czwartek, 05 października 2023

Komentarze

 • Styczniowa inflacja poniżej konsensusu

  15 lutego 2023
  Według wstępnego odczytu, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w styczniu o 17,2 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 17,6 proc.
  czytaj więcej
 • Komentarz Michael/Ström DM (styczeń 2023)

  14 lutego 2023
  Ubiegły miesiąc stał pod znakiem dalszej poprawy nastrojów inwestycyjnych na globalnych rynkach finansowych. Związane było to z rosnącymi nadziejami na dynamiczny spadek inflacji oraz szybsze łagodzenie polityki monetarnej przez największe banki centralne.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Reguła bessy

  10 lutego 2023
  Z opóźnieniem, ale jednak – inwestorzy powoli dochodzą do wniosku, że mocne dane z amerykańskiego rynku pracy nie pozwolą Fed na zwrot w przewidywalnym terminie. To podbija rentowności obligacji na świecie i podkopuje przekonanie o łatwych zyskach na tym rynku.
  czytaj więcej
 • RPP pozostawiła stopy procentowe bez zmian

  08 lutego 2023
  Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła główną stopę procentową na poziomie 6,75 proc.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Zmienne nastroje na rynkach bazowych

  03 lutego 2023
  Rentowność niemieckich dziesięciolatek między wtorkiem i czwartkiem spadła o prawie 30 pkt bazowych po tym jak Fed i EBC podjęły dokładnie takie decyzje, jakich się po nich spodziewano. Ale w piątek po południu ceny obligacji ponownie spadały, bo dane z rynku pracy w USA zaskoczyły nawet marzycieli.
  czytaj więcej
 • NBP: płynność przedsiębiorstw pozostaje relatywnie dobra

  30 stycznia 2023
  Mimo malejącej rentowności netto, sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw niefinansowych wypada stosunkowo korzystnie, a zdolność do utrzymania płynności znajduje się na właściwym poziomie – oceniają analitycy banku centralnego.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Ożywienie rynku pierwotnego

  27 stycznia 2023
  Zapisy w emisji PragmaGO zostały zredukowane o 66 proc. Również popyt na euroobligacje PKO BP przekroczył trzykrotnie wartość oferty, a Ghelamco Invest bez problemu pozyskało 30 mln zł ze styczniowej oferty. Mamy więc sygnały ożywienia.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Dwucyfrowe zyski z ostatnich trzech miesięcy

  20 stycznia 2023
  Umocnienie obligacji skarbowych i informacje o odbiciu w sprzedaży mieszkań przełożyły się na wzrost notowań obligacji korporacyjnych na Catalyst (w tym obligacji deweloperów). Ale plasowanie obligacji wciąż jest drogie i trudne.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (grudzień 2022)

  20 stycznia 2023
  W grudniu obrót na Catalyst osiągnął 386,34 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej (658,43 mln zł) i o 4,1 proc. mniej niż w listopadzie.
  czytaj więcej
 • Drożej na Catalyst

  19 stycznia 2023
  Już blisko dwie trzecie notowanych na GPW obligacji korporacyjnych wyceniana jest wyżej niż przed dwoma miesiącami. Drożeją zarówno papiery stałokuponowe, jak i te – znacznie popularniejsze – z oprocentowaniem opartym o WIBOR.
  czytaj więcej