piątek, 11 kwietnia 2025

Newsroom

Chiny i FOMC źródłem niepewności - raport miesięczny DM NWAI

Grzegorz Balcerski, analityk DM NWAI | 11 września 2015
Sierpniowe dane makro mogły dwojako wpłynąć na podejście inwestorów do polskiego rynku. Te z rynku pracy były dobre, ale sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa rozczarowały.

Pełna treść raportu dostępna jest tu.

Rynek polskich obligacji korporacyjnych

Sierpień był miesiącem potencjalnego dużego wpływu publikacji sprawozdań finansowych za 1H15 na notowania obligacji. W tym okresie najwyższa średnia zmiana notowań dotyczyła sektora Funduszy za sprawą wzrostu kursu obligacji PTI1115 z 3,1% do 14,5%. Ignorując wpływ tej serii na cały wyróżniony przez nas sektor średnia zmiana notowań wyniosłaby -0,1%. Obawy o spłacalność tej serii mają duże uzasadnienie – PTI nie wykupił w czerwcu obligacji serii B i z opóźnieniem przekazał środki na spłatę odsetek obligacji C. Spółka ma problemy z bieżącym regulowaniem zobowiązań finansowych, co więcej z dużym dyskontem wyprzedała ona swój portfel inwestycyjny. Na koniec 1H15 odnotowała 96,2 mln PLN straty netto. Największy spadek notowań w sierpniu dotyczył branży usług finansowych (-1,86%). Winowajcą w tej sytuacji jest Leasing-Experts, której obligacje (konkretnie seria LEX0916) potaniały o blisko 5% do 52% nominału (druga seria emitenta notowana po 75% nominału). Spółka pokazała bardzo słaby wynik netto na 2Q15 (strata netto 0,73 mln), na koniec półrocza wskaźnik ogólnego zadłużenia wyniósł 97%.

Po połowie podzieliły się sektory jeżeli brać pod uwagę wzrosty/spadki mediany Discount Margin. Najbardziej poprawiła się perspektywa postrzegania spółek windykacyjnych (-0,76pp.), wzrosła za to awersja do ryzyka względem sieci medycznych (+1,54pp.). Sektor ten charakteryzuje się najwyższą medianą Discount Margin wśród wszystkich sektorów (9,74%). Słabość tego sektora wiąże się ostrożnym podejściem do walorów PCZ, która na Catalyst ma uplasowanych 6 emisji, w większości notowanych z wyraźnym dyskontem (nawet 80% nominału).

Warto wspomnieć także o potencjalnym wpływie ewentualnego zwiększenia luzowania monetarnego i możliwej obniżki stóp przez RRP (więcej o tym w pierwszej części raportu). Taki scenariusz może mieć dwojaki wpływ na rynek korporacyjnego długu. Po pierwsze presja na rentowość spółek pożyczkowych, związana z ograniczeniami ustawy antylichwiarskiej (koszty odsetkowe nie mogą przekroczyć 4-krotności stopy lombardowej). Po drugie, niższe stopy mogą podbijać notowania obligacji stałokuponowych (np. seria PKN0420 notowana po blisko 108% nominału).

W sierpniu inwestorzy najchętniej handlowali debiutującą w tym miesiącu emisją Cyfrowego Polsatu. Właścicieli zmieniły instrumenty o wartości 18,8 mln PLN. Potwierdza to zdecydowanie lepsze nastawienie inwestorów do mniej atrakcyjnych marżowo papierów polskich blue chip’ów aniżeli do bardziej rentownych, ale i ryzykowniejszych emisji mniejszych podmiotów.

Po stosunkowo aktywnym handlu w lipcu na rynku wtórnym, w sierpniu mogliśmy obserwować widoczny spadek obrotów na Catalyst. Wynik 141 mln PLN jest jednym z najniższych od dwóch lat i plasuje się znacznie poniżej mediany obrotów liczonej od stycznia 2013r. (172,6 mln PLN). Na koniec sierpnia na Catalyst notowanych było 544 serie obligacji wyemitowanych przez 200 podmiotów, których łączna wartość nominalna wynosiła 603,0 mld PLN.

W sierpniu na Catalyst zadebiutowało 9 nowych serii obligacji, największy debiut dotyczył wspomnianej 1-miliardowej emisji Cyfrowego Polsatu. Do większych debiutów zaliczyć należy także emisje American Heart of Poland (124,3 mln PLN) i Dom Development (100 mln PLN).

Ze stosunkowo znaczących emisji w sierpniu nowy dług pozyskiwał Best (60 mln PLN). Marvipol (60) oraz BOŚ (56). 30,43 mln PLN pozyskał z rynku Idea Bank, Robyg ulokował z kolei papiery o łącznej wartości 30 mln PLN. Łącznie 21,1 mln PLN pozyskała w dwóch emisjach spółka EZO, 16 mln PLN udało się uplasować Grupie Raport, a 10 mln PLN pozyskał OT Logistics. Mniejsze emisje ulokowała także Arteria (9 mln PLN), Aedes (2,54) i Capital Park (1,88).

  • Cyfrowy Polsat liczy na redukcję zadłużenia

    10 kwietnia 2025
    Koncern ma za sobą większość wydatków na rozwój nowego segmentu zielonej energii. Będzie mógł skoncentrować się na redukcji sporego zadłużenia, co wraz ze spadkiem stóp procentowych powinno przynieść podwójne oszczędności na kosztach odsetkowych.
    czytaj więcej
  • Best sfinalizował przejęcie Kredyt Inkaso

    1 kwietnia 2025
    Sąd zarejestrował we wtorek połączenie windykacyjnych spółek, w wyniku którego doszło do przeniesienia na Best wszystkich aktywów i pasywów Kredyt Inkaso.
    czytaj więcej
  • Robyg wrócił do długu netto

    28 marca 2025
    Ubiegłoroczne wysokie nakłady na rozwój banku ziemi wymagały od dewelopera równoczesnego wzrostu zadłużenia, jak i redukcji gotówkowych nadwyżek.
    czytaj więcej
  • Best ponownie powiększył zadłużenie

    27 marca 2025
    Rekordowe wyniki operacyjne w przeddzień fuzji z Kredyt Inkaso nie ustrzegły Bestu przed wzrostem zadłużenia w relacji do zysku EBITDA gotówkowego. Przyrost jest jednak znacznie niższy niż zapowiadany przed rokiem.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Przed nami kilkanaście miesięcy spadku oprocentowania obligacji firm

    9 kwietnia 2025
    Po sezonie na kompresję obligacyjnych marż, teraz spadają WIBOR-y. Na koniec tego roku przeciętny kupon notowanych na Catalyst korporatów może być więc o około 1,5 pkt proc. niższy niż obecnie.
    czytaj więcej
  • Umiarkowana reakcja Catalyst na przecenę akcji

    7 kwietnia 2025
    Do Catalyst dotarły echa wyprzedaży z rynków akcji, ale zmiany notowań są bez porównania słabsze i wydają się opierać na bardziej racjonalnych przesłankach. W poniedziałek taniały przede wszystkim obligacje o długich terminach wykupu oraz wybranych emitentów.
    czytaj więcej
  • WIBOR już spada

    7 kwietnia 2025
    W odpowiedzi na słowa Adama Glapińskiego, prezesa NBP, trzymiesięczny WIBOR spadł w piątek do 5,69 proc., a jego terminowe wyceny na lipiec i październik obniżyły się kolejno do 4,66 i 4,19 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Krach jednym, zyski drugim

    4 kwietnia 2025
    Wszyscy wiedzieli, nikt się nie spodziewał - tak można opisać reakcję rynków na ogłoszenie kolejnych taryf celnych przez prezydenta USA. Inwestorzy na całym świecie w popłochu sprzedawali akcje, surowce, a nawet dolara. A kupowali… Cóż. To co zwykle w podobnych okazjach, czyli obligacje.
    czytaj więcej