sobota, 13 lipca 2024

Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Dla każdego coś zyskownego

  06 października 2023
  Inwestorzy, którzy sądzą, że inflacja będzie spadała, mogą sięgać po obligacje o stałym oprocentowaniu. Ci, którzy uważają, że decyzje RPP sprowokują powrót inflacji do wzrostów, mają szeroki wybór instrumentów. A rynek? Dyskontuje kolejne obniżki stóp, ale i kłopoty.
  czytaj więcej
 • RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pkt bazowych

  04 października 2023
  Podczas środowego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wysokość stopy referencyjnej z 6,0 do 5,75 proc.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Kto pływa na golasa?

  29 września 2023
  Istnieje szereg instrumentów zabezpieczających wierzycieli przed ryzykiem stopy procentowej. Niemniej, na końcu kolejki, ktoś na długich pozycjach zajętych na długu o stałym oprocentowaniu musi tracić. To właśnie ci inwestorzy o gołych (niezabezpieczonych) pozycjach mają powody do strachu.
  czytaj więcej
 • Wrześniowa inflacja wyraźnie poniżej prognoz

  29 września 2023
  Według szybkiego szacunku GUS, wskaźnik inflacji wzrósł we wrześniu o 8,2 proc. r/r wobec oczekiwanych przez ekonomistów 8,5 proc. r/r.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rekordy rentowności w USA

  22 września 2023
  Wygląda na to, że inwestorzy na rynku obligacji nie martwią się już o inflację, ale o podaż nowego długu ze strony rządów, o czym zresztą ostrzegaliśmy przez ostatnich kilka lat. Mimo zatrzymania cyklu podwyżek przez Fed, rentowności wzrosły do nowych szczytów w obecnym trendzie.
  czytaj więcej
 • Rekordy rentowności na rynkach bazowych

  21 września 2023
  Rentowność niemieckich i amerykańskich obligacji dziesięcioletnich przebiły szczyty dotychczasowego trendu, co otwiera im drogę do kolejnych maksimów. To zła perspektywa dla polskiego długu.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Wracają duże emisje

  15 września 2023
  Cyfrowy Polsat przydzielił obligacje warte 820 mln zł, Ghelamco pozyskało z emisji 340 mln zł, Kruk od poniedziałku przyjmuje zapisy w największej emisji dla inwestorów indywidualnych od 2017 r., wartej 90 mln zł. Rynek długu korporacyjnego odblokował się na dobre.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2023)

  12 września 2023
  W sierpniu obrót na Catalyst osiągnął 316,54 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej, która wyniosła 457,73 mln zł i o 15,3 proc. mniej niż w lipcu.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Słaba reakcja też mówi o rynku

  08 września 2023
  Wrzesień może być miesiącem wzrostu sprzedaży obligacji oszczędnościowych o stałym oprocentowaniu, skoro wiadomo już, że oprocentowanie wszystkich innych obligacji spadnie. Na rynku hurtowym rentowności utrzymują się poniżej stopy referencyjnej, więc o wzrost cen nie będzie łatwo.
  czytaj więcej
 • RPP obniżyła stopy o 75 pkt bazowych

  06 września 2023
  W jednym ruchu Rada Polityki Pieniężnej ścięła główną stopę procentową z 6,75 do 6,0 proc., wyraźnie zaskakując rynek i osłabiając złotego.
  czytaj więcej