sobota, 11 maja 2024

Newsroom

W przyszłym tygodniu decyzja w sprawie publicznych emisji Kredyt Inkaso

msd | 26 lutego 2016
Podczas zwołanego na 3 marca posiedzenia rada nadzorcza windykacyjnej spółki będzie głosować nad uchwałą w sprawie ustanowienia programu emisji. Intencją Kredyt Inkaso jest by były to emisje publiczne.

O możliwości zaoferowania obligacji w trybie publicznym mówiono już wcześniej, lecz najpierw spółka potrzebuje na to zgody rady nadzorczej.

- Proponowana wartość programu to 100 mln zł. Chcielibyśmy, żeby część trafiła do inwestorów indywidualnych ponieważ widzimy dobry klimat na plasowanie takich papierów – powiedział Piotr Podłowski, dyrektor finansowy Kredyt Inkaso, w rozmowie z Obligacje.pl. - Jeśli nie będzie poważnych zastrzeżeń ze strony rady, to pozostaniemy przy planach zaoferowania obligacji w trybie publicznym – dodał.

Spółka wprawdzie rozpoczęła wstępne przygotowania do sporządzenia prospektu, lecz konieczność jego kompletnego przygotowania i zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego nie dają szans na to, by z pierwszą emisją na rynek publiczny Kredyt Inkaso mogło wyjść w najbliższych kilku miesiącach. Stąd też trudno na razie mówić o warunkach ewentualnych emisji.

- W przypadku dwóch ostatnich emisji prywatnych cenę determinowały nieco odpływy z funduszy, a w ostatniej emisji znaczenie miało także wydłużenie tenoru o pół roku. Rynek detaliczny rządzi się innymi prawami i na pewno jest za wcześnie by mówić o warunkach emisji publicznych – powiedział Piotr Podłowski. - Widzimy sens wydłużania okresów spłaty długu, zwłaszcza przy angażowaniu się w wierzytelności hipoteczne, ale nie zawsze jest to opłacalne. Czasem lepiej wyemitować krótsze papiery i później je zrolować – dodał.

Ostatnią emisję Kredyt Inkaso uplasowało przy 4,6 pkt proc. marży ponad WIBOR i czteroletnim okresie spłaty. Wcześniej, w grudniu, za papiery trzyipółletnie spółka płaciła o 3,95 pkt proc. marży, co i tak było podniesieniem kuponu względem warunków z kwietnia zeszłego roku (3,6 pkt proc.).

Kredyt Inkaso nigdy wcześniej nie plasowało obligacji wśród inwestorów detalicznych w sposób bezpośredni. Nasz rozmówca przyznał, że otwarcie się na inwestorów indywidualnych to zaplanowana dywersyfikacja, która po części wynika także z chęci uniknięcia ewentualnych problemów z limitami koncentracji w funduszach, które zaangażowane są także w Best.

Przedstawiciel Kredyt Inkaso wyraźnie zaprzeczył natomiast, by ewentualne emisje publiczne Bestu mogły stanowić konkurencję, zwłaszcza – jak zaznaczył – przy tak dużej chłonności rynku.

Uchwała w sprawie emisji obligacji oraz ustanowienia programu jest jedną z kilku, nad którą pochyli się rada nadzorcza windykatora. Pozostałe punkty posiedzenia będą natomiast związane głównie z konfliktem pomiędzy Kredyt Inkaso a Bestem, o którym pisaliśmy po ogłoszeniu komunikatu przez pierwszą ze spółek, jak i odpowiedzi drugiej z nich.

W obrocie na Catalyst znajduje się siedem serii obligacji Kredyt Inkaso, z czego tylko dwie notowane są na rynku detalicznym (seria KRI0619 zadebiutowała w ostatni czwartek). Inwestorzy nimi nie handlują.

Więcej wiadomości o Kredyt Inkaso S.A., Best S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst