piątek, 27 stycznia 2023

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Wysp emisji

Emil Szweda | 02 grudnia 2022
Ruszyły zapisy na obligacje Bestu, trwa też oferta Develii, a z naszych informacji wynika, że przed końcem roku inwestorzy indywidualni będą mogli wziąć udział w jeszcze jednej publicznej emisji przeprowadzanej na podstawie prospektu.

Układ rynkowych sił sprawił, że chwilowo to inwestorzy indywidualni znaleźli się w centrum zainteresowania emitentów obligacji i jeśli chwilę się nad tym zastanowić, warunki są dla nich korzystne. Już w listopadzie marżę podniósł Kruk (do 4 pkt proc. z 3,3 pkt proc. ponad WIBOR 3M jeszcze w sierpniu), co spotkało się z ciepłym przyjęciem. Zapisy zredukowano bowiem o 46 proc.

Inni emitenci nie mogli pozostawić tego ruchu bez odpowiedzi, stąd Develia zaproponowała 4,1 pkt proc. marży, choć przed rokiem (w ostatniej emisji) oferowała instytucjom 2,7 pkt proc. przy zdecydowanie niższym WIBOR. Best z kolei oferuje 4,5 pkt proc. marży (4,0 w marcu) – reprezentuje przecież tę samą branżę co Kruk, ale to Kruk jest jej liderem. Przy czym warto wziąć pod uwagę, że wskaźniki zadłużenia Bestu i zdolności do jego obsługi mają lepsze parametry, a w dodatku struktura zadłużenia Bestu także go foruje, bo terminy zapadalności istniejących obligacji są odległe i jest ich niewiele (60 mln zł do 2027 r.; dla porównania tylko w sierpniu Best spłacił 55 mln zł starszej serii).

Bilanse firm z Catalyst, wliczając wymienioną trójkę, w ogóle są mocne. Oczywiście widać pewne pogorszenie i niższe wskaźniki płynności, ale trzeba pamiętać, że to czwarty kwartał jest okresem gotówkowych żniw w wielu branżach (deweloperzy, branża budowlana), a samo finansowanie jest zwykle dopasowane zapadalnością do terminu realizacji projektów. Co oznacza, że np. deweloperzy kończąc rozpoczęte budowy i po przekazaniu kluczy spłacą też bankowe kredyty i część obligacji. Jasne – nowe projekty zostaną odłożone na półki, ale to znaczy także, że nie będą potrzebne nowe kredyty czy emisje obligacji.

Dlatego ryzyko kredytowe nie jest aż tak duże, jak może się wydawać komuś, kto regularnie czyta publikacje serwisów informacyjnych. Spowolnienie gospodarcze nadejdzie, być może nawet będzie to głęboka, bolesna recesja, lecz niekoniecznie zagrozi to obligacjom mocnych finansowo emitentów. A przy tym warunki rynkowe, czyli umorzenia w funduszach dłużnych, które zabrały im płynność oraz przecena obligacji skarbowych, powodują, że oferowane dziś warunki są lepsze niż np. przed rokiem. 

Ta sytuacja nie będzie trwała wiecznie. Przecena papierów skarbowych już zastopowała, od prawie dwóch miesięcy długoterminowe papiery na całym świecie mocno zyskują (to kolejna zapowiedź recesji, bo przy utrzymaniu rentowności krótkoterminowych papierów dochodzi do sytuacji, w której „długie” papiery „płacą” mniej niż „krótkie”; zjawisko to nazywane jest inwersją krzywej rentowności – rynek dyskontuje już obniżki stóp w dłuższym terminie, bo spodziewa się recesji), co zapewne poprawi wyniki funduszy dłużnych. Pomagać im będą także wysokie kupony obligacji już posiadanych, więc płynnościowa sytuacja funduszy może się poprawić i rynek pierwotny nie będzie już uzależniony od inwestorów indywidualnych.

Pozostaje tylko ocenić na ile przyszła recesja wpłynie na wypłacalność emitentów obligacji. Tam, gdzie stosowano wysoką dźwignię, która nie została na czas zmniejszona, można spodziewać się problemów. Ale na Catalyst ten problem trudno dostrzec. Paradoksalnie, afera GetBack z 2018 r., po której zaostrzono wymogi regulacyjne, ale także czujność inwestorów, po latach przynosi rynkowi korzyści.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Ożywienie rynku pierwotnego

  27 stycznia 2023
  Zapisy w emisji PragmaGO zostały zredukowane o 66 proc. Również popyt na euroobligacje PKO BP przekroczył trzykrotnie wartość oferty, a Ghelamco Invest bez problemu pozyskało 30 mln zł ze styczniowej oferty. Mamy więc sygnały ożywienia.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Dwucyfrowe zyski z ostatnich trzech miesięcy

  20 stycznia 2023
  Umocnienie obligacji skarbowych i informacje o odbiciu w sprzedaży mieszkań przełożyły się na wzrost notowań obligacji korporacyjnych na Catalyst (w tym obligacji deweloperów). Ale plasowanie obligacji wciąż jest drogie i trudne.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (grudzień 2022)

  20 stycznia 2023
  W grudniu obrót na Catalyst osiągnął 386,34 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej (658,43 mln zł) i o 4,1 proc. mniej niż w listopadzie.
  czytaj więcej
 • Drożej na Catalyst

  19 stycznia 2023
  Już blisko dwie trzecie notowanych na GPW obligacji korporacyjnych wyceniana jest wyżej niż przed dwoma miesiącami. Drożeją zarówno papiery stałokuponowe, jak i te – znacznie popularniejsze – z oprocentowaniem opartym o WIBOR.
  czytaj więcej