piątek, 18 kwietnia 2025

Newsroom

Indeks Rynku Obligacji (21.10)

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 24 października 2016
Wartość Indeksu Rynku Obligacji na 21 października 2016 r. spadła w ciągu tygodnia do 3,38 z 3,43 pkt. proc.

Zmieniły się spółki odpowiedzialne za wartość indeksu (mediana), nastąpiło również kilka ciekawych przetasowań pomiędzy spółkami z rentownością powyżej i poniżej wartości indeksu.

Indeks Rynku Obligacji_20160221

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M po symbolicznym wzroście tydzień wcześniej do 1,72 proc. tym razem pozostała bez zmian. Skład emitentów wchodzących w skład indeksu również się nie zmienił, co oznacza, że ciągle brakuje nam na Catalyst debiutów nowych firm, chociaż pojawiają się nowe emisje tych samych podmiotów (w ubiegłym tygodniu były to Orbis, Ronson, Kruk i GetBack).

Typowymi spółkami kształtującymi wartość Indeksu (mediana) w tym tygodniu okazały się MW Trade i AOW Faktoring.

Spółka MW Trade pojawiała się już we wpisach dotyczących Indeksu Rynku Obligacji, tym razem spójrzmy na wykres średnich rentowności obligacji AOW Faktoring:

Rentowność obligacji AOW Faktoring_20160221

Jak przystało na Catalyst, spektakularny spadek rentowności obligacji AOW został osiągnięty dzięki jednej transakcji na serii AOW0517, ale tydzień wcześniej rosły również ceny innej serii obligacji tej spółki. Dla przypomnienia, analiza wyników AOW po pierwszym półroczu 2016 jest dostępna w serwisie Obligacje.pl w tym miejscu.

Na "jasną stronę mocy" (czyli rentowności obligacji niższe od mediany) przeszła spółka MCI Capital, z kolei w drugą stronę powędrowały rentowności obligacji OT Logistics i Ferratum. O Ferratum już było, spójrzmy na wykres średnich rentowności obligacji OT Logistics:

Rentowność obligacji OT Logistics_20160221

Wzrost rentowności obligacji w przypadku tej spółki, to przede wszystkim spadek cen obligacji OTS0217.

Z innych wydarzeń ubiegłego tygodnia na rynku Catalyst, warto zauważyć, że rentowności obligacji liderów branży windykacyjnej, czyli Bestu i Kruka są cały czas wysokie w porównaniu do poprzednich okresów. Dla przykładu w piątek 21 października 2016 r. zanotowaliśmy mocny, ponad 1-proc. spadek cen obligacji KRU0517. Wygląda, że inwestorom kończy się amunicja i nie są już w stanie z taką lekkością jak wcześniej, wchłaniać kolejnych emisji obligacji firm z tej branży. W tym kontekście ciekawe jest również, jak z kolejnymi emisjami będzie sobie radzić GetBack, który wydaje się mieć również duże zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne.

Podsumowując, pomimo pewnych ruchów cen na obligacjach niektórych emitentów, ogólny obraz rynku Catalyst pozostaje w miarę stabilny i spokojny.

Indeks Rynku Obligacji wyraźnie domaga się kolejnych, nowych, solidnych emitentów obligacji na rynku Catalyst. Jest to jeden z niezbędnych warunków odświeżenia i przypomnienia tego rynku szerszej grupie inwestorów.

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst