piątek, 09 czerwca 2023

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Black Friday był w poniedziałek

Emil Szweda, Obligacje.pl | 23 listopada 2018
W GNB mogą tylko żałować, że banki nie mogą skupować własnych obligacji podporządkowanych (spółki z grupy też nie). Gdyby było to możliwe, GNB skupiłby własne papiery z rynku poniżej nominału i „dokapitalizowałby się sam”.

A tak, problem nadal daleki jest od rozwiązania. Warto zwrócić uwagę na zachowane agencji ratingowych (Fitch i EuroRating), które nauczone przykładem GetBacku, że liczy się także szybkość działania, obniżyły oceny GNB jeszcze w pierwszym tygodniu od dnia ujawnienia afery w KNF. Od razu do B-, czyli ostatniego możliwego B na skali ocen ratingowych (to mniej niż miał GetBack, zanim rozpoczęła się jego afera). Rynek tym razem nie wyprzedził agencji, bo dołek notowań przynajmniej najpłynniejszej z 34 serii obligacji GNB (GNB0819) wypadł w poniedziałek, już po tym jak NBP zapowiedział, że w razie potrzeby wesprze płynność obu banków (GNB i Idea Bank), co w zasadzie powinno kończyć dyskusje na temat „kolejek pod oddziałami”.  Dlatego kolejny komunikat Fitch, o wciągnięciu GNB na listę obserwacyjną z negatywną perspektywą wydaje się jednak nieco spóźniony (jako argument podano właśnie ryzyko płynnościowe i odpływ depozytów).

Z tego samego założenia mogli wyjść inwestorzy, którzy selektywnie kupowali obligacje GNB na Catalyst. Seria GNB0819 (pierwsza w kolejce do wykupu) podrożała z 60 proc. w poniedziałek (w ciągu dnia kurs był nawet niższy) do 78 proc. w piątek po południu, co oznacza 30-proc. rajd. Oczywiście przy zachowaniu standardów dotyczących skali obrotów na Catalyst. Serie o najdłuższym terminie wykupu drożeć nie powinny, bo dopiero wyceny w okolicach 20-25 proc. zrównywałyby rentowność z najkrótszymi seriami. Chyba, że ktoś liczyłby na przejęcie GNB przez inny bank – wówczas przedterminowy wykup podporządkowanych obligacji byłby prawdopodobny o tyle, że większość banków w Polsce może finansować się po niższym koszcie, niż wynosi oprocentowanie obligacji Getin Noble (do 5 pkt proc. ponad WIBOR). W takim wypadku liczyłaby się nie rentowność do dnia wykupu, ale cena za nominał.

Rynek obligacji to jednak nie tylko GNB. Interesujący jest sposób, w jaki Komisja Nadzoru Finansowego potraktowała tzw. małą emisję publiczną spółki pożyczkowej Euroexpert. Jak można było się spodziewać, początkowo KNF zablokowała emisję zalecając emitentowi jej przerwanie. W przeszłości KNF blokowała już publiczne emisje firm np. faktoringowych powołując się na prawo bankowe, które zabrania publicznego zbierania środków na akcję pożyczkową, o ile nie ma się stosownej licencji bankowej. Prywatne emisje są dozwolone, publiczne nie. Jednak po kilku dniach emisja Euroexpert ruszyła ponownie, kiedy spółka zmieniła cel emisji. Zamiast na pożyczki, pieniądze z emisji zostaną przeznaczone na ogólne potrzeby korporacyjne. Można sobie wyobrazić, że wydane zostaną np. pokrycie kosztów bieżącego funkcjonowania, wynagrodzeń, prowizji, kosztów marketingu etc. A finansowanie akcji pożyczkowej odbędzie się z zupełnie innych środków, przeznaczonych wcześniej na „ogólne cele korporacyjne”… W ten sposób obnażony został kolejny absurd prawny i formalizm instytucji nadzoru. Jak widać nie służy on niczemu innemu niż podłożenie odpowiednio brzmiącego papierka urzędnikom, a skoro formalnościom stało się zadość, Komisja nie ma nic więcej do powiedzenia. Ewentualnie może zaproponować kolejne zmiany prawne, jeśli interes uczestników rynku będzie tego wymagał. Wydaje się, że prawo nigdy nie nadąży jednak za życiem i kreatywnością przedsiębiorców. W tych dniach ogłoszenie o przyjmowanych zapisach na obligacje znalazło się na stronie serwisu aukcyjnego…

 • Udział niewykupionych obligacji zaczyna przyrastać

  04 kwietnia 2023
  W ostatnich 12 miesiącach do inwestorów nie wróciło 1,2 proc. kapitału z notowanych na Catalyst obligacji korporacyjnych. Jeszcze w tym roku wskaźnik ten wzrośnie do wartości dwucyfrowych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Zero defaultów, mało emisji

  07 października 2022
  Wartość i liczba defaultów spadła do zera w ostatnich 12 miesiącach, co jest pierwszym takim okresem od kiedy mierzymy Indeks Default Rate. Inne dane statystyczne są bardziej zatrważające – wartość emisji obligacji korporacyjnych spadła o 41 proc. w III kw. (r/r).
  czytaj więcej
 • Ten rekord Catalyst nie zostanie pobity. Nigdy

  04 października 2022
  Przez ostatnich 12 miesięcy (do końca września) emitenci obecni na Catalyst wykupili w terminie wszystkie zapadające w tym czasie obligacje. Wartość naszego indeksu po raz pierwszy spadła do zera. Już wiadomo, że nie utrzyma się na tym poziomie.
  czytaj więcej
 • EuroRating uznał przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank za 'default'

  03 października 2022
  Agencja ratingowa EuroRating uznała przymusową restrukturyzację banku, wszczętą przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, za zdarzenie typu "default" i obniżyła rating kredytowy nadany bankowi z 'C' do 'D'. Jednocześnie EuroRating zakończył prowadzenie oceny ratingowej Getin Noble Banku i wycofał nadany bankowi rating.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: W oczekiwaniu na easy money

  09 czerwca 2023
  Przez pięć ostatnich dekad zakończenie cyklu podwyżek stóp w USA przekładało się na późniejszy rajd cen obligacji. Wyjątkiem był przypadek z początku lat 80., ale wtedy opóźnienie zostało odrobione z nawiązką w kolejnym roku. W analogicznej sytuacji rentowność naszych obligacji spadać jakoś nie chce.
  czytaj więcej
 • RPP nie zmieniła wysokości stóp procentowych

  06 czerwca 2023
  Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała główną stopę procentową na poziomie 6,75 proc.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: A WIRON spada

  02 czerwca 2023
  Od początku roku trzymiesięczny WIRON spadł z 6,18 proc. do 5,83 proc. W tym samym czasie WIBOR 3M stopniał o 10 pkt bazowych (do 6,9 proc.). Jeśli sytuacja się nie zmieni, inwestorzy po zaplanowanej na 1 stycznia 2025 r. tranzycji, będą zarabiali mniej.
  czytaj więcej
 • Majowa inflacja poniżej prognoz

  31 maja 2023
  Według szybkiego szacunku, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w maju o 13,0 proc. r/r wobec 14,7 proc. r/r w kwietniu.
  czytaj więcej