środa, 18 lipca 2018

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Powrót PCC Exol i Rokity

Emil Szweda, Obligacje.pl | 14 lipca 2017
Ostatnich kilka dni przyniosło umocnienie obligacji skarbowych na światowych rynkach, co sprzyja plasowaniu długu o stałym oprocentowaniu. Spółki z Dolnego Brzegu mają w tym największe doświadczenie.

Być może to tylko zbieg okoliczności, że PCC Rokita postanowił przeprowadzić publiczną emisję obligacji akurat teraz, ale  chemiczna grupa jak bodaj żadna inna firma na Catalyst przekonała się, że wybór momentu emisji może mieć kluczowe znaczenie dla jej powodzenia. To nawiązanie do emisji Rokity z listopada ub.r., gdy termin zbierania zapisów zbiegł się w czasie ze zwycięstwem wyborcznym Donalda Trumpa i przyspieszeniem przeceny obligacji skarbowych – publiczna emisja Rokity po raz pierwszy nie zakończyła się wówczas redukcja zapisów. Tamte wydarzenia to już jednak historia. W zasadzie od początku roku do połowy czerwca rentowność obligacji skarbowych ponownie spadała (mimo podwyżek stóp w USA), co udało się Rokicie wykorzystać do uplasowania w czerwcu emisji wartej 25 mln zł (popyt sięgnął 42 mln zł). W porównaniu do tamtej emisji nowa – terminów jeszcze nie znamy, ale zapewne zapisy rozpoczną się na dniach – oferuje o pół roku dłuższy okres spłaty (5,5 roku) i takie samo oprocentowanie (5 proc.), co w sześciu ostatnich publicznych emisjach. Co prawda od czerwca rentowności obligacji skarbowych ponownie wzrosły, ale akurat w ostatnim tygodniu obserwowaliśmy ponowny zwrot na rynku – obligacje amerykańskie są najdroższe od dwóch tygodni. Zbiegło się to w czasie z wystąpieniem szefowej Fed, która martwi się niską inflacją (odczytano to jako oddalenie podwyżek stóp) oraz odczytem inflacji w Polsce na poziomie 1,5 proc. (wcześniej było to 2 proc.). Obawy inflacyjne podsycone na przełomie roku znów okazują się przedwczesne, co oczywiście sprzyja papierom o stałym oprocentowaniu.

PCC to jednak nie tylko Rokita. Pewną niespodzianką może być złożenie prospektu przez PCC Exol, który w ubiegłym roku tylko dwukrotnie skorzystał z prawa do przeprowadzenia publicznej emisji (w czerwcu i wrześniu) i wydawało się, że ta droga pozyskania finansowania została odłożona. Teraz jednak warunki rynkowe sprzyjają emisjom o stałym kuponie (PCC Rokita oraz PCC Exol przeprowadzały dotąd wyłącznie emisje obligacji o stałym oprocentowaniu), co potwierdza też zachowanie rynku kontraktów terminowych na stopę procentową. Wygląda na to, że inwestorzy nie są już pewni, czy RPP zdecyduje się na podwyżkę przed końcem 2018 roku. Mimo rozpoczęcia sezonu wakacyjnego, czas na przeprowadzenie tych ofert jest dobry, także ze względu na brak poważniejszej konkurencji.

W ostatnich dniach uwaga rynku koncentrowała się jednak nie na emisjach obligacji, lecz akcji, a konkretnie GetBacku, który zdołał uplasować w całości ofertę publiczną, w tym 20 mln nowych walorów (370 mln zł wpływów brutto). Choć jest to mniej niż zapowiadane ambitnie 400-500 mln zł, to jednak istotnie (o 83 proc. względem I kwartału) kwota ta podniesie kapitał własny i obniży wskaźniki zadłużenia. (Gdyby emisja miała miejsce 31 marca, wskaźnik dług netto/kapitał własny spadłby do 0,7x z 2,13x faktycznie raportowanych). Przynajmniej przez jakiś czas GetBack będzie zlewarowany na podobnym poziomie, co jego najwięksi rywale, co zostanie zapewne wykorzystane do próby obniżenia oprocentowania kolejnych emisji obligacji, w tym także publicznych.

Więcej wiadomości o GetBack S.A., PCC Exol S.A., PCC Rokita S.A.

 • Obligatariusze GetBacku na celowniku manipulantów

  16 lipca 2018
  Właściciele papierów dłużnych windykatora otrzymują telefony od osób proponujących im „odkupienie” trefnych obligacji. W praktyce chodzi o nakłonienie do kolejnych inwestycji, tym razem za dwu-, trzykrotnie wyższe kwoty.
  czytaj więcej
 • Abris odrzucił propozycję rady wierzycieli GetBacku

  16 lipca 2018
  Większościowy akcjonariusz spółki nie zgodził się na propozycje, które zakładały ograniczenie składu rady nadzorczej oraz jej zdominowanie przez członków wskazanych przez radę wierzycieli.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Echa Getbacku

  13 lipca 2018
  Papiery dłużne Murapolu odrobiły część ostatnich spadków, ale to wciąż afera GetBacku determinuje słabe nastroje na rynku korporatów. Fundusze inwestujące w obligacje firm notują odpływy, więc nowych emisji jak na lekarstwo, a marże kredytowe rosną. Nie obejdzie się też bez kolejnych zmian w prawie, szczęśliwie tym razem konsultowanych z uczestnikami rynku.
  czytaj więcej
 • Rada wierzycieli GetBacku z drugim zastępcą

  12 lipca 2018
  Na wniosek kuratora obligatariuszy sędzia-komisarz powołał mBank na drugiego zastępcę członka rady wierzycieli w przyspieszonym postępowaniu układowym windykacyjnej spółki.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Obligacje i dlaczego nudzi nas Brexit - komentarz Saxo Banku

  16 lipca 2018
  Mimo iż wszyscy politycy starają się zapewnić, że wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej będzie miało spokojny przebieg, czytając kolejne doniesienia medialne na temat Brexitu nie da się nie dostrzec podobieństwa tej sytuacji do opery mydlanej. Powiedzmy sobie szczerze: mimo iż jest to interesujące wydarzenie, dla inwestorów informacje na temat Brexitu stają się nudne.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Echa Getbacku

  13 lipca 2018
  Papiery dłużne Murapolu odrobiły część ostatnich spadków, ale to wciąż afera GetBacku determinuje słabe nastroje na rynku korporatów. Fundusze inwestujące w obligacje firm notują odpływy, więc nowych emisji jak na lekarstwo, a marże kredytowe rosną. Nie obejdzie się też bez kolejnych zmian w prawie, szczęśliwie tym razem konsultowanych z uczestnikami rynku.
  czytaj więcej
 • Wpływ nowych emitentów na wartości outstandingu na Catalyst

  11 lipca 2017
  Powstały w 2009 roku rynek Catalyst otworzył przed spółkami nowe możliwości finansowania, z których zaczęły chętnie korzystać. Łączny outstanding – porównując stan na koniec 2010 roku z końcem ubiegłego roku, wzrósł z 17 do 69 mld zł.
  czytaj więcej
 • Miesięcznik kredytowy – DM Michael/Ström (07.2017)

  10 lipca 2017
  Analitycy DM Michael/Ström o najważniejszych wydarzeniach na Catalyst.
  czytaj więcej

Emisje