środa, 04 października 2023

Newsroom

RPP nie zmieniła wysokości stóp procentowych

msd | 06 czerwca 2023
Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała główną stopę procentową na poziomie 6,75 proc.

RPP po raz dziewiąty utrzymała stopę refeferencyjną na poziomie 6,75 proc. Sama decyzja nie jest zaskoczeniem. A jeśli cokolwiek mogło sugerować inne rozstrzygnięcie, to niefrasobliwość NBP sprzed kilku dni i umieszczenie na stronie głównej banku komunikatu testowego z przyszłą datą, informującego o obniżeniu stopy referencyjnej z… 7,25 proc. do 6,75 proc. A to wystarczyło do uruchomienia fali spekulacji na temat planów RPP.

„RPP zmierza w stronę obniżek stóp, ale nie będzie chciała oficjalnie ich zapowiadać już teraz” – przewidują ekonomiści Banku Pekao po wtorkowej decyzji.

Z kolei ekonomiści PKO BP przypominają, że po ostatnim najsilniejszym i najszybszym w historii cyklu zacieśniania w historii, obecnie stopy procentowe pozostają już na szczycie dłużej niż w przeszłości.

W ubiegłym tygodniu GUS opublikował wstępny odczyt inflacji, który wskazywał, że w maju ceny towarów i usług rosły w tempie 13 proc. r/r, czyli poniżej rynkowych oczekiwań. Przy równoczesnym spadku inflacji bazowej, ostatnim umocnieniu złotego i obniżeniu cen surowców ponownie rozbudziło to oczekiwania na pierwszą obniżkę stóp procentowych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze