piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Chiny i FOMC źródłem niepewności - raport miesięczny DM NWAI

Grzegorz Balcerski, analityk DM NWAI | 11 września 2015
Sierpniowe dane makro mogły dwojako wpłynąć na podejście inwestorów do polskiego rynku. Te z rynku pracy były dobre, ale sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa rozczarowały.

Pełna treść raportu dostępna jest tu.

Rynek polskich obligacji korporacyjnych

Sierpień był miesiącem potencjalnego dużego wpływu publikacji sprawozdań finansowych za 1H15 na notowania obligacji. W tym okresie najwyższa średnia zmiana notowań dotyczyła sektora Funduszy za sprawą wzrostu kursu obligacji PTI1115 z 3,1% do 14,5%. Ignorując wpływ tej serii na cały wyróżniony przez nas sektor średnia zmiana notowań wyniosłaby -0,1%. Obawy o spłacalność tej serii mają duże uzasadnienie – PTI nie wykupił w czerwcu obligacji serii B i z opóźnieniem przekazał środki na spłatę odsetek obligacji C. Spółka ma problemy z bieżącym regulowaniem zobowiązań finansowych, co więcej z dużym dyskontem wyprzedała ona swój portfel inwestycyjny. Na koniec 1H15 odnotowała 96,2 mln PLN straty netto. Największy spadek notowań w sierpniu dotyczył branży usług finansowych (-1,86%). Winowajcą w tej sytuacji jest Leasing-Experts, której obligacje (konkretnie seria LEX0916) potaniały o blisko 5% do 52% nominału (druga seria emitenta notowana po 75% nominału). Spółka pokazała bardzo słaby wynik netto na 2Q15 (strata netto 0,73 mln), na koniec półrocza wskaźnik ogólnego zadłużenia wyniósł 97%.

Po połowie podzieliły się sektory jeżeli brać pod uwagę wzrosty/spadki mediany Discount Margin. Najbardziej poprawiła się perspektywa postrzegania spółek windykacyjnych (-0,76pp.), wzrosła za to awersja do ryzyka względem sieci medycznych (+1,54pp.). Sektor ten charakteryzuje się najwyższą medianą Discount Margin wśród wszystkich sektorów (9,74%). Słabość tego sektora wiąże się ostrożnym podejściem do walorów PCZ, która na Catalyst ma uplasowanych 6 emisji, w większości notowanych z wyraźnym dyskontem (nawet 80% nominału).

Warto wspomnieć także o potencjalnym wpływie ewentualnego zwiększenia luzowania monetarnego i możliwej obniżki stóp przez RRP (więcej o tym w pierwszej części raportu). Taki scenariusz może mieć dwojaki wpływ na rynek korporacyjnego długu. Po pierwsze presja na rentowość spółek pożyczkowych, związana z ograniczeniami ustawy antylichwiarskiej (koszty odsetkowe nie mogą przekroczyć 4-krotności stopy lombardowej). Po drugie, niższe stopy mogą podbijać notowania obligacji stałokuponowych (np. seria PKN0420 notowana po blisko 108% nominału).

W sierpniu inwestorzy najchętniej handlowali debiutującą w tym miesiącu emisją Cyfrowego Polsatu. Właścicieli zmieniły instrumenty o wartości 18,8 mln PLN. Potwierdza to zdecydowanie lepsze nastawienie inwestorów do mniej atrakcyjnych marżowo papierów polskich blue chip’ów aniżeli do bardziej rentownych, ale i ryzykowniejszych emisji mniejszych podmiotów.

Po stosunkowo aktywnym handlu w lipcu na rynku wtórnym, w sierpniu mogliśmy obserwować widoczny spadek obrotów na Catalyst. Wynik 141 mln PLN jest jednym z najniższych od dwóch lat i plasuje się znacznie poniżej mediany obrotów liczonej od stycznia 2013r. (172,6 mln PLN). Na koniec sierpnia na Catalyst notowanych było 544 serie obligacji wyemitowanych przez 200 podmiotów, których łączna wartość nominalna wynosiła 603,0 mld PLN.

W sierpniu na Catalyst zadebiutowało 9 nowych serii obligacji, największy debiut dotyczył wspomnianej 1-miliardowej emisji Cyfrowego Polsatu. Do większych debiutów zaliczyć należy także emisje American Heart of Poland (124,3 mln PLN) i Dom Development (100 mln PLN).

Ze stosunkowo znaczących emisji w sierpniu nowy dług pozyskiwał Best (60 mln PLN). Marvipol (60) oraz BOŚ (56). 30,43 mln PLN pozyskał z rynku Idea Bank, Robyg ulokował z kolei papiery o łącznej wartości 30 mln PLN. Łącznie 21,1 mln PLN pozyskała w dwóch emisjach spółka EZO, 16 mln PLN udało się uplasować Grupie Raport, a 10 mln PLN pozyskał OT Logistics. Mniejsze emisje ulokowała także Arteria (9 mln PLN), Aedes (2,54) i Capital Park (1,88).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej