sobota, 20 lipca 2024

Newsroom

Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

Michał Sadrak | 23 kwietnia 2024
Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.

W obawie o możliwość wyczerpania kwietniowej oferty Ministerstwo Finansów zwiększyło podaż stałokuponowych trzylatek z 3 do 5 mld zł. I nie ma w tym przypadku, ponieważ to właśnie te papiery od grudnia cieszą się największą popularnością. Z miesiąca na miesiąc coraz mocniej dystansując – do niedawna bijące rekordy popularności – czteroletnie obligacje antyinflacyjne. Powodem są oczywiście kolejne, coraz niższe odczyty wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych, a także oczekiwania wobec niego na przyszłość. Inwestorzy wybierają więc stałe 6,4 proc. odsetek rocznie przez najbliższe trzy lata zamiast 6,55 proc. w pierwszym roku i później 1,25 pkt proc. ponad inflację, jasno dając do zrozumienia, na czym spodziewają się więcej zarobić.

Jak na razie, do 22 kwietnia resort finansów sprzedał około 1,8 mld zł stałokuponowych trzylatek z bieżącej oferty i o ponad miliard mniej czteroletnich obligacji antyinflacyjnych. Kwestią czasu jest prawdopodobnie, nim zadłużenie skarbu państwa z tytułu czteroletnich papierów opartych o wskaźnik CPI zacznie jednak spadać. Już w lutym przy 1,34 mld zł sprzedanych tego typu obligacji, wynikające z nich zadłużenie przyrosło o skromne 94 mln zł. Resort finansów musi sobie radzić nie tylko z wykupami serii sprzedawanych na początku 2020 r. (w kwietniu to ponad 2 mld zł), ale także i tym, że inwestorzy coraz chętniej umarzają przed czasem antyinflacyjne papiery, których kupony w nowych okresach odsetkowych spadają nawet po kilkanaście punktów procentowych. 

Powoli realizuje się więc scenariusz, jaki kreśliliśmy w jednym z komentarzy sprzed dwóch miesięcy, wskazując na nieoczywiste konsekencje spadku inflacji. Dla przykładu, wspomnieć tutaj można kupowaną przed dwoma laty serię COI0426, której oprocentowanie między drugim a trzecim rokiem inwestycji spadło z 19,4 proc. do 3,8 proc. Efekt? Z 1,35 mld zł, jakie inwestorzy wydali na te obligacje w kwietniu 2022 r. aktualnie w obiegu pozostaje niecałe 596 mln zł (dane KDPW). Innymi słowy, ponad połowa emisji nie dotrwała do drugich urodzin, a tylko w sześciu ostatnich tygodniach umorzono papiery COI0426 za około 208 mln zł (obliczenia własne).

Łącznie z 6,31 mld zł antyinflacyjnych czterolatek, które inwestorzy kupili w pierwszych pięciu miesiącach 2022 r., w obiegu pozostaje już tylko 3,6 mld zł. Umorzeniu podlegało więc 43 proc. nabytych wówczas papierów. I to oczywiście odpowiedź na spadek oprocentowania w kolejnym okresie odsetkowym (przy pochodzących z 2022 r. papierach, ale nadal płacących po kilkanaście procent rocznie udział umorzeń to ok. 4-6 proc.).

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Kumulacja ofert

  19 lipca 2024
  Trwają zapisy w trzech publicznych emisjach obligacji adresowanych do szerokiego grona nabywców na bazie prospektów emisyjnych, a od poniedziałku do wyboru będą aż cztery takie oferty. Zła wiadomość jest taka, że podobne kumulacje mogą się nie pojawiać w najbliższych miesiącach.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Letnie oferty

  12 lipca 2024
  Z nowymi emisjami publicznymi wróciły na rynek Victoria Dom i PragmaGO, ta druga po zaledwie miesiącu od ostatniej tego typu oferty. Najbardziej na wzroście zainteresowania długiem korzysta skarb państwa, który w czerwcu sprzedał obligacje oszczędnościowe za 10,2 mld zł.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rozpędzony rynek pierwotny

  05 lipca 2024
  W II kwartale wartość wszystkich niebankowych emisji obligacji korporacyjnych wyniosła 5,5 mld zł i był to drugi do wielkości wynik kwartalny, od kiedy podobne statystyki mogą być prowadzone. Rekord padł za to w statystykach 12-miesięcznych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rosną szanse na nowe emisje

  28 czerwca 2024
  Emisja Cavatiny zakończyła się redukcją zapisów o jedną trzecią. W emisji PragmaGO wartej 30 mln zł, inwestorzy złożyli zapisy na 92,5 mln zł. Inwestorzy są głodni papierów, ale emitenci się nie spieszą z kolejnymi ofertami.
  czytaj więcej