niedziela, 24 listopada 2024

Komentarze

  • WIBOR zanotował symboliczny spadek

    6 maja 2022
    Po mniejszej niż oczekiwano podwyżce stóp procentowych WIBOR 3M obniżył się w piątek o 1 pb. do 6,33 proc., a WIBOR 6M pozostał na poziomie 6,55 proc. Rynek nie ma wątpliwości, że to tylko przerwa we wzrostach. Jeśli ma rację, przeciętny kupon na giełdowych korporatach zbliży się do 11,5 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Dalsze skutki wyprzedaży długu

    29 kwietnia 2022
    Publikacje pierwszych raportów za I kwartał wskazują, że zmiana warunków rynkowych faktycznie odbija się na wynikach, choć być może nie w taki sposób, jaki podpowiada intuicja. Banki tracą kapitały na obligacjach skarbowych.
    czytaj więcej
  • Rząd chce zastąpić WIBOR stawką ON

    25 kwietnia 2022
    Oprocentowanie kredytów hipotecznych będzie ustalane w oparciu o stawkę depozytów overnight, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Tym samym rośnie ryzyko, że kolejny impuls fiskalny, tym razem skierowany w stronę kredytobiorców, spowoduje wydłużenie okresu podwyższonych stóp procentowych.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Odbicia jednak nie ma

    22 kwietnia 2022
    Sześciomiesięczna stawka WIBOR zbliża się do 6 proc., a temat przytłaczających kosztów obsługi zadłużenia staje się coraz głośniejszy. Na razie dotyczy hipotek, ale resort finansów też nie jest wolny od problemów, choć rozłoży je sobie na kolejne lata.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Panika sprzyja korekcie

    14 kwietnia 2022
    Temat wyprzedaży polskich obligacji przebił się do mediów głównego nurtu, co często bywa sygnałem przesilenia i przynajmniej odreagowania ostatnich strat. Ponad 6,5 proc. rentowności z pięcioletnich papierów skarbowych może okazać się zbyt wielką pokusą dla poszukiwaczy okazji.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2022)

    14 kwietnia 2022
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 878,55 mln zł, co jest wartością znacznie powyżej 12-miesięcznej średniej (356,86 mln zł) i o 21 proc. więcej w lutym.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: 6 procent przebite

    8 kwietnia 2022
    Dziesięcioletnie obligacje USA znalazły się na granicy czterdziestoletniego trendu spadkowego. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w październiku 2018 r., więc sprawa nie jest jeszcze przesądzona, ale tylko w USA. Rentowność naszych papierów jest najwyższa od ponad dziesięciu lat.
    czytaj więcej
  • Bolesna droga do normalizacji – prognozy Saxo Banku

    8 kwietnia 2022
    W II kwartale bieżącego roku rynek obligacji będzie nadal między młotem a kowadłem. Podczas gdy Rezerwa Federalna będzie prowadzić agresywną politykę pieniężną w celu ograniczenia inflacji, sytuacja geopolityczna zwiększy presję na wzrost cen i nasili obawy przed spowolnieniem wzrostu gospodarczego. W efekcie zmienność pozostanie na wysokim poziomie, powodując dalsze rozszerzanie się spreadów kredytowych.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Z obligacjami w czas recesji

    1 kwietnia 2022
    Dwuletnie obligacje USA przewyższyły rentownością papiery dziesięcioletnie, co od pięciu dekad niezawodnie wskazywało zbliżająca się recesję. Nawet do trzydziestoletnich papierów dwulatkom brakuje ledwie ośmiu punktów.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Minus 25 proc. z funduszu obligacji

    25 marca 2022
    Wydawały się inwestorom bezpieczną przystanią, a okazały się pułapką. Fundusze długoterminowych obligacji notują dwucyfrowe straty w skali roku, a w dwóch przypadkach przekraczają one 20 proc.
    czytaj więcej