środa, 23 maja 2018

Newsroom

Raport miesięczny DM NWAI: Rynek publicznymi emisjami stoi

Marek Żmudzin, analityk DM NWAI | 11 maja 2017
Pozytywne informacje dotyczące polskiej gospodarki, twarde dane makroekonomiczne oraz rewizje prognoz PKB, które wspierały w kwietniu pozycję polskich obligacji skarbowych, znalazły odzwierciedlenie również w notowaniach obligacji korporacyjnych.

Notowania

Średnia zmiana ceny ważona obrotami wzrosła o 0,15 proc. Spośród 17 analizowanych sektorów, aż 10 zanotowało spadek zero discount margin, którego średnia zmiana, ważona obrotami, spadła o 18 bps. Najlepiej zaprezentowały się firmy z sektora pożyczkowego (-105 bps), usług finansowych (-83 bps) oraz sieci medycznych (-61 bps). Z kolei najsłabiej wypadli emitenci z sektora przemysłu drzewnego (+40 bps). Implikowane rentowności spadły dla 73 proc. notowanych papierów.

Za największy wzrost notowań odpowiada zapadająca w lipcu bieżącego roku seria ACT0717 Action, której notowania wzrosły o 38,6 proc. Sam kurs wzrósł o 779 bps i na koniec miesiąca wynosił blisko 28 proc. nominału. Wzrost prawdopodobnie był spowodowany oczekiwaniami inwestorów na pozytywną opinię rady wierzycieli do planu restrukturyzacyjnego spółki. Po sesji 28 kwietnia spółka podała w komunikacie, że rada nie wyraziła pozytywnej opinii m.in. w zakresie warunków i zasad restrukturyzacji zobowiązań finansowych oraz prognoz i szacunków wyceny majątku spółki.

W zestawieniu najmocniej spadających papierów wyróżnia się seria ADM0917 Admiral Boats. Początkowo spółka poinformowała o niedojściu do skutku emisji serii K, która miała przynieść spółce dodatkowe 8 mln zł kapitału niezbędnego do realizacji koniecznych inwestycji oraz zapewnienia płynności finansowej w celu kontynuowania przez spółkę działalności produkcyjnej, jednakże tak duży spadek notowań był związany przede wszystkim ze złożeniem przez zarząd spółki wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Samo podjęcie przez zarząd decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości spółki związane było z niepowodzeniem podejmowanych w ostatnich miesiącach działań związanych z pozyskaniem kapitału, o czym można przeczytać w komunikacie spółki. Choć sama informacja została upubliczniona po sesji 28 kwietnia, to lawina notowań była widoczna już na otwarciu sesji w dniu 27 kwietnia.

Zapadalność

W maju termin wykupu ma trzynaście serii obligacji. 2C Partners uplasowało w kwietniu obligacje o wartości 1,3 mln zł, kurs zapadającej serii 2CP0517 wzrósł o 6,2 proc., więc inwestorzy w mniejszym stopniu obawiają się niewykupienia w terminie obligacji. Integer, po dojściu do skutku wezwania na akcje spółki przez fundusz Advent International, ma w drugiej połowie maja podjąć decyzję dotyczącą refinansowania istniejącego zadłużenia. W przypadku pozostałych serii nie powinno być problemów z wykupem zapadającego zadłużenia, ich kursy oscylują w granicach nominału.

Obroty

Wartość obrotów sesyjnych podczas 18 dni sesyjnych w kwietniu wyniosła 148,6 mln zł, co w porównaniu z zeszłym rokiem oznacza rezultat niższy o 25,3 proc. (198,8 mln zł kwiecień 2016 r.). Tak duży spadek obrotów można wytłumaczyć obecnością świąt wielkanocnych w kwietniu, gdy w zeszłym roku były one w marcu (wtedy wartość obrotów była podobna – 141,6 mln zł). Wartość obrotów w transakcjach pakietowych była mniejsza niż w zeszłym miesiącu i wyniosła 7,56 mln zł (głównie transakcje na papierach Ghelamco i GPW). Obrót obligacjami korporacyjnymi zamknął się w kwocie 75,5 mln zł (-29,4 proc. r/r), a wartość obrotów papierami skarbowymi wyniosła 69,4 mln zł (-21,7 proc. r/r).

Do najchętniej handlowanych serii należały papiery Alior Banku (ALR0924 – 4,7 mln zł), Cyfrowego Polsatu (CPS0721 – 4,3 mln zł), Kruka (KRU0521 – 3,3 mln zł i KRU0321– 2,1 mln zł), oraz PKN Orlen (PKN0418 – 2,6 mln zł).

Wśród emitentów największym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się papiery Kruka (7,7 mln zł), Ghelamco (7,5 mln zł), Alior Banku (7,2 mln zł), PKN Orlen (6,7 mln zł) oraz Getin Noble Banku (6,6 mln zł).

Na koniec miesiąca w obrocie znajdowało się 914 instrumentów (+16,6 proc. r/r), w tym 601 obligacji korporacyjnych (+23,4 proc. r/r).

Debiuty na Catalyst i nowe emisje

W kwietniu na Catalyst pierwsze notowanie miało 10 nowych serii obligacji. Największym pojedynczym debiutem była marcowa seria Ghelamco o wartości nominalnej 147,85 mln zł. Na papierach z pięcioletnim terminem wykupu nie odnotowano handlu do końca miesiąca. Wśród nowych emitentów na Catalyst zadebiutowały obligacje spółki działającej na rynku odszkodowawczym - Auxilia (2,77 mln zł) oraz dewelopera mieszkaniowego i2 Development (15 mln zł). Pierwsze notowania nowych serii miały również: Echo Investment (100 mln zł), Best (60 mln zł), Getin Noble Bank (42 mln zł), Nickel Development (10 mln zł), Indos (8,5 mln zł), Victoria Dom (6,06 mln zł) oraz Eurocent (2,31 mln zł).

Pomimo świąt wielkanocnych w tym miesiącu sporo się działo na rynku nowych emisji. Pierwszą publiczną ofertę w całości zamknął GetBack. Zapisy na obligacje o wartości 60 mln zł zostały zakończone przed czasem, co świadczy o sporym zainteresowaniu ofertą. Ponadto, GetBack poprzez 16 prywatnych emisji pozyskał dodatkowo ponad 173 mln zł. Getin Noble Bank przydzielił 62 mln zł w kwietniowej emisji. Początkowo bank wyszedł z publiczną ofertą do 50 mln zł, ale ze względu na wysoki popyt postanowił podnieść wartość oferty. Z innych znaczących emisji możemy wyróżnić: Lokum Deweloper (75 mln zł), EuCO (50 mln zł), Capital Park (15,67 mln euro), Kallisto 17 (12 mln zł), Vivid Games (10,5 mln zł), Uniserv-Piecbud (10 mln zł) oraz i2 Development (10 mln zł). Trzy ostatnie oferty zostały uplasowane w trybie publicznej oferty na podstawie memorandum i spotkały się ze sporym zainteresowaniem inwestorów (oferty Uniserv-Piecbud oraz Vivid Games zostały zakończone przed czasem). W ostatnim czasie ten tryb ofert zyskuje sporą popularność wśród małych i średnich emitentów ze względu na zdecydowanie łatwiejszy i szybszy sposób pozyskania finansowania z szerokiego rynku niż emisje na podstawie prospektu emisyjnego.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

Emisje