czwartek, 05 października 2023

Komentarze

 • Inflacja pozostała w sierpniu na dwucyfrowym poziomie

  31 sierpnia 2023
  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w sierpniu o 10,1 proc. r/r, wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: 68,5 mld zł odsetek

  25 sierpnia 2023
  Tyle – według projektu ustawy budżetowej – ma w przyszłym roku kosztować obsługa zadłużenia skarbu państwa, które już na koniec czerwca zbliżało się do 1,3 bln złotych. Daje to 5,36 proc. średniego kosztu obsługi, o ile zadłużenie nie wzrośnie.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Problem głównie skarbowy

  18 sierpnia 2023
  Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych – ale tylko trzydziestoletnich – wyznaczyły nowe maksima trendu, lecz pod koniec tygodnia wróciły pod dawny szczyt. To kluczowe dni dla rynku obligacji. Kontynuacja wyprzedaży oznaczałaby nie lada kłopoty.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (lipiec 2023)

  18 sierpnia 2023
  W lipcu obrót na Catalyst osiągnął 378,88 mln zł. To mniej niż wynosi 12-miesięczna średnia (478,9 mln zł), ale o 13,57 proc. więcej niż miesiąc wcześniej.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Fitch namieszał, ale nie jest winien

  04 sierpnia 2023
  Obniżenie ratingu USA przez agencję Fitch stało się pretekstem do wybicia amerykańskich rentowności z konsolidacji, ale winna nie jest agencja, lecz kondycja budżetu federalnego. Gdyby nie chodziło o USA, ocena AA+ i tak byłaby zbyt wysoka.
  czytaj więcej
 • Rentowności w USA rosną po obniżce ratingu

  02 sierpnia 2023
  Agencja Fitch obniżyła we wtorek wieczorem rating USA z AAA do AA+ z perspektywą stabilną jako przyczynę obniżki wskazując m.in. wzrost kosztów obsługi zadłużenia. Rentowności obligacji rosną, ale nie przekroczyły tegorocznych szczytów.
  czytaj więcej
 • Inflacja lekko poniżej oczekiwań

  31 lipca 2023
  Według szybkiego szacunku GUS, lipcowy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych osiągnął 10,8 proc. r/r wobec 11,5 proc. w czerwcu. Po raz pierwszy od półtora roku ceny spadły w ujęciu miesiąc do miesiąca.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Boczkiem, boczkiem i bliżej szczytów

  28 lipca 2023
  Utrzymujący się od początku roku trend boczny w istocie ma na rynkach obligacji nieco odmienny przebieg w różnych krajach. Kolejne szczyty rentowności naszych papierów wypadały coraz niżej, kolejne dołki niemieckich obligacji wypadały coraz wyżej. W efekcie spread skurczył się do 300 pkt. z 450 przed rokiem.
  czytaj więcej
 • S&P Global Ratings oczekuje osłabienia jakości aktywów polskich banków

  25 lipca 2023
  Według agencji, wysokie koszty finansowania będą niekorzystnie wpływać na jakość aktywów w krajowym sektorze bankowym, który mierzyć się musi z kredytami frankowymi, wymogami MREL i ryzykiem rządowej interwencji.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rekordowy lipiec

  21 lipca 2023
  W pierwszym miesiącu wakacji zakończyło się lub wkrótce zakończy osiem emisji obligacji skierowanych do inwestorów indywidualnych na podstawie prospektów. To rekord. Wcześniejsze rekordy pochodzą z lat 2016-17, ale nigdy wcześniej takich ofert nie zamknięto więcej niż pięć w miesiącu.
  czytaj więcej