się informacje o braku wykupu obligacji Polbrandu w terminie (spółka zapewnia, że zrealizuje wykup do końca miesiąca) oraz rozjeżdżające się interesy części obligatariuszy Dayli i Kerdosu. Restrukturyzacja Kerdosu może się powieść tylko jeśli posiadacze obligacji Dayli (zależnej od Kerdosu i stanowiące jego główne aktywo) nie będą egzekwowali zabezpieczenia z obligacji (ustanowiono je na zapasach sieci drogerii). Konflikt interesów jest widoczny i rozwiązać go może chyba tylko przekonanie posiadaczy obligacji Dayli, że na egzekucję z majątku jest już za późno, wartościowe zapasy zostały bowiem sprzedane na rzecz utrzymania płynności sklepów, zaś obecnie mogą zostać spłaceni co najwyżej dożywotnim zapasem przeterminowanego żelu do włosów. Więcej szczęścia mają posiadacze obligacji Polbrandu, których obligacje zabezpieczono hipotecznie, zaś sama spółka prowadzi negocjacje dotyczące pozyskania refinansowania papierów.

Od czasu upadku Ganta problemy z wykupem obligacji dotyczą jednak przede wszystkim spółek małych i na razie tak pozostanie. Największy w tym roku znak zapytania można było postawić przy papierach Rank Progress, który od dłuższego czasu bez powodzenia rozmawiał z posiadaczami obligacji wartymi blisko 100 mln zł na temat ich refinansowania. Ostatecznie finansowania udzielił mu Bank Ochrony Środowiska i w efekcie Rank Progress pewnie na dłużej pożegna się z obligacjami, bo złych doświadczeń nie zapomina się prędko.

W kategoriach sukcesu i emitenta i dla całego rynku należy oceniać zamknięcie emisji obligacji Banku Pocztowego w pełnym wymiarze. Relatywnie niewielka nadsubskrypcja świadczy o dobrym dopasowaniu parametrów oferty do apetytów inwestorów, zaś tych Bank Pocztowy pozyskał ponad 700 i w części przypadków był to ich pierwszy kontakt z obligacjami firm. Można więc sądzić, że jego ponowienie jest kwestią czasu. Zamknięcie w całości prywatnych emisji Kruka (50 mln zł) i Victorii Dom (20 mln zł) można było się spodziewać, nastawienie inwestorów do rynku obligacji nie zmienia się, zależne jest tylko od dostępności środków.

Tymczasem sezon publicznych emisji obligacji nie kończy się z nadejściem upałów. Inwestorzy jeszcze w tym miesiącu mogą liczyć na debiutancką ofertę ze strony PCC Exol, którego prospekt został w piątek zatwierdzony przez KNF, miesiąc po jego złożeniu przez spółkę. Można ostrożnie zakładać, że kupon będzie wyższy niż 5 proc. płacone przez PCC Rokita (wspólna dla obu spółek jest nie tylko siedziba w Brzegu Dolnym, ale też główny akcjonariusz – PCC SE) ze względu na nieco wyższe wskaźniki zadłużenia PCC Exol. Z mniej oficjalnych informacji wynika natomiast, że po małych emisjach publicznych AOW Faktoring i BVT, w najbliższych tygodniach pojawią się kolejne tego typu propozycje. Wygląda więc na to, że i w tym roku okres zagęszczonych emisji publicznych potrwa jeszcze kilka tygodni (w ubiegłym roku w drugiej połowie czerwca finiszowały publiczne emisje Polnordu i Ghelamco zaś o wakacje zahaczyły małe emisje publiczne Mikrokasy i Premium Pożyczki). 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej