sobota, 01 kwietnia 2023

Komentarze

 • Zbyt szybka zmiana WIBOR na nowy wskaźnik pogrąży rynek obligacji. I nie tylko

  21 czerwca 2022
  Zaprzestanie obliczania WIBOR oznaczałoby obecnie zapaść rynku terminowego, na którym inwestorzy zabezpieczają pozycje m.in. w polskich obligacjach, a duże przedsiębiorstwa ratują się przed wzrostem stóp procentowych.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (maj 2022)

  21 czerwca 2022
  W maju obrót na Catalyst osiągnął 841,84 mln zł, czyli znacznie powyżej 12-miesięcznej średniej, która wynosi 452,29 mln zł.
  czytaj więcej
 • Korporacyjny dług pod presją skarbówek

  17 czerwca 2022
  Rentowność pięcioletnich obligacji skarbowych przebiła 8 proc., a czerwcowa sprzedaż obligacji detalicznych zmierza ku kilkunastu miliardom złotych. O jakimkolwiek większym ruchu na pierwotnym rynku korporacyjnego długu prawdopodobnie na razie możemy zapomnieć.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Dziesięć dni szaleństwa

  10 czerwca 2022
  Po dziesięciu dniach od startu sprzedaży pula dostępnych rocznych obligacji oszczędnościowych została powiększona z 3 mld zł do 7 mld zł. MF rozbija bank i zmienia rynek obligacji. Na dobre?
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Powrót wyprzedaży

  03 czerwca 2022
  Rentowność niemieckich dziesięciolatek po kilkutygodniowym przystanku wróciła do dynamicznego marszu na północ. Od Dnia Matki zyskała ponad 35 pkt bazowych, a w szerszym ujęciu, osiągnęła poziom najwyższy od ośmiu lat. Auć.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: I znów do góry

  27 maja 2022
  Stawki WIBOR wróciły do wzrostów, po tym jak Adam Glapiński, prezes NBP, zapowiedział w Davos dalsze podwyżki stóp, „do czasu aż będzie pewność, że inflacja trwale się obniży”. Podniosła się także rentowność dziesięciolatek.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Mała stabilizacja

  20 maja 2022
  Przez ostatnie dwa tygodnie WIBOR 3M wzrósł o 11 pkt bazowych, czyli bardzo niewiele w porównaniu do wcześniejszej dynamiki. Kontrakty FRA „wyceniają” jego wysokość na 7,3 proc. za pół roku, ale na początku maja było to 7,8 proc.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Zmiana reguł gry

  13 maja 2022
  Nowe obligacje oszczędnościowe w ofercie resortu finansów to kolejny cios w dłużne fundusze inwestycyjne, które nie są w stanie zagwarantować inwestorom osiągnięcia podobnych wyników bez podejmowania dodatkowego ryzyka.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Wyprzedaż bez granic

  06 maja 2022
  Amerykańskie dziesięciolatki przebiły granicę 3 proc., a niemieckie 1 proc. rentowności. Nasze zbliżyły się do 6,8 proc., czyli pułapu osiągniętego na dwa tygodnie w październiku 2008 r., miesiąc po bankructwie Lehman Brothers.
  czytaj więcej
 • WIBOR zanotował symboliczny spadek

  06 maja 2022
  Po mniejszej niż oczekiwano podwyżce stóp procentowych WIBOR 3M obniżył się w piątek o 1 pb. do 6,33 proc., a WIBOR 6M pozostał na poziomie 6,55 proc. Rynek nie ma wątpliwości, że to tylko przerwa we wzrostach. Jeśli ma rację, przeciętny kupon na giełdowych korporatach zbliży się do 11,5 proc.
  czytaj więcej